Buyuk Britaniya Bosh vaziri Kir Starmer o‘z xohishiga ko‘ra lavozimidan voz kechishi mumkinligi haqidagi xabarlar xalqaro hamjamiyat e’tiborini tortmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu boradagi ma’lumotlarni Daily Mail nashri sharhlovchisi Den Xojes hukumat doirasidagi ishonchli manbalarga tayanib ma’lum qildi. Tarqalgan xabarlarga ko‘ra, hukumat rahbari o‘zining yaqin maslakdoshlari bilan suhbatda bosh vazirlik kursisini tark etish niyati borligini ochiq bildirgan.
U mamlakatdagi hozirgi murakkab siyosiy vaziyatni to‘g‘ri baholagan holda, vakolatlarini munosib va tinch yo‘l bilan topshirishni rejalashtirmoqda. Hozircha Starmerning rasmiy iste’fosi aynan qaysi muddatda e’lon qilinishi borasida aniq ma’lumotlar mavjud emas.
Biroq siyosiy tahlilchilarning fikricha, mazkur jarayon yaqin oylar ichida amalga oshishi ehtimoli juda yuqori. Britaniya hukumati atrofidagi vaziyat ayniqsa may oyida o‘tkazilgan mahalliy saylovlardan so‘ng keskinlashdi.
O‘shanda leyboristlar partiyasi kutilgan natijaga erisha olmagach, yuzga yaqin deputat Bosh vazirdan lavozimini bo‘shatishni talab qilib chiqqan edi. Ushbu voqealar ortidan hukumat tarkibida ham norozilik kayfiyati kuchayib, bir qator yuqori martabali mulozimlar o‘z vazifasidan ketishga majbur bo‘ldi.
Siyosiy maydondagi o‘zgarishlar faqatgina Bosh vazirning ketishi bilan cheklanib qolmaydi. Xususan, sog‘liqni saqlash vaziri Ues Striting hukumatni tark etgan asosiy siyosiy raqiblardan biri sifatida ko‘rilmoqda.
Shu bilan birga, Manchester shahrining amaldagi meri Endi Byornhemning parlamentga qaytish niyati borligi haqidagi gap-so‘zlar ham vaziyatni yanada jiddiylashtirmoqda. Bunday ichki kurashlar va siyosiy bosimlar fonida Kir Starmerning iste’fosi Britaniya boshqaruv tizimida yangi davrni boshlab berishi mumkin.

Ожидается отставка премьер-министра Великобритании Кира Стармера
Премьер-министр Великобритании Кир Стармер может уйти в отставку по собственному желанию, сообщает Zamin.uz, что вызывает обеспокоенность в международном сообществе.
Эту информацию подтвердил обозреватель Daily Mail Дэн Ходжес, ссылаясь на надежные источники в правительстве. По данным распространяющихся сообщений, глава правительства открыто выразил намерение покинуть пост премьер-министра в беседе со своими близкими сторонниками.
Он планирует передать свои обязанности в порядке и спокойно, правильно оценив текущую сложную политическую ситуацию в стране. На данный момент точной информации о том, когда именно будет объявлена официальная отставка Стармера, нет.
Однако, по мнению политических аналитиков, этот процесс имеет высокую вероятность реализации в ближайшие месяцы. Ситуация вокруг британского правительства обострилась после местных выборов, проведённых в мае.
Тогда лейбористская партия не смогла достичь ожидаемого результата, и около ста депутатов потребовали отставки премьер-министра. Эти события усилили ощущение нестабильности в составе правительства, вынудив ряд высокопоставленных чиновников покинуть свои должности.
Изменения на политической арене не ограничиваются только уходом премьер-министра. В частности, министр здравоохранения Уэс Стритинг рассматривается как один из основных политических противников, покинувших правительство.
Кроме того, ходят слухи о возможном возвращении в парламент действующего мэра Манчестера Энди Бернхема, что ещё больше усиливает напряжённость в ситуации.
На фоне этих внутренних конфликтов и политического давления отставка Кира Стармера может ознаменовать начало новой эры в системе управления Великобритании.