Dunyodagi eng mashhur va fojiali tarixga ega bo‘lgan Titanik kemasini ham ortda qoldiruvchi ulkan kema bugungi kunda muhandislik olamining haqiqiy mo‘jizasiga aylandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu mislsiz loyihani amalga oshirish va bunday ulkan kemani qurish uchun qariyb 2 milliard dollar miqdorida mablag‘ sarflandi. Uning o‘lchamlari kishini hayratga soladi, chunki kemaning umumiy uzunligi qariyb uch yarimta futbol maydoniga teng keladi.
Bu shunchaki suvda suzuvchi transport vositasi emas, balki okean bag‘ridagi haqiqiy zamonaviy shahardir. Kemaning ichki tuzilishi va imkoniyatlari har qanday sayyohni lol qoldirishi aniq.
Unda jami 20 ta paluba mavjud bo‘lib, ularning har biri o‘ziga xos xizmat turlari va ko‘ngilochar maskanlarni o‘z ichiga oladi. Kema ichida tropik o‘simliklar bilan to‘ldirilgan va tabiatning bir qismini eslatuvchi markaziy istirohat bog‘i barpo etilgan.
Shuningdek, dam oluvchilar uchun ulkan akvapark, tezlik ixlosmandlari uchun maxsus karting yo‘laklari, 30 dan ortiq qiziqarli attraksionlar hamda dunyoning turli taomlarini taqdim etuvchi 40 dan ziyod restoran va barlar xizmat ko‘rsatadi. Mazkur laynerning qulaylik darajasi eng yuqori toifadagi besh yulduzli mehmonxonalardan aslo qolishmaydi.
Hashamatli xonalar va yuqori darajadagi xizmat ko‘rsatish tizimi sayohatchilarning maroqli hordiq chiqarishini ta’minlaydi. Sig‘im borasida ham ushbu kema mutlaq yetakchidir.
U bir vaqtning o‘zida 7 mingdan ortiq yo‘lovchini va ularga xizmat ko‘rsatuvchi 2 mingdan ziyod ekipaj a’zolarini o‘z bag‘riga sig‘dira oladi. Ochiq okean qo‘ynida qariyb 10 ming kishilik aholiga ega bo‘lgan ushbu suzuvchi shahar insoniyat erishgan yuksak texnologik yutuqlarning yorqin namunasidir.
Bunday ulkan inshootda sayohat qilish har bir inson uchun unutilmas xotiralarni taqdim etishi shubhasiz.

На строительство крупнейшего в мире корабля было потрачено два миллиарда долларов
Огромный лайнер, превосходящий даже знаменитый «Титаник» с его трагической историей, стал настоящим чудом инженерной мысли. По данным Zamin.uz, на реализацию этого беспрецедентного проекта и строительство судна было потрачено около 2 миллиардов долларов.
Его размеры поражают воображение: общая длина корабля эквивалентна почти трем с половиной футбольным полям. Это не просто средство передвижения по воде, а настоящий современный город посреди океана.
Внутренняя структура и возможности корабля способны удивить любого туриста. На судне имеется 20 палуб, каждая из которых предлагает уникальные услуги и развлечения.
Внутри создан центральный парк с тропическими растениями, напоминающий уголок живой природы. Также к услугам отдыхающих огромный аквапарк, трассы для картинга для любителей скорости, более 30 захватывающих аттракционов и свыше 40 ресторанов и баров, предлагающих кухни разных стран мира.
Уровень комфорта этого лайнера ничуть не уступает пятизвездочным отелям высшей категории. Роскошные номера и высококлассный сервис обеспечивают гостям полноценный отдых.
По вместимости корабль также является абсолютным лидером: он может одновременно принять более 7 тысяч пассажиров и свыше 2 тысяч членов экипажа. Этот плавучий город с населением почти в 10 тысяч человек в открытом океане является ярким примером высоких технологических достижений человечества.