Vladimir Putin davlat tashrifi bilan Qozog'iston poytaxtiga yetib keldi
Markaziy Osiyo mintaqasidagi siyosiy jarayonlar va xalqaro hamkorlik aloqalari yangi va qizgʻin pallaga kirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin davlat tashrifi bilan qoʻshni Qozogʻiston poytaxti Ostona shahriga yetib bordi. Ushbu uch kunlik muhim safar davomida nafaqat ikki tomonlama aloqalar mustahkamlanadi, balki butun mintaqa iqtisodiyotiga sezilarli taʼsir koʻrsatuvchi Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashi sammiti ham boʻlib oʻtadi.
Qardosh davlatdagi ushbu uchrashuvning eng muhim tafsilotlari va kutilayotgan yirik loyihalar koʻpchilikning diqqat markazida turibdi. Rossiya rahbari oʻtirgan samolyot Qozogʻiston havo hududiga kirishi bilan uni ushbu mamlakat Harbiy havo kuchlarining ikki qiruvchi samolyoti alohida ehtirom bilan kuzatib bordi.
Aeroportda oliy martabali mehmonni Qozogʻiston yetakchisi Qosim-Joʻmart Toʻqayev shaxsan kutib oldi. Garchi asosiy muzokaralar keyingi kunga belgilangan boʻlsa-da, siyosiy muloqotlar oʻsha kunning oʻzidayoq boshlandi.
Prezidentlar aeroportdan toʻgʻri Qozogʻiston rahbarining maxsus qarorgohiga yoʻl oldilar. U yerda oʻtkazilgan norasmiy tushlik davomida tomonlar davlat tashrifi va boʻlajak sammit kun tartibidagi eng dolzarb masalalarni dastlabki bosqichda muhokama qilib oldilar.
Tashrifning ikkinchi kuni rasmiy uchrashuvlarga boy boʻlishi kutilmoqda. Rahbarlar oʻrtasidagi muzokaralar anʼanaga muvofiq avval tor doirada, soʻngra kengaytirilgan tarkibda davom etadi.
Ikki mamlakat oʻrtasidagi siyosiy, savdo-iqtisodiy, harbiy va madaniy sohalardagi sheriklikni yangi bosqichga olib chiqish uchrashuvning bosh maqsadi etib belgilangan. Muzokaralarning eng asosiy yoʻnalishlaridan biri energetika sohasidir.
Xususan, Rossiya neftini Qozogʻiston hududi orqali boshqa davlatlarga tranzit qilish hajmini oshirish hamda atom energetikasi sohasida hamkorlik qilish masalalari koʻrib chiqiladi. Shuningdek, Qozogʻistonda birinchi atom elektr stansiyasi qurilishi loyihasining asosiy mezonlarini belgilash va uni moliyalashtirish manbalarini aniqlashtirish ham muhim mavzulardan biri hisoblanadi.
Ikki davlat rahbarlari tashrif yakunida jami oʻn oltita muhim xalqaro hujjatni imzolashni rejalashtirganlar. Ular orasida eng asosiysi ikki xalq oʻrtasidagi doʻstlik va yaxshi qoʻshnichilik munosabatlarini mustahkamlovchi qoʻshma bayonot boʻladi.

Владимир Путин прибыл с государственным визитом в столицу Казахстана
Политические процессы и международное сотрудничество в регионе Центральной Азии вступили в новую и активную фазу. Об этом сообщает Zamin.uz.
Президент Российской Федерации Владимир Путин прибыл с государственным визитом в Астану, столицу соседнего Казахстана. В ходе этого важного трехдневного визита будут не только укреплены двусторонние связи, но и пройдет саммит Высшего Евразийского экономического совета, который окажет значительное влияние на экономику всего региона.
Наиболее важные детали этой встречи в братском государстве и ожидаемые крупные проекты находятся в центре внимания многих. Как только самолет с главой России вошел в воздушное пространство Казахстана, его с особым почтением сопровождали два истребителя Военно-воздушных сил этой страны.
В аэропорту высокопоставленного гостя лично встретил лидер Казахстана Касым-Жомарт Токаев. Хотя основные переговоры были назначены на следующий день, политические диалоги начались уже в тот же день.
Президенты направились из аэропорта прямиком в специальную резиденцию главы Казахстана. В ходе неофициального обеда, прошедшего там, стороны на начальном этапе обсудили самые актуальные вопросы повестки государственного визита и предстоящего саммита.
Ожидается, что второй день визита будет насыщен официальными встречами. Переговоры между лидерами, согласно традиции, пройдут сначала в узком кругу, а затем в расширенном составе.
Главной целью встречи определено выведение партнерства между двумя странами в политической, торгово-экономической, военной и культурной сферах на новый уровень. Одним из основных направлений переговоров является энергетика.
В частности, будут рассмотрены вопросы увеличения объемов транзита российской нефти через территорию Казахстана в другие государства, а также сотрудничество в области атомной энергетики. Кроме того, одной из важных тем является определение основных критериев проекта строительства первой атомной электростанции в Казахстане и уточнение источников его финансирования.
Руководители двух государств планируют по итогам визита подписать в общей сложности шестнадцать важных международных документов. Самым главным из них станет совместное заявление, укрепляющее отношения дружбы и добрососедства между двумя народами.
Помимо политических процессов, в программу визита включены мероприятия, имеющие различный символический смысл, в том числе презентация проектов, направленных на сохранение уникального животного мира.