Bu haqda Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti maxsus bayonot bilan chiqdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, virus yuqtirgan bemorlar bilan muloqotda bo‘lgan oxirgi shaxs ham karantin muddatini o‘tadi va uning tahlil natijalari kasallik yo‘qligini ko‘rsatdi.
Joriy yilning 25-may sanasidan buyon yangi kasallanish holatlari qayd etilmagani vaziyat barqarorlashganidan dalolat beradi. Mazkur kasallik o‘chog‘i 2026-yilning bahor oylarida Atlantika okeani bo‘ylab amalga oshirilgan sayohat davomida aniqlangan edi.
Kema bortidagi yo‘lovchilar va xizmat ko‘rsatuvchi xodimlar orasida jami o‘n uchta holat ro‘yxatga olingan. Afsuski, ko‘rsatilgan tibbiy yordamga qaramay, uch nafar bemor vafot etdi.
Mutaxassislar tomonidan o‘tkazilgan chuqur laboratoriya tekshiruvlari kasallikni Andes virusi qo‘zg‘atganini tasdiqladi. Andes virusi xantaviruslarning noyob turi hisoblanib, u asosan Janubiy Amerika qit’asining muayyan hududlarida uchraydi.
Ushbu virusning o‘ziga xos va xavfli jihati shundaki, u boshqa turdoshlaridan farqli ravishda insonlar o‘rtasidagi yaqin muloqot orqali ham yuqishi mumkin. Odatda xantaviruslar odamlarga kemiruvchilar, xususan, sichqon va kalamushlar orqali o‘tadi.
Inson virus zarralari bo‘lgan changdan nafas olganda kasallikni yuqtirib olish xavfi yuqori bo‘ladi. Kasallikning ilk belgilari tana haroratining ko‘tarilishi, kuchli bosh va mushak og‘rig‘i, ko‘ngil aynishi hamda umumiy holsizlik bilan namoyon bo‘ladi.
Agar o‘z vaqtida chora ko‘rilmasa, virus o‘pka tizimini jiddiy shikastlab, nafas olishning keskin qiyinlashishiga olib keladi. Epidemiyani jilovlash maqsadida xalqaro miqyosda keng qamrovli choralar ko‘rildi.
Turli davlatlarda yo‘lovchilar va ular bilan aloqada bo‘lgan barcha shaxslar qat’iy nazoratga olindi. Karantin choralari muvaffaqiyatli yakunlanib, xavf to‘liq bartaraf etilgach, xalqaro tashkilot epidemiyaning tugaganini e’lon qildi.

Эпидемия хантавируса, распространившаяся на судне Hondius, официально завершена.
Об этом Всемирная организация здравоохранения выпустила специальное заявление. По данным, последний человек, контактировавший с зараженными пациентами, завершил карантин, и результаты его анализов показали отсутствие болезни.
Факт того, что с 25 мая текущего года не зарегистрировано новых случаев заболевания, указывает на стабилизацию ситуации. Упомянутый вспышка была выявлена во время путешествия по Атлантическому океану весной 2026 года.
Среди пассажиров и обслуживающего персонала на борту корабля зарегистрировано в общей сложности тринадцать случаев. К сожалению, несмотря на оказанную медицинскую помощь, трое пациентов скончались.
Глубокие лабораторные исследования, проведенные специалистами, подтвердили, что болезнь вызвана штаммом вируса Андес. Вирус Андес считается редким типом хантавирусов и в основном встречается в определенных регионах Южной Америки.
Особенностью и опасностью этого вируса является то, что, в отличие от его родственников, он может передаваться не только через грызунов, но и при близком контакте между людьми. Обычно хантавирусы передаются людям через грызунов, особенно через мышей и крыс.
Риск заражения возрастает при вдыхании воздуха, загрязненного вирусными частицами от грызунов. Первые симптомы болезни проявляются повышением температуры тела, сильной головной и мышечной болью, подавленностью настроения и общим недомоганием.
Если не принять своевременные меры, вирус может серьезно повредить дыхательную систему, приводя к резкому ухудшению дыхания. Для сдерживания эпидемии были проведены широкомасштабные меры на международном уровне.
Во многих странах пассажиры и все лица, имевшие с ними контакт, были помещены под строгий контроль. Карантинные меры были успешно завершены, и после полного устранения угрозы международная организация объявила о завершении эпидемии.