Tailanddagi poyezd va avtobus to'qnashuvida o'zbekistonliklar jabrlanmadi
Joriy yilning 16-may kuni Tailand poytaxti Bangkok shahrida mudhish yo‘l-transport hodisasi yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yuk poyezdi va yo‘lovchi tashuvchi avtobus ishtirokida sodir bo‘lgan ushbu to‘qnashuv oqibatida ko‘plab insonlar talafot ko‘rdi. Mazkur hodisa nafaqat mahalliy aholi, balki xalqaro hamjamiyat e’tiborini ham o‘ziga qaratdi.
O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi ushbu holat yuzasidan rasmiy ma’lumot berib, voqea joyida bo‘lgan yurtdoshlarimizning ahvoli haqida aniqlik kiritdi. Vazirlikning rasmiy munosabatiga ko‘ra, mazkur fojiali to‘qnashuvda O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari jabrlanmagan.
Ushbu xabar xorijdagi yaqinlaridan xavotirda bo‘lgan ko‘plab yurtdoshlarimiz uchun tasalli bo‘ldi. Dastlabki olingan ma’lumotlarga tayangan holda aytish mumkinki, baxtsiz hodisa oqibatida 8 nafar inson hayotdan ko‘z yumgan.
Shuningdek, 33 nafar yo‘lovchi turli darajadagi tan jarohatlari bilan shifoxonalarga yetkazilgan. Tibbiyot muassasalaridan olingan so‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, jarohatlanganlarning 15 nafari birinchi yordam ko‘rsatilgach, uyiga javob berilgan.
Qolgan 18 nafar fuqaro esa shifokorlar nazorati ostida davolanish muolajalarini davom ettirmoqda. Hozirgi vaqtda halok bo‘lganlarning ikki nafari Tailand fuqarosi ekani tasdiqlandi.
Qolgan qurbonlarning shaxsini aniqlash bo‘yicha sud-tibbiy ekspertiza va surishtiruv ishlari qizg‘in olib borilmoqda. Bangkok shahridagi politsiya gospitalining sud-tibbiy ekspertiza bo‘limi taqdim etgan hisobotda jabrlanganlar ro‘yxatida o‘zbekistonliklar yo‘qligi qayta tasdiqlangan.
O‘zbekistonning Tailanddagi konsullik muassasasi vakillari vaziyatni diqqat bilan kuzatib bormoqda va mahalliy huquqni muhofaza qilish organlari bilan doimiy aloqada bo‘lib turibdi. Diplomatik vakolatxona zarur hollarda o‘z fuqarolariga tezkor yordam ko‘rsatishga to‘liq tayyor ekanini ma’lum qildi.
Mutaxassislar va rasmiylar xorijiy davlatlarda bo‘lib turgan yurtdoshlarimizdan xavfsizlik choralariga qat’iy amal qilishni hamda transport vositalaridan foydalanishda ehtiyotkor bo‘lishni so‘ramoqda. Shuningdek, turli norasmiy manbalarda tarqalayotgan asossiz xabarlarga ishonmasdan, faqatgina davlat idoralari tomonidan berilayotgan rasmiy ma’lumotlarga tayanish tavsiya etiladi.

В Таиланде узбекистанцы не пострадали в столкновении поезда и автобуса.
16 мая текущего года в столице Таиланда городе Бангкок произошла серьезная дорожно-транспортная авария. Об этом сообщило Zamin.uz.
В результате столкновения грузового поезда и пассажирского автобуса пострадало множество людей. Упомянутое происшествие привлекло внимание не только местных жителей, но и международного сообщества.
Министерство иностранных дел Узбекистана в связи с этой ситуацией предоставило официальную информацию и уточнило состояние наших соотечественников, находившихся на месте происшествия. Согласно официальной позиции ведомства, в данном трагическом столкновении граждане Республики Узбекистан не пострадали.
Это сообщение стало утешением для многих наших соотечественников, которые беспокоились за своих близких за рубежом. На основании первоначально полученных данных можно сказать, что в результате несчастного случая погибли 8 человек.
Кроме того, 33 пассажира с травмами различной степени тяжести были доставлены в больницы. Согласно последней информации, полученной от медицинских учреждений, 15 пострадавших после оказания первой помощи были отпущены домой.
Оставшиеся 18 граждан продолжают проходить лечение под наблюдением врачей. На данный момент подтверждено, что среди погибших двое являются гражданами Таиланда.
Для установления личности остальных жертв проводятся судебно-медицинская экспертиза и опросные работы. В отчете, представленном отделом судебно-медицинской экспертизы больницы полиции в Бангкоке, в списке погибших вновь подтверждено отсутствие граждан Узбекистана.
Представители консульского учреждения Узбекистана в Таиланде внимательно следят за ситуацией и поддерживают постоянную связь с органами, обеспечивающими защиту прав граждан. Дипломатическое представительство сообщило, что полностью готово оказать оперативную помощь своим гражданам в случае необходимости.
Специалисты и официальные лица призывают наших соотечественников, находящихся за рубежом, строго соблюдать меры безопасности и проявлять осторожность при использовании транспортных средств. Кроме того, они рекомендуют не верить недостоверной информации, распространяемой через неофициальные каналы, и полагаться только на официальные данные, предоставляемые государственными органами.