AQSh mudofaa vazirligi zamonaviy harbiy robotlar yaratish uchun shartnoma imzoladi
Amerika Qo‘shma Shtatlari Mudofaa vazirligi Foundation Future Industries kompaniyasi bilan Phantom deb nomlanuvchi o‘ta kuchli va zamonaviy odamsimon robotlarni ishlab chiqarish bo‘yicha yigirma to‘rt million dollarlik shartnoma imzoladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Vashingtondagi ishonchli manbalarga tayanib tarqatilgan ushbu xabar xalqaro nashrlar va axborot agentliklari tomonidan keng yoritilmoqda. Mazkur loyiha nafaqat texnologik yangilik, balki harbiy salohiyatni oshirish yo‘lidagi muhim qadam sifatida baholanmoqda.
Dunyo miqyosida yuqori texnologiyali robotlar yaratish bilan shug‘ullanuvchi ushbu istiqbolli korxona AQSh prezidentining o‘g‘li Erik Tramp tomonidan qo‘llab-quvvatlanmoqda. Loyihaning asosiy strategik maqsadi texnologiyalar va sun’iy intellekt sohasida Xitoy bilan bo‘layotgan keskin raqobatda yaqqol ustunlikka erishishdan iboratdir.
Zamonaviy dunyoda bunday texnologiyalarga egalik qilish davlatlarning xavfsizlik darajasini belgilab beruvchi asosiy omillardan biriga aylanib bormoqda. Yangi avlod jangovar mashinasi dushman ob’ektlariga kirish va murakkab operatsiyalar davomida amerikalik askarlar hayotini saqlab qolish uchun maxsus loyihalashtirilgan.
Kompaniya rahbari Sanket Patxak va strategiya bo‘yicha maslahatchi Erik Trampning ta’kidlashicha, ushbu texnologiya AQSh qurolli kuchlarining jang maydonidagi ustunligini mutlaq ta’minlaydi. Ularning fikricha, robotlashtirilgan tizimlar inson omili bilan bog‘liq xavflarni sezilarli darajada kamaytirishga xizmat qiladi.
Patxakning so‘zlariga ko‘ra, bugungi kunda Xitoy ham yer usti va havo avtonomiyasi yo‘nalishida shunga o‘xshash texnologiyalar ustida juda faol ish olib bormoqda. Erik Tramp Phantom robotlarini amalda sinovdan o‘tkazish jarayonini shaxsan kuzatganini va ular harbiy operatsiyalar o‘tkazish uslubini tubdan o‘zgartirib yuborishiga ishonishini bildirdi.
Bu kabi innovatsiyalar kelajakdagi to‘qnashuvlar xarakterini belgilab berishi kutilmoqda. Texnik ko‘rsatkichlariga ko‘ra, Phantom roboti yetmish to‘qqiz kilogramm vaznga ega bo‘lib, soniyasiga bir yarim metrdan ortiq tezlikda harakatlanish qobiliyatiga ega.
Shunisi e’tiborliki, ushbu texnologiyadan nafaqat mudofaa va harbiy sohalarda, balki murakkab qurilish jarayonlarida hamda tabiiy ofat oqibatlarini bartaraf etish kabi insonparvarlik ishlarida ham keng foydalanish rejalashtirilgan. Bu esa loyihaning ko‘p qirrali va foydali ekanligini yana bir bor isbotlaydi.

Минобороны США подписало контракт на создание современных боевых роботов
Министерство обороны Соединённых Штатов Америки подписало с компанией Foundation Future Industries контракт стоимостью двадцать четыре миллиона долларов на производство сверхмощных и современных человекоподобных роботов под названием Phantom. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эту новость, распространённую со ссылкой на достоверные источники в Вашингтоне, широко освещают международные издания и информационные агентства. Этот проект оценивается не только как технологическая новинка, но и как важный шаг на пути повышения военного потенциала.
Это перспективное предприятие, занимающееся созданием высокотехнологичных роботов в мировом масштабе, поддерживается сыном президента США Эриком Трампом. Главная стратегическая цель проекта заключается в достижении явного превосходства в военной сфере.
В современном мире обладание подобными технологиями становится одним из основных факторов, определяющих уровень безопасности государств. Боевая машина нового поколения специально спроектирована для проникновения на объекты противника и сохранения жизней американских солдат во время сложных операций.
Как подчёркивают руководитель компании Санкет Патхак и советник по стратегии Эрик Трамп, эта технология обеспечит абсолютное превосходство вооружённых сил США на поле боя. По их мнению, роботизированные системы значительно сокращают риски, связанные с человеческим фактором.
По словам Патхака, сегодня Китай также очень активно работает над аналогичными технологиями в направлении наземной и воздушной автономности. Эрик Трамп лично контролирует процесс практических испытаний роботов Phantom.
Технические характеристики этих роботов также впечатляют. Они имеют высоту один метр восемьдесят пять сантиметров и весят восемьдесят девять килограммов, обладают способностью передвигаться со скоростью более полутора метров в секунду.
Примечательно, что эту технологию планируется широко использовать не только в оборонной и военной сферах, но и в сложных строительных процессах, а также в гуманитарной деятельности, такой как ликвидация последствий стихийных бедствий. Это ещё раз доказывает многогранность и полезность проекта.