Suriyada hokimiyat almashganidan so‘ng mamlakatning harbiy infratuzilmasini tubdan isloh qilish jarayoni boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ahmad ash-Sharaa rahbarligidagi yangi ma’muriyat Rossiya nazoratida bo‘lib kelgan Xmeymim aviabazasini qaytarib olish va uni milliy armiya ehtiyojlari uchun qayta moslashtirish niyatida ekanini bildirdi. Asosiy rejalardan biri ushbu strategik obyektdan Suriya qurolli kuchlari uchun zamonaviy o‘quv markazi sifatida foydalanishdan iboratdir.
Mavjud ma’lumotlarga ko‘ra, rasmiy Damashq bazani to‘liq harbiy harakatlar markazi emas, balki hamkorlikda boshqariladigan va asosan harbiy bo‘lmagan vazifalarni bajaradigan majmuaga aylantirish imkoniyatini ham ko‘rib chiqmoqda. Buning asosiy sababi shundaki, hozirgi Suriya armiyasi tarkibining katta qismini sobiq isyonchi guruhlar vakillari tashkil etadi.
Ular yetarli darajadagi professional harbiy tayyorgarlikka ega emasligi sababli, Laziqiya viloyatidagi ushbu baza malakali kadrlar tayyorlash uchun eng qulay maydon sifatida tanlangan. Shu bilan birga, yangi hukumat rossiyalik harbiy mutaxassislarni instruktor sifatida jalb qilish masalasini ham inkor etmayapti.
Bu ehtiyoj Suriya armiyasi ixtiyoridagi qurol-yarog‘ va og‘ir texnikalarning aksariyati sobiq ittifoq hamda Rossiya mahsuloti ekanligi bilan bog‘liq. Biroq hamkorlik doirasi faqat quruqlikdagi qo‘shinlarni tayyorlash bilan cheklanishi, aviatsiya sohasida esa bunday rejalar yo‘qligi aytilmoqda.
Bashar Asad tuzumi ag‘darilgach, Rossiya ushbu hududdagi strategik qurollarini, jumladan, eng zamonaviy havo mudofaa tizimlari va raketalarini olib chiqib ketgan. Mutaxassislarning fikricha, bunday harakatlar bazaning avvalgi harbiy nufuzini sezilarli darajada pasaytirgan.
Hozirda Rossiya tomoniga Xmeymimdan faqat Afrika yo‘nalishidagi logistika amaliyotlari uchun foydalanishga vaqtincha ruxsat berilgan. Suriyadagi bu kabi o‘zgarishlar mintaqadagi geosiyosiy vaziyat yangi bosqichga o‘tayotganidan dalolat beradi.

Правительство Сирии намерено вернуть авиабазу Хмеймим в распоряжение национальной армии
После смены власти в Сирии начался процесс коренного реформирования военной инфраструктуры страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Новая администрация под руководством Ахмада аш-Шараа заявила о намерении вернуть авиабазу Хмеймим, находившуюся под контролем России, и переоборудовать её для нужд национальной армии. Один из основных планов заключается в использовании этого стратегического объекта в качестве современного учебного центра для вооружённых сил Сирии.
По имеющимся данным, официальный Дамаск также рассматривает возможность превратить базу не в полноценный центр военных действий, а в комплекс совместного управления, выполняющий преимущественно невоенные задачи. Главная причина в том, что значительную часть нынешнего состава сирийской армии составляют представители бывших повстанческих групп.
Поскольку они не обладают достаточной профессиональной военной подготовкой, эта база в провинции Латакия выбрана как наиболее подходящее место для подготовки квалифицированных кадров. Вместе с тем новое правительство не отвергает и возможность привлечения российских военных специалистов в качестве инструкторов.
Эта потребность связана с тем, что большая часть оружия и тяжёлой техники, имеющейся у сирийской армии, представляет собой продукцию бывшего СССР и России. Однако сообщается, что рамки сотрудничества будут ограничены лишь подготовкой сухопутных войск, а в авиационной сфере таких планов нет.
После свержения режима Башара Асада Россия вывезла из этого региона свои стратегические виды вооружений, в том числе самые современные системы ПВО и ракеты. По мнению специалистов, такие действия значительно снизили прежний военный авторитет базы.
В настоящее время российской стороне разрешено временно использовать Хмеймим только для логистических операций в направлении Африки. Подобные изменения в Сирии свидетельствуют о том, что геополитическая ситуация в регионе вступает в новую фазу.
Стремление страны к военной независимости и шаги, направленные на снижение влияния иностранных сил, как ожидается, в будущем послужат полностью новому формированию системы безопасности. Развитие событий вокруг авиабазы Хмеймим имеет важное значение не только для внутренней политики Сирии, но и для международных отношений.