Amerika Qoʻshma Shtatlari prezidenti ishtirok etayotgan rasmiy tadbirda yuz bergan otishma voqeasidan soʻng, huquqni muhofaza qilish organlari tomonidan gumonlanuvchi shaxs qoʻlga olindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xalqaro axborot vositalarining xabar berishicha, oʻttiz bir yoshli Kouel Allen ismli fuqaro tergov jarayonida Oq uy maʼmuriyati aʼzolariga qarshi qurolli hujum uyushtirishni rejalashtirganini tan olgan. Hozircha gumonlanuvchining bevosita davlat rahbariga oʻq uzish niyati boʻlgani yoki yoʻqligi haqida aniq maʼlumotlar ochiqlanmagan.
Dastlabki surishtiruv natijalariga koʻra, ushbu shaxs Vashington shahrida joylashgan nufuzli mehmonxonalardan birida oʻtkazilayotgan tadbirga ishtirokchi sifatida kirishga muvaffaq boʻlgan. Xavfsizlik xizmati xodimlarining maʼlum qilishicha, qoʻlga olingan shaxsning yonidan oʻqotar qurol hamda bir nechta pichoq topilgan.
Voqea joyida olingan dalillarga tayanib aytish mumkinki, hujumchi hech qanday jinoiy guruhga aʼzo boʻlmagan va butun harakatlarni mustaqil ravishda, yakka tartibda amalga oshirgan. Guvohlarning soʻzlariga koʻra, u tadbir oʻtkazilayotgan zalning kirish qismida bir necha bor oʻq uzgan.
Shundan soʻng xavfsizlik kuchlari tezkorlik bilan harakat qilib, vaziyatni nazoratga olgan va hujumchini zararsizlantirgan. Hozirda mazkur holat yuzasidan keng qamrovli tergov harakatlari olib borilmoqda.
Mutaxassislar gumonlanuvchining ruhiy holati va uning bunday harakatga qoʻl urishiga sabab boʻlgan omillarni sinchiklab oʻrganmoqda. Ushbu hodisa mamlakatda davlat arboblarining xavfsizligini taʼminlash masalasini yana bir bor kun tartibiga chiqardi.

В США задержан мужчина, планировавший вооружённое нападение на мероприятии с участием президента
После инцидента со стрельбой, произошедшего на официальном мероприятии с участием президента Соединённых Штатов Америки, правоохранительные органы задержали подозреваемого. Об этом сообщает Zamin.uz.
По сообщениям международных СМИ, тридцатиоднолетний гражданин по имени Коуэл Аллен в ходе следствия признался, что планировал организовать вооружённое нападение на членов администрации Белого дома. Пока официально не сообщается, имел ли подозреваемый намерение стрелять непосредственно в главу государства.
По первоначальным результатам расследования, этот человек смог попасть на мероприятие, проводимое в одной из престижных гостиниц Вашингтона, в качестве участника. По информации сотрудников службы безопасности, у задержанного при себе были обнаружены огнестрельное оружие и несколько ножей.
На основании собранных на месте происшествия улик можно сказать, что нападавший не был членом какой-либо преступной группировки и совершил все действия самостоятельно, в одиночку. По словам свидетелей, он несколько раз произвёл выстрелы у входа в зал, где проводилось мероприятие.
После этого силы безопасности оперативно действовали, взяли ситуацию под контроль и обезвредили нападавшего. В настоящее время по данному факту проводятся масштабные следственные действия.
Специалисты тщательно изучают психическое состояние подозреваемого и факторы, побудившие его к подобному поступку. Этот инцидент в очередной раз поставил на повестку дня вопрос обеспечения безопасности государственных деятелей в стране.
Официальные ведомства сообщили, что в ближайшее время будет представлен итоговый отчёт по всем подробностям происшествия.