Italiya poytaxti Rim atrofida joylashgan Kastel-di-Gvido hududida Rim imperiyasi davriga mansub bo‘lgan ulkan va hashamatli villa qoldiqlari aniqlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tarixiy topilma arxeologlar va mutaxassislarda katta qiziqish uyg‘otmoqda. Ma’lum qilinishicha, joriy yil fevral oyida mahalliy aholi mazkur hududda gumonli harakatlar kuzatilayotgani haqida huqqni muhofaza qiluvchi idoralarga xabar bergan.
Shundan so‘ng o‘tkazilgan tekshiruvlar davomida karabinerlar noqonuniy qazish ishlari izlarini — tungi faoliyat, yangi kavlangan yerlar va ruxsatsiz texnika ishlatilganini aniqlagan. Tergov jarayonida bir guruh shaxslar ekskvator yordamida hududga kirib, yer ostida yashiringan qadimiy inshootgacha yetib borgani ma’lum bo‘ldi.
Garchi qazish ishlari tez orada to‘xtatilgan bo‘lsa-da, aynan shu harakatlar natijasida ilgari fanga ma’lum bo‘lmagan rimliklar davriga oid villa kashf etildi. Arxeologlar hozirga qadar markaziy atrium, suv to‘planadigan hovuzli keng zal hamda qora-oq ranglarda ishlangan noyob mozaika pollarni ochishga muvaffaq bo‘lgan.
Mozaikalarda geometrik va o‘simliksimon naqshlar saqlanib qolgani aytiladi. Italiya Madaniyat vazirligi vakillarining ta’kidlashicha, ushbu hudud qadimda Lorium deb atalgan maskan tarkibiga kirgan bo‘lib, bu yerga Rim imperatorlari tez-tez tashrif buyurgan.
Shu bois topilgan villa yuqori tabaqaga mansub boy aristokratlar qarorgohi bo‘lgan bo‘lishi mumkin. Qazishmalar davomida marmar bezaklar, haykal bo‘laklari va Rim mifologiyasida tabiat homiysi hisoblangan Silvanga tegishli artefaktlar ham topilgan.
Rasmiylar noqonuniy qazishlar tufayli inshootning ayrim qismlariga zarar yetganini bildirmoqda. Biroq tarixiy qimmatga ega buyumlar o‘g‘irlangan yoki yo‘qligi hozircha aniq emas.
Ayni paytda hududda arxeologik tadqiqotlar davom etmoqda. Kelgusida esa tashrif buyuruvchilar ushbu noyob tarixiy maskanni oldindan ro‘yxatdan o‘tgan holda tomosha qilish imkoniga ega bo‘ladi.

Вокруг Рима обнаружены остатки древней виллы
На территории Кастель-ди-Гвидо, расположенной вокруг столицы Италии Рима, были обнаружены остатки огромной и роскошной виллы времен Римской империи. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
Историческая находка вызвала большой интерес у археологов и специалистов. Сообщается, что в феврале текущего года местные жители сообщили в правоохранительные органы о подозрительной активности на данной территории.
В ходе последующих проверок карабинеры обнаружили следы незаконных раскопок — ночную деятельность, свежевырытую землю и использование несанкционированной техники. В процессе расследования выяснилось, что группа лиц с помощью экскаватора проникла на территорию и добралась до скрытого под землей древнего сооружения.
Хотя раскопки были быстро прекращены, именно в результате этих действий была открыта вилла римской эпохи, ранее неизвестная науке. Археологи к настоящему моменту успели обнаружить центральный атриум, просторный зал с бассейном для сбора воды, а также уникальные черно-белые мозаичные полы.
Сообщается, что на мозаиках сохранились геометрические и растительные узоры. Представители Министерства культуры Италии отметили, что эта территория в древности входила в состав поселения под названием Лориум, которое часто посещали римские императоры.
По этой причине найденная вилла могла быть резиденцией богатых аристократов из высшего общества. В ходе раскопок также были найдены мраморные украшения, фрагменты статуй и артефакты, принадлежащие Сильвану, который в римской мифологии считался покровителем природы.
Официальные лица заявляют, что из-за незаконных раскопок некоторым частям сооружения был нанесен ущерб. Однако пока неизвестно, были ли украдены предметы, имеющие историческую ценность.
В настоящее время на территории продолжаются археологические исследования. В будущем посетители смогут осмотреть это уникальное историческое место по предварительной регистрации.