Venesueladagi kuchli zilzila oqibatida halok bo'lganlar soni ortdi
Iyun oyida Venesuelada sodir bo‘lgan kuchli zilzila oqibatida halok bo‘lganlar soni sezilarli darajada ortdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
So‘nggi rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, tabiiy ofat qurbonlari soni 4118 nafarga yetgan. Bu haqda Venesuela Milliy assambleyasi prezidenti Xorxe Rodriges bergan ma’lumotlarga tayanib xalqaro axborot agentliklari xabar bermoqda.
Mamlakat rasmiylari vaziyatni nazoratga olish va talofatlarni aniqlash bo‘yicha ishlarni davom ettirmoqda. Uning ma’lum qilishicha, halokat oqibatida 16 740 nafar kishi turli darajadagi tan jarohatlarini olgan.
Shuningdek, 17 907 nafar fuqaro o‘z uy-joyidan ayrilib, vaqtincha boshpanasiz qolgan. Kuchli yer silkinishi oqibatida mamlakat bo‘ylab 190 ta bino butunlay vayron bo‘lgan, yana 856 ta inshoot esa jiddiy darajada shikastlanib, yashash uchun xavfli holatga kelib qolgan.
Hozirda ushbu binolarni qayta tiklash imkoniyatlari mutaxassislar tomonidan o‘rganilmoqda. Qutqaruvchilar tomonidan olib borilgan keng ko‘lamli qidiruv va qutqaruv ishlari davomida 6462 nafar inson vayronalar ostidan sog‘-omon chiqarib olindi.
Tabiiy ofatdan jabrlanganlarga tezkor tibbiy yordam ko‘rsatish maqsadida barcha shifoxonalar va ixtisoslashgan tibbiyot muassasalari safarbar etilgan bo‘lib, hozirga qadar 29 966 nafar bemor zarur muolajalarni olgan. Davlat idoralari jabrlanganlarni dori-darmon va zarur tibbiy asbob-uskunalar bilan ta’minlash choralarini ko‘rmoqda.
Hukumat tomonidan taqdim etilgan hisobotlarga ko‘ra, hozirgi vaqtgacha 86 794 ta oilaga davlat va maxsus xizmatlar tomonidan turli ko‘rinishdagi ijtimoiy ko‘maklar ko‘rsatilgan. Shuningdek, talofat ko‘rgan hududlar aholisiga 9766 tonna oziq-ovqat mahsulotlari hamda eng zaruriy ashyolar yetkazib berilgan.
Mahalliy hokimiyat organlari va ko‘ngillilar yordamida gumanitar yuklarni taqsimlash jarayoni tizimli ravishda amalga oshirilmoqda. Eslatib o‘tamiz, Venesueladagi mazkur kuchli zilzila 24-iyun kuni kechqurun sodir bo‘lgan edi.
O‘shanda atigi 40 soniya davom etgan yer silkinishi davomida magnitudasi 7,2 va 7,5 ballga teng bo‘lgan ikkita kuchli zarba qayd etilgan. Zilzila o‘choqlari Yarakuy shtati hududida, bir-biridan taxminan 10 kilometr masofada joylashgan edi.
Ushbu tabiiy ofat mamlakatning zamonaviy tarixidagi eng og‘ir talofatlardan biri sifatida qayd etildi.

В июне в Венесуэле в результате сильного землетрясения число погибших значительно увеличилось. Об этом сообщило Zamin.uz.
Согласно последним официальным данным, число жертв стихийного бедствия достигло 4118 человек. Об этом, ссылаясь на информацию, предоставленную президентом Национальной ассамблеи Венесуэлы Хорхе Родригесом, сообщают международные информационные агентства.
Представители страны продолжают работу по контролю над ситуацией и выявлению пострадавших. По их данным, в результате катастрофы 16 740 человек получили травмы различной степени тяжести.
Кроме того, 17 907 граждан были вынуждены покинуть свои дома и временно остались без крова. В результате сильных подземных толчков по всей стране полностью разрушено 190 зданий, еще 856 сооружений серьезно повреждены и находятся в опасном состоянии для проживания.
В настоящее время возможности восстановления этих зданий изучаются специалистами. Во время масштабных поисково-спасательных операций, проводимых спасателями, из-под завалов было извлечено живыми 6462 человека.
Для оказания срочной медицинской помощи пострадавшим все больницы и специализированные медицинские учреждения приведены в состояние готовности, и на сегодняшний день 29 966 человек получили необходимую медицинскую помощь. Государственные органы принимают меры по обеспечению пострадавших лекарствами и необходимым медицинским оборудованием.
Согласно отчетам, представленным правительством, на текущий момент социальную помощь различных форм получили 86 794 семьи от государства и специальных служб. Кроме того, пострадавшим населению пострадавших районов доставлено 9766 тонн продовольствия и необходимых предметов первой необходимости.
Процесс распределения гуманитарной помощи с участием местных органов власти и волонтеров осуществляется в организованном порядке. Напоминаем, что сильное землетрясение в Венесуэле произошло вечером 24 июня.
Во время толчков, продолжавшихся около 40 секунд, были зафиксированы два сильных удара с магнитудой 7,2 и 7,5 баллов. Эпицентры землетрясения находились в районе штата Яракуй, на расстоянии примерно 10 километров друг от друга.