Amerika Qo'shma Shtatlari va Isroil tomonidan amalga oshirilgan hujumlar natijasida jarohatlangan Eron oliy rahnamosi Mojtaba Xomanaiyning salomatligi borasida yangi tafsilotlar ma'lum qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqdagi ma'lumotlarni mamlakatning rasmiy IRNA axborot agentligi e'lon qildi. Eron Sog'liqni saqlash vazirligi matbuot xizmati rahbari Husayn Kermanpur oliy rahnamoning holati haqida gapirar ekan, uning olgan jarohatlari tashqi ko'rinishiga jiddiy zarar yetkazmaganini alohida ta'kidladi.
Kermanpurning so'zlariga ko'ra, Mojtaba Xomanaiyning yuzi yoki umumiy qiyofasi shikastlanmagan. Shuningdek, vazirlik vakili G'arb ommaviy axborot vositalarida tarqalayotgan turli asossiz xabarlarga raddiya berib, jarohatlar tufayli biror a'zoning amputatsiya qilingani yoki nogironlik holati yuzaga kelgani haqidagi gaplar haqiqatga to'g'ri kelmasligini bildirdi.
Bu bayonotlar ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan turli taxminlarga chek qo'yish maqsadida berildi. Eron oliy rahnamosi idorasi protokol xizmati rahbari Mazaher Husayniy ham Mojtaba Xomanaiyning sog'lig'i tiklanayotganini tasdiqladi.
Uning ma'lumot berishicha, hujumlar oqibatida rahnamo bel va tizza sohasidan jarohat olgan, shuningdek, qulog'i orqasida yirtilgan jarohat izlari bo'lgan. Hozirda barcha zaruriy tibbiy muolajalar amalga oshirilmoqda va uning umumiy ahvoli barqaror deb baholanmoqda.
Eslatib o'tamiz, joriy yilning 28-fevral kuni Amerika va Isroil harbiy kuchlarining Eron hududiga uyushtirgan havo hujumlari natijasida mamlakatning sobiq oliy rahnamosi Oyatulloh Ali Xomanaiy vafot etgan edi. Shundan so'ng, 9-martga o'tar kechasi uning o'g'li Mojtaba Xomanaiy yangi oliy rahnamo etib saylandi.
Shunga qaramay, u uzoq vaqt davomida xalq oldida ko'rinish bermadi va uning barcha murojaatlari faqat matn yoki ovozli shaklda taqdim etildi. Faqat 30-aprel kuniga kelibgina, Eron prezidenti Mas'ud Pezeshkiyon yangi rahnamo bilan shaxsan uchrashgani haqida rasmiy xabarlar e'lon qilindi.

Bыли раскрыты новые подробности о состоянии здоровья высшего руководителя Ирана.
В результате атак, проведённых Соединёнными Штатами Америки и Израилем, поступила новая информация о состоянии здоровья пострадавшего высшего руководителя Ирана Мохтаба Хоманайна. Об этом сообщил Zamin.uz.
Эти сведения были обнародованы официальным информационным агентством страны IRNA. Руководитель пресс-службы Министерства здравоохранения Ирана Хусейн Керманпур заявил о состоянии высшего руководителя, особо подчеркнув, что полученные им травмы не нанесли серьёзного ущерба внешнему виду.
По словам Керманпура, лицо Мохтаба Хоманайна и его общий внешний вид не были деформированы. Кроме того, представитель министерства опроверг распространяемые в западных СМИ различные необоснованные сообщения, указав, что утверждения об ампутации какой-либо части тела или наступлении инвалидности в результате травм не соответствуют действительности.
Эти заявления были сделаны с целью положить конец различным спекуляциям, распространяющимся в социальных сетях. Руководитель протокольной службы аппарата высшего руководителя Ирана Мазахер Хусейни также подтвердил, что здоровье Мохтаба Хоманайна восстанавливается.
По его словам, в результате атаки руководитель получил травмы в области пояса и таза, а также следы разрывов за ушами. В настоящее время проводятся все необходимые медицинские процедуры, и его общее состояние оценивается как стабильное.
Напоминаем, что 28 февраля текущего года в результате воздушного удара вооружённых сил США и Израиля по территории Ирана скончался бывший высший руководитель страны аятолла Али Хоманай. После этого, в ночь на 9 марта, его сын Мохтаб Хоманай был избран новым высшим руководителем.
Однако он длительное время не появлялся перед народом, и все его обращения подавались только в текстовой или аудиоформе. Только к 30 апреля стало известно, что президент Ирана Масуд Пезешкиян лично встретился с новым руководителем, об этом было официально объявлено.