Yaqin Sharq mintaqasida ko‘p yillardan beri davom etayotgan geosiyosiy keskinlik va qurolli to‘qnashuvlar nihoyat tinchlik shabadasiga almashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Oxirgi haftalarda Eron va Amerika Qo‘shma Shtatlari rahbariyati xalqaro vositachilar yordamida urush harakatlariga to‘liq chek qo‘yishga qaratilgan dastlabki kelishuv ustida faol ish olib bormoqda. Garchi avvalgi urinishlar tomonlarning o‘zaro ishonchsizligi va shartlarni noto‘g‘ri talqin qilish tufayli natija bermagan bo‘lsa-da, hozirgi vaziyat ijobiy tomonga o‘zgarayapti.
Diplomatlarning ta’kidlashicha, tortishuvlarning cho‘zilishi ikki tomonni asabiylashtirib, qarama-qarshiliklarni kuchaytirib yuborgandi. Hozirda Oq uy va Tehron o‘rtasida yangi o‘zaro anglashuv memorandumi loyihasi muhokama qilinmoqda.
Dunyoga mashhur Nyu-York Tayms nashri ushbu tarixiy hujjatning eng muhim tafsilotlarini e’lon qildi. Kelishuv doirasida Vashington va Tehron o‘rtasida hujum qilmaslik pakti joriy etiladi.
Bu bitim keng mintaqaviy ahamiyatga ega bo‘lib, Livan hududidagi qonli janglarni ham to‘xtatishni nazarda tutadi. Ma’lumki, u yerda rasman o‘t ochishni to‘xtatish rejami e’lon qilinganiga qaramay, Isroil va Hizbulloh kuchlari sulhni muntazam ravishda buzib kelgan edi.
Manbalarning bildirishicha, boshlang‘ich kelishuv dastlab 60 kunlik muddatda harbiy harakatlarni butunlay to‘xtatishni ko‘zda tutadi. Bu ikki oylik davr tomonlarga tinch muhitda katta tinchlik shartnomasi ustida ishlash imkonini beradi va muddatni uzaytirish huquqi saqlanib qoladi.
Muzokaralar Pokiston va Qatar davlatlarining faol ishtirokida olib borilmoqda. Shuningdek, fevral oyida boshlangan to‘qnashuvlardan so‘ng yopilgan Ho‘rmuz bo‘g‘ozi tijorat kemalari uchun qayta ochiladi.
AQSH dengiz blokadasini bo‘g‘oz minalardan tozalanish jarayoniga qarab bosqichma-bosqich yumshatadi. Eron esa 30 kun ichida dengiz qatnovini avvalgi xavfsiz holatiga qaytarishga rozi bo‘lgan.
Prezident Donald Tramp ushbu strategik suv yo‘lining hech qanday bojsiz barcha davlatlar uchun ochiq qolishi kerakligini ta’kidlagan.

Иран и США ведут переговоры по ядерному соглашению.
Eron va AQSH tinchlik kelishuvi ustida muzokara olib bormoqda<Ближний Восток, где геополитическая напряжённость и вооружённые конфликты продолжались многие годы, наконец, переходит в состояние относительного спокойствия. Об этом сообщает Zamin.uz.
В последние недели администрации Ирана и Соединённых Штатов Америки, при посредничестве международных посредников, активно работают над первоначальным соглашением о полном прекращении боевых действий. Хотя предыдущие попытки не увенчались успехом из-за взаимного недоверия сторон и неправильной интерпретации условий, текущая ситуация меняется в положительном направлении.
Как подчеркивают дипломаты, приостановка боевых действий сняла напряжённость между сторонами и усилила враждебность. В настоящее время между Вашингтоном и Тегераном обсуждается проект нового меморандума о взаимопонимании.
Известное издание New York Times обнародовало ключевые детали этого исторического документа. В рамках соглашения между Вашингтоном и Тегераном вводится pact о ненападении.
Это соглашение имеет широкое региональное значение и предполагает также прекращение боевых действий на территории Ливана. Хотя официально объявлено о прекращении огня, силы Израиля и Хезболлы продолжали периодически нарушать перемирие.
По информации источников, первоначальное соглашение предусматривает полное прекращение военных действий в течение первых 60 дней. Этот двухмесячный период предоставляет сторонам возможность работать над всеобъемлющим мирным соглашением в условиях относительного спокойствия, а право на продление срока сохраняется.
Переговоры проводятся при активном участии Пакистана и Катара. Кроме того, после боевых действий, начавшихся в феврале, пролив Ормуз вновь открывается для торговых судов.
США постепенно снимают морскую блокаду в зависимости от процесса разминирования пролива. Иран готов в течение 30 дней вернуть морское судоходство в прежнее безопасное состояние.
Президент Дональд Трамп подчеркнул, что этот стратегический водный путь должен оставаться открытым для всех стран без каких-либо препятствий.>