O'zbekiston bilan chegara hududida yangi chegara posti ochildi
Qirgizistonning Botken viloyatida O'zbekiston bilan chegaradosh hududda yangi chegara posti foydalanishga topshirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mahalliy nashrlarning xabar berishicha, Sog'ment deb nomlangan mazkur chegara maskanining ochilishi davlat xavfsizligini mustahkamlash hamda chegaraoldi hududlarda barqarorlikni ta'minlash yo'lidagi muhim qadamlardan biri sifatida baholanmoqda. Ushbu yangi obekt ikki davlat o'rtasidagi chegara nazoratini yanada samarali tashkil etishga xizmat qiladi.
Yangi postda chegarachilarning sifatli va samarali xizmat olib borishi uchun barcha zaruriy shart-sharoitlar yaratilgan. Xususan, zamonaviy talablarga to'liq javob beradigan kazarma qurilib, xizmat jarayoni uchun zarur bo'lgan barcha infratuzilma obektlari barpo etilgan.
Mazkur hududda xizmat qilayotgan harbiylar O'zbekiston va Qirgiziston davlat chegarasining o'n ikki kilometrdan ortiq qismini muntazam ravishda qo'riqlab boradilar. Sog'ment chegara postining ishga tushirilishi mintaqada umumiy xavfsizlikni kuchaytirish, chegara nazorati tizimini yaxshilash va qo'shni hududlarda qonun ustuvorligini ta'minlashga yordam berishi kutilmoqda.
Chegaraoldi mintaqalarida bunday muhim infratuzilma obektlarining yangilanishi nafaqat davlat manfaatlari uchun, balki shu hududda yashayotgan aholi xavfsizligi va ikki mamlakat o'rtasidagi amaliy hamkorlik aloqalarini rivojlantirish uchun ham katta ahamiyatga ega. Bundan avvalroq chegaradagi bir qator o'tish punktlarida ish tartibi o'zgargani haqida ma'lumotlar berilgan edi.
Jumladan, Farg'ona chegara bojxona posti, Shohimardon qishlog'iga o'tishdagi Oq qiya bojxona punkti hamda So'x chegara bojxona postining Chashma bojxona punkti tunu kun ishlash rejimiga o'tkazilgan edi. Bunday chora-tadbirlarning barchasi chegara hududlarida harakatlanishni tartibga solish, fuqarolar uchun qulay sharoitlar yaratish va davlatlararo do'stona aloqalarni mustahkamlashga qaratilgan.

На границе с Узбекистаном открыт новый пограничный пост.
В Баткенской области Кыргызстана на границе с Узбекистаном введен в эксплуатацию новый пограничный пост. Об этом сообщило Zamin.uz.
По данным местных СМИ, открытие названного Согмент пограничного пункта рассматривается как один из важных шагов по укреплению государственной безопасности и обеспечению стабильности в приграничных районах. Этот новый объект способствует более эффективной организации пограничного контроля между двумя странами.
На новом посту созданы все необходимые условия для качественной и эффективной работы пограничников. В частности, построены казармы, полностью соответствующие современным требованиям, а также восстановлены все необходимые инфраструктурные объекты для обеспечения службы.
Пограничники, несущие службу в данном районе, регулярно патрулируют более двенадцати километров государственной границы между Узбекистаном и Кыргызстаном. Ожидается, что ввод в эксплуатацию пограничного поста Согмент повысит общую безопасность в регионе, улучшит систему пограничного контроля и обеспечит соблюдение закона в приграничных районах.
Обновление таких важных инфраструктурных объектов в приграничных зонах имеет большое значение не только в интересах государства, но и для обеспечения безопасности проживающего здесь населения, а также для развития практических связей сотрудничества между двумя странами.
Ранее сообщалось о изменении порядка работы в ряде пунктов пропуска на границе.
В частности, пост Фаргона на таможенном посту, пункт пропуска Ак-кия на дороге в село Шохимардон и пункт пропуска Ташкент на таможенном посту ЧАШМА были переведены на круглосуточный режим работы. Все эти меры направлены на упорядочение движения в пограничных зонах, создание удобных условий для граждан и укрепление дружеских отношений между государствами.