Amerika Qo‘shma Shtatlarining poytaxti Vashington shahrida navbatdagi xavfli va tahlikali voqea yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Toshkent vaqti bilan yakshanbaga o‘tar kechasi Oq uy qarorgohi yaqinida qurollangan noma’lum shaxs qo‘riqlash xizmati xodimlariga qarata kutilmaganda o‘t ochdi. AQSH Maxfiy xizmati agentlari tomonidan ko‘rilgan tezkor va qat’iy choralar natijasida jinoyatchi voqea joyida zararsizlantirildi.
Afsuski, otishma vaqtida hududda bo‘lgan tinch aholi vakillaridan biri og‘ir jarohat oldi. Mahalliy ommaviy axborot vositalarining huquqni muhofaza qiluvchi organlardagi manbalariga tayanib xabar berishicha, hujumni uyushtirgan shaxs muqaddam ham Oq uy hududiga noqonuniy kirishga uringan yigirma bir yoshli Nosir Best ekani aniqlandi.
Mazkur qurolli to‘qnashuv AQSH Prezidenti Donald Tramp ishtirok etayotgan rasmiy tadbir yaqinida sodir bo‘lgani vaziyatning naqadar jiddiy ekanidan dalolat beradi. Bir oy avval yuz bergan boshqa bir suiqasd urinishidan so‘ng qayd etilgan ushbu hodisa mamlakatda xavfsizlik choralarini yanada kuchaytirish zarurligini ko‘rsatmoqda.
Prezident qarorgohi atrofida o‘nlab o‘q ovozlari eshitilgani haqida birinchilardan bo‘lib dunyoga mashhur telekanallar xabar tarqatdi. Voqea joyida bo‘lgan jurnalistlar ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalarida portlash va otishma aks etgan tasvirlarni e’lon qilishdi.
Kadrlarda muxbirlar Oq uy fonida reportaj tayyorlayotgan pallada qurol ovozlari yangragani va odamlar vahima ichida xavfsiz joyga yashiringani aks etgan. Jurnalistlarning so‘zlariga ko‘ra, xavfsizlik xodimlari barcha matbuot vakillariga zudlik bilan brifing zaliga o‘tishni buyurgan va bino to‘liq qulflangan.
Maxfiy xizmat rasmiy vakilining ma’lum qilishicha, hodisa shanba kuni oqshom paytida, Oq uy binolar majmuasidan tashqaridagi chorrahada sodir bo‘lgan. Jinoyatchi nazorat-o‘tkazish punktiga yaqinlashib, sumkasi ichidan to‘pponcha chiqargan va tartibsiz ravishda o‘q uza boshlagan.
Agentlarning javob qaytarishi natijasida og‘ir yaralangan hujumchi shifoxonada vafot etdi. Tasodifiy o‘q tegishi oqibatida jarohatlangan fuqaroning ahvoli esa shifokorlar tomonidan o‘ta og‘ir deb baholanmoqda.

Человек, открывший огонь рядом с Белым домом в Вашингтоне, был нейтрализован.
Столица Соединенных Штатов Америки, город Вашингтон, стала местом очередного опасного и трагического инцидента. Об этом сообщило Zamin.uz.
В воскресенье вечером по времени Ташкента, рядом с резиденцией Белый дом неизвестный вооруженный человек открыл огонь по сотрудникам службы охраны неожиданно. В результате быстрых и решительных действий агентов Секретной службы США преступник был нейтрализован на месте происшествия.
К сожалению, во время перестрелки один из мирных граждан, находившихся в районе, получил тяжелое ранение. Ссылаясь на источники в правоохранительных органах, местные СМИ сообщили, что человек, открывший огонь, оказался двадцатиоднолетним Nosir Best, который пытался незаконно проникнуть на территорию Белого дома.
Фактум того, что этот вооруженный инцидент произошел рядом с официальным мероприятием, в котором участвовал Президент Дональд Трамп, подчеркивает серьезность ситуации. Этот случай, зарегистрированный после другой попытки нападения, произошедшей месяц назад, указывает на необходимость дальнейшего усиления мер безопасности в стране.
О том, что вокруг резиденции президента были слышны десятки выстрелов, первыми сообщили мировые телеканалы. Журналисты на месте происшествия разместили в социальных сетях прямые трансляции и опубликованные фотоснимки перестрелки.
На кадрах видно, как корреспонденты готовят репортаж на фоне Белого дома, слышны выстрелы из оружия, а люди в панике ищут безопасное место. По словам журналистов, сотрудники службы безопасности приказали всем представителям СМИ как можно быстрее пройти в брифинг-зал, а здание было полностью закрыто.
Согласно заявлению официального представителя Секретной службы, инцидент произошел в субботу вечером на перекрестке вне комплекса зданий Белого дома. Преступник приблизился к контрольному пункту, вытащил из сумки винтовку и начал хаотично стрелять.
В результате ответного огня агентов тяжело раненый нападающий скончался в больнице. Состояние гражданских лиц, получивших ранения в результате случайного попадания пули, оценивается врачами как крайне тяжелое.