Irkutskda o\'zbekistonlik sarmoyadorlar uchun chorvachilik yerlari ajratiladi
Rossiyaning Irkutsk viloyatida o‘zbekistonlik sarmoyadorlar uchun yirik shoxli qoramol parvarishlashga mo‘ljallangan qishloq xo‘jaligi yer maydonlari ajratilishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tashabbus Rossiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi hududlararo hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan brifing davomida ma’lum qilindi. Tadbirda Irkutsk viloyati iqtisodiy taraqqiyot va sanoat vaziri Viktor Sishkovskiy ishtirok etib, ikki tomonlama aloqalarning istiqbollari haqida to‘xtalib o‘tdi.
Hozirgi vaqtda viloyat hududida chorvachilikni rivojlantirish uchun yer ajratish masalasi faol muhokama qilinmoqda. Rejaga ko‘ra, ushbu yerlarda yetishtirilgan mahsulotlar nafaqat Rossiya ichki bozoriga, balki O‘zbekistonga ham eksport qilinishi ko‘zda tutilgan.
Sishkovskiyning so‘zlariga ko‘ra, o‘zbekistonlik tadbirkorlar mazkur loyihalarga sarmoya kiritish va ularni hayotga tatbiq etishga katta qiziqish bildirmoqda. Hamkorlik doirasida Andijon viloyati bilan maxsus kelishuv imzolangan bo‘lib, unda aniq vazifalar va ijro muddatlari belgilangan yo‘l xaritasi tasdiqlangan.
Hujjatga muvofiq, Irkutsk viloyatida O‘zbekiston Savdo uyini tashkil etish hamda yirik meva-sabzavot logistika markazini barpo etish ustuvor yo‘nalishlar etib belgilandi. Bu qadam ikki davlat o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmini oshirishga xizmat qiladi.
Bugungi kunda Irkutsk viloyati O‘zbekistonga asosan yog‘och mahsulotlari, alyuminiy va zamonaviy axborot texnologiyalari yechimlarini yetkazib bermoqda. O‘z navbatida, respublikamizdan ushbu hududga meva-sabzavotlar, turli texnikalar, xo‘jalik idishlari va qadoqlash materiallari olib borilmoqda.
Bunday o‘zaro manfaatli savdo aloqalari qishloq xo‘jaligi sohasidagi yangi loyihalar bilan yanada kengayishi kutilmoqda. Ta’kidlash joizki, O‘zbekiston chorvachilik tarmog‘ini rivojlantirish maqsadida boshqa davlatlar bilan ham faol hamkorlik qilmoqda.
Xususan, shu yilning aprel oyida Qashqadaryo viloyati delegatsiyasining Belarusga tashrifi davomida to‘rt ming gektar ekin maydonini uzoq muddatli ijaraga olish bo‘yicha kelishuvga erishilgan edi. Ushbu yerlarda ham yirik qoramolchilik xo‘jaliklarini tashkil etish rejalashtirilgan.

В Иркутске для узбекистанских инвесторов выделят земли под животноводство
В Иркутской области России ожидается выделение сельскохозяйственных земельных участков для узбекистанских инвесторов под содержание крупного рогатого скота. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта инициатива была озвучена в ходе брифинга, направленного на укрепление межрегионального сотрудничества между Россией и Узбекистаном. В мероприятии принял участие министр экономического развития и промышленности Иркутской области Виктор Сишковский, который остановился на перспективах двусторонних связей.
В настоящее время на территории области активно обсуждается вопрос выделения земли для развития животноводства. Согласно плану, продукция, выращенная на этих землях, будет экспортироваться не только на внутренний рынок России, но и в Узбекистан.
Узбекистанские предприниматели проявляют большой интерес к инвестированию и реализации этих проектов. В рамках сотрудничества подписано специальное соглашение с Андижанской областью, в котором утверждена дорожная карта с конкретными задачами и сроками исполнения.
Согласно документу, приоритетными направлениями определены создание Торгового дома Узбекистана в Иркутской области, а также строительство крупного логистического центра по плодоовощной продукции. Этот шаг будет способствовать увеличению объёма товарообмена между двумя странами.
На сегодняшний день Иркутская область поставляет в Узбекистан в основном изделия из древесины, алюминий и современные решения в сфере информационных технологий. В свою очередь, из нашей республики в этот регион ввозятся фрукты и овощи, различная техника, хозяйственная посуда и упаковочные материалы.
Подобные взаимовыгодные торговые связи открывают новые возможности в сфере сельского хозяйства. Ранее с Узбекистаном было достигнуто соглашение о долгосрочной аренде четырёх тысяч гектаров посевных площадей. На этих землях также планируется создание крупных скотоводческих хозяйств.