Jahon hamjamiyati va xalqaro siyosat maydonidagi eng ogriqli nuqta bo'lib qolayotgan Yaqin Sharq zaminidan so'nggi kunlarda yana xavotirli xabarlar kelmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Isroil va Falastin o'rtasidagi ko'p yillik nizolar fonida, Gazo sektoridagi vaziyat yangi va yanada keskin tus oldi. Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyahu mamlakat qurolli kuchlariga Gazo sektori ichkarisiga yanada chuqurroq kirib borish va u yerdagi nazorat qilinadigan hududlar ko'lamini sezilarli darajada kengaytirish bo'yicha rasmiy topshiriq berganini ochiqladi.
Ikki yildan buyon davom etayotgan vayronkor urush oqibatida Gazo hududi qariyb xarobazorga aylangan bo'lib, ayni paytda uning katta qismi Isroil armiyasi tomonidan boshqarilmoqda. Xalqaro tinchlik kelishuvlariga qaramay, mintaqada vaziyatning qayta chigallashishi va siyosiy sahna ortidagi asl maqsadlar ko'pchilikning diqqat markazida turibdi.
2025-yilning oktyabr oyida Amerika Qo'shma Shtatlari vositachiligida ikki tomonlama o't ochishni to'xtatish va sulh tuzish bo'yicha muhim bitim imzolangan edi. Ushbu hujjatga ko'ra, Isroil harbiy bo'linmalari o'z nazorat chegarasini belgilab beruvchi maxsus Sariq chiziq ortiga chekinishi lozim edi.
O'shanda bu xarita Gazo sektori umumiy maydonining qariyb ellik uch foizini Isroil ixtiyorida qoldirgan, qolgan qismi esa Falastin tomoni boshqaruvi ostida edi. Biroq nufuzli nashrlarning ma'lumotlariga ko'ra, Isroil tomoni ushbu kelishuvni bir tomonlama buzgan.
Isroil harbiylari chegara chizig'ini anglatuvchi ulkan beton bloklarni ichki hududlarga qarab surib qo'ygan. Shu yilning mart oyida e'lon qilingan harbiy xaritalar Isroilning cheklangan zonasi Gazo umumiy yerlarining qariyb oltmish to'rt foizini qamrab olganini ko'rsatmoqda.
Netanyahuning o'zi ham omma oldidagi chiqishlarida hududning oltmish foizdan ziyodi ularning qo'lida ekanini bot-bot takrorlamoqda. U o'z nutqlarida birinchi navbatdagi maqsad hududning yetmish foizini nazorat ostiga olish ekanini va bu boradagi harakatlar davom etishini ta'kidlagan.
Tahlilchilarning fikriga ko'ra, Gazoda bu qadar tajovuzkorlikni oshirish ortida shaxsiy siyosiy manfaatlar ham yotibdi. Joriy yil yakunida Isroilda o'ta og'ir kechishi kutilayotgan saylovlar bo'lib o'tadi va hukumat rahbari ushbu harbiy harakatlar orqali mahalliy aholi diqqatini ichki muammolardan chalg'itishga urinmoqda.
Shu bilan birga, Isroil hukumati xalqaro hamjamiyatning bosimlariga qaramay, o'z harbiy strategiyasini o'zgartirish niyatida emasligini ko'rsatmoqda. Bu esa mintaqada tinchlik o'rnatish jarayonini yanada murakkablashtiradi va insoniy talofatlar ko'payishiga sabab bo'ladi.

Армия Израиля расширяет зону контроля в секторе Газа
Из Ближнего Востока, который остается самой болезненной точкой на арене мирового сообщества и международной политики, в последние дни вновь приходят тревожные новости. Об этом сообщает Zamin.uz.
На фоне многолетних конфликтов между Израилем и Палестиной ситуация в секторе Газа приобрела новый и еще более острый оборот. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху сообщил, что дал официальное поручение вооруженным силам страны продвинуться глубже внутрь сектора Газа и значительно расширить масштабы контролируемых там территорий.
В результате разрушительной войны, продолжающейся уже два года, территория Газы превратилась почти в руины, и в настоящее время большая ее часть контролируется израильской армией. Несмотря на международные мирные соглашения, повторное обострение ситуации в регионе и истинные цели за кулисами политической сцены находятся в центре внимания многих.
В октябре 2025 года при посредничестве Соединенных Штатов Америки было подписано важное двустороннее соглашение о прекращении огня и заключении мира. Согласно этому документу, израильские военные подразделения должны были отступить за специальную «Желтую линию», определяющую границы их контроля.
Тогда эта карта оставляла в распоряжении Израиля почти пятьдесят три процента общей площади сектора Газа, а остальная часть находилась под управлением палестинской стороны. Однако, по данным авторитетных изданий, израильская сторона в одностороннем порядке нарушила это соглашение.
Израильские военные сдвинули огромные бетонные блоки, обозначающие пограничную линию, в сторону внутренних территорий. Военные карты, опубликованные в марте этого года, показывают, что ограниченная зона Израиля охватывает почти шестьдесят четыре процента общих земель Газы.
Сам Нетаньяху в своих публичных выступлениях неоднократно повторяет, что более шестидесяти процентов территории находится в их руках. В своих речах он подчеркнул, что первоочередной целью является установление контроля над семьюдесятью процентами территории и действия в этом направлении будут продолжены.
По мнению аналитиков, за таким усилением агрессии в Газе стоят и личные политические интересы. В конце текущего года в Израиле пройдут выборы, которые, как ожидается, будут крайне тяжелыми, и глава правительства пытается с помощью этих военных действий отвлечь внимание местного населения от внутренних проблем.
В то же время правительство Израиля демонстрирует, что не намерено менять свою военную стратегию, несмотря на давление международного сообщества. Это еще больше осложняет процесс установления мира в регионе и ведет к увеличению человеческих потерь.
Такое развитие событий продолжает представлять серьезную угрозу не только для региона, но и для безопасности всего мира.