Isroil va Hizbulloh o‘t ochishni to‘xtatishga rozi bo‘ldi
AQSH va Qatar vositachiligida amalga oshirilgan ko‘p tomonli muzokaralar natijasida Isroil hamda Livanning Hizbulloh harakati o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha kelishuvga erishdi. Xalqaro kuzatuvchilar ushbu sulhni mintaqadagi yirik urush olovini o‘chirish va Vashington-Tehron munosabatlarini yaxshilash yo‘lidagi dastlabki jiddiy qadam sifatida baholamoqda.
Kelishuv 17 iyun kuni AQSH va Eron o‘rtasida barcha frontlarda o‘t ochishni to‘xtatishni ko‘zda tutuvchi masofaviy memorandumi imzolanishi bilan boshlandi. 19 iyun kuni esa Isroil va Hizbulloh kunning ikkinchi yarmidan boshlab o‘t ochishni to‘xtatish rejimiga rozilik bildirdi.
Keyingi 60 kun davomida tomonlar o‘zaro anglashuv asosida yakuniy tinchlik kelishuvini ishlab chiqishi kerak. Sulh kuchga kirgan bo‘lsa-da, front chizig‘ida to‘liq xotirjamlik kuzatilmayapti.
Isroil mudofaa armiyasi Livanning janubiy hududlarida o‘z pozitsiyalarini saqlab qolmoqda. Isroil rasmiylari agar Hizbulloh hujum qilmasa, ular ham harbiy harakatlarni davom ettirmasliklarini bildirishmoqda.
Livan manbalari sulh boshlangan birinchi soat ichida Isroil tomonidan 10 dan ortiq havo zarbasi berilganini da’vo qilmoqda. Isroil esa bu ayblovlarni rad etib, kelishuv buzilmaganini ta’kidlamoqda.
Livandagi bu sulh ortida AQSH va Eron o‘rtasidagi yirik geosiyosiy munosabatlar turibdi. Hizbulloh vakili Hasan Fadlallaning so‘zlariga ko‘ra, Eron AQSH bilan muzokaralarni davom ettirish uchun Livan frontida o‘t ochishni to‘xtatishni asosiy shart qilib qo‘ygan.
Hozirda vaziyat ikki tomonlama kutish rejimiga o‘tgan. Eron tomoni keyingi bosqichga o‘tishdan oldin AQSH va’dalarining amaliy ijrosini ko‘rishni istamoqda.
Shveysariyadagi uchrashuv qoldirilganidan so‘ng, AQSH prezidenti Donald Tramp Eron rahbariyatini tanqid ostiga oldi va keyingi 60 kunlik jarayonni faqat Vashington belgilashini bildirdi. Ayni paytda ushbu 60 kunlik muhlat mintaqada mustahkam tinchlik o‘rnatilishi yoki to‘qnashuvlarning yangi kuch bilan avj olishini belgilab beruvchi hal qiluvchi davr bo‘ladi.

Израиль и Хезбалла согласились на прекращение огня
Наблюдается важный политический сдвиг в смягчении напряженности на Ближнем Востоке. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате многосторонних переговоров, проведенных при посредничестве США и Катара, Израиль и движение «Хезболла» в Ливане достигли соглашения о прекращении огня. Международные наблюдатели оценивают это перемирие как первый серьезный шаг на пути к тушению пламени крупной войны в регионе и улучшению отношений между Вашингтоном и Тегераном.
Соглашение началось 17 июня с подписания дистанционного меморандума между США и Ираном, предусматривающего прекращение огня на всех фронтах. 19 июня Израиль и «Хезболла» выразили согласие на режим прекращения огня, начиная со второй половины дня.
В течение следующих 60 дней стороны должны разработать окончательное мирное соглашение на основе взаимного понимания. Несмотря на вступление перемирия в силу, на линии фронта не наблюдается полного спокойствия.
Армия обороны Израиля сохраняет свои позиции на южных территориях Ливана. Израильские официальные лица заявляют, что если «Хезболла» не будет атаковать, они также не будут продолжать военные действия.
Ливанские источники утверждают, что в течение первого часа после начала перемирия Израиль нанес более 10 авиаударов. Израиль же отвергает эти обвинения, подчеркивая, что соглашение не было нарушено.
За этим перемирием в Ливане стоят масштабные геополитические отношения между США и Ираном. По словам представителя «Хезболлы» Хасана Фадлаллы, Иран поставил прекращение огня на ливанском фронте основным условием для продолжения переговоров с США.
В настоящее время ситуация перешла в режим взаимного ожидания. Иранская сторона хочет увидеть практическую реализацию обещаний США перед переходом к следующему этапу.
После отмены встречи в Швейцарии президент США Дональд Трамп подверг критике руководство Ирана и заявил, что дальнейший 60-дневный процесс будет определяться только Вашингтоном. В то же время этот 60-дневный срок станет решающим периодом, который определит, установится ли в регионе прочный мир или столкновения вспыхнут с новой силой.