Putin va Si Szinpin gaz quvuri bo'yicha kelishuvga erishmadi
Ushbu oliy darajadagi uchrashuv ko‘plab geosiyosiy va iqtisodiy masalalarga oydinlik kiritgan bo‘lsa-da, Moskva uchun hayotiy zarur hisoblangan Sibir qudrati ikki gaz quvurini barpo etish bo‘yicha uzoq kutilgan yakuniy kelishuvga erishilmadi. Rossiya gazini Xitoy bozoriga yetkazib berish hajmini yiliga yuz milliard kub metrgacha oshirishni ko‘zda tutuvchi ushbu yirik loyiha o‘n yildan ortiq vaqtdan beri ikki davlat o‘rtasida muhokama qilib kelinmoqda.
Kreml matbuot kotibi Dmitriy Peskov Putin va Xitoy rahbari Si Szinpin o‘rtasidagi yopiq muzokaralar yakunida loyiha bo‘yicha hali ham kelishilmagan masalalar qolayotganini tan oldi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ayni paytda ba’zi bir o‘ta nozik jihatlarni to‘liq hal qilish talab etiladi.
Kelajakda quriladigan gaz quvurining asosiy texnik ko‘rsatkichlari va uning o‘tadigan yo‘nalishi bo‘yicha umumiy to‘xtamga kelingan bo‘lsa-da, loyihani amalda hayotga tatbiq etish muddatlari bo‘yicha hali ham qat’iy va aniq bitim mavjud emas. Rossiya rahbari o‘zi bilan Pekinga o‘ta salmoqli rasmiy delegatsiyani olib borgan edi.
Ularning safida besh nafar hukumat rahbari o‘rinbosari, sakkiz nafar vazir hamda Rossiya iqtisodiyotining asosiy tayanchlari hisoblangan yirik davlat korporatsiyalarining rahbarlari bor edi. Muzokaralar davomida Rossiya yetakchisi ikki mamlakat hamkorligining cheksiz istiqbollari haqida gapirib, Pekinga neft, ko‘mir va tabiiy gazni hech qanday uzilishlarsiz eksport qilishga va’da berdi.
Uchrashuv yakunida ikki davlat rasmiylari o‘rtasida turli sohalarga oid jami qirqta muhim hujjat imzolandi. Biroq e’lon qilingan ushbu ro‘yxat sinchiklab o‘rganilganda, ularning birortasida ham yangi gaz quvuri qurilishi yoki neft-gaz tarmog‘idagi yangi strategik sheriklik ko‘zda tutilmagani ma’lum bo‘ldi.
Bu holat Xitoy tomonining gaz narxi yoki loyiha shartlari bo‘yicha hali ham qat’iy pozitsiyada turganidan dalolat beradi. Hozirgi kunda Xitoy Rossiyadan har yili o‘ttiz sakkiz milliard kub metr tabiiy gaz sotib olmoqda.
Bu ko‘rsatkich Yevropa bozorini yo‘qotgan Rossiya gaz eksportining salmoqli qismini tashkil etadi. Umuman olganda, Rossiyaning hozirgi global gaz eksporti o‘tgan asrning saksoninchi yillaridan beri kuzatilgan eng past darajaga tushib qolgan.
Shu sababli yangi bozorlarni egallash Rossiya iqtisodiyoti uchun strategik ahamiyatga ega bo‘lib qolmoqda.

Путин и Си Цзиньпин не достигли соглашения по газовому трубопроводу
Президент России Владимир Путин после начала военных действий на Украине совершил свой пятый официальный визит в Китай, а за весь период своей политической деятельности — двадцатый пятый. Об этом сообщило Zamin.uz.
Несмотря на то, что эта встреча высокого уровня затронула множество геополитических и экономических вопросов, для Москвы жизненно важный проект — увеличение мощности двух газовых месторождений в Сибири — не привёл к ожидаемому окончательному соглашению. Этот крупный проект, направленный на увеличение поставок российского газа на китайский рынок до ста миллиардов кубических метров в год, обсуждается между двумя странами уже более десяти лет.
Пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков заявил, что после закрытых переговоров Путина и лидера Китая Си Цзиньпина по проекту остаются нерешёнными вопросы, и одновременно требуется полное решение некоторых особенно чувствительных аспектов.
Хотя по будущему газопроводу достигнуто общее согласие по основным техническим характеристикам и направлению трассы, точные сроки реализации проекта в условиях практического применения пока не определены. Российский лидер привёз с собой в Пекин большую официальную делегацию.
В её составе были пять заместителей руководителей органов государственной власти, восемь министров и руководители крупнейших государственных корпораций, составляющих основу российской экономики. Во время переговоров российский представитель говорил о безграничных перспективах сотрудничества двух стран и пообещал Пекину экспорт нефти, угля и природного газа без каких-либо ограничений.
По итогам встречи официальные представители двух стран подписали сорок важных документов по различным сферам. Однако при более детальном изучении опубликованного списка оказалось, что ни в одном из них не упоминается строительство нового газопровода или новое стратегическое партнёрство в нефтегазовой сфере.
Это указывает на то, что китайская сторона по-прежнему занимает жёсткую позицию по вопросам цены на газ или условий проекта. В настоящее время Китай ежегодно покупает у России тридцать восемь миллиардов кубических метров природного газа.
Этот показатель составляет стабильную часть российского газового экспорта, потерявшего европейский рынок. В целом текущий глобальный газовый экспорт России снизился до самого низкого уровня с 1990-х годов.