Bu haqda Rossiya bosh vaziri o‘rinbosari Aleksandr Novak ma’lumot berdi. Mazkur chora nafaqat mahsulot ishlab chiqarmaydigan vositachi kompaniyalarga, balki neftni qayta ishlash zavodlarining o‘ziga ham taalluqlidir.
Hukumat ushbu qat’iy qadam orqali ichki bozorda yonilg‘i taqchilligining oldini olishni va narxlar barqarorligini ta’minlashni ko‘zlamoqda. Ichki bozordagi vaziyat va eksport siyosati Aleksandr Novakning so‘zlariga ko‘ra, maxsus shtab yig‘ilishida benzin eksportini taqiqlash chorasini yil oxirigacha davom ettirish masalasi ma’qullangan.
Shu bilan birga, dizel yoqilg‘isi eksportiga nisbatan qo‘llanilgan cheklovlar biroz yumshatilishi mumkin. Bu neftni qayta ishlash zavodlarida ortiqcha mahsulot to‘planib qolmasligi va ishlab chiqarish sur’ati pasayib ketmasligi uchun zarurdir.
Rossiya hukumati ichki bozor ehtiyojlari to‘liq qondirilganidan so‘nggina dizel yoqilg‘isini tashqi bozorlarga chiqarishni rejalashtirmoqda. Avvalroq logistika tizimidagi uzilishlar va neftni qayta ishlash korxonalaridagi texnik muammolar sababli mamlakatda yonilg‘i yetkazib berishda qiyinchiliklar yuzaga kelgan edi.
Vaziyatni barqarorlashtirish maqsadida joriy yilning bahor va yoz oylarida benzin hamda dizel eksportiga vaqtincha taqiq qo‘yilgan edi. Dastlabki rejalarga ko‘ra, ushbu cheklovlar iyul oyi oxirida yakunlanishi kerak edi, biroq bozordagi holat muddatni uzaytirishni taqozo etdi.
Taqchillik sabablari va xalqaro hamkorlik Ekspertlarning ta’kidlashicha, Rossiya neft sanoati obyektlariga yetkazilgan zarar va texnik nosozliklar mamlakatda yonilg‘i taqchilligini kuchaytirgan. Hatto davlat rahbariyati darajasida ham mazkur muammo tan olinib, uni bartaraf etish bo‘yicha choralar ko‘rilayotgani bildirilgan.
Hozirda Rossiyaning o‘ndan ortiq hududlarida yonilg‘i bilan bog‘liq murakkab vaziyat saqlanib qolmoqda. Ichki bozordagi talabni qondirish uchun Rossiya o‘zi neft mahsulotlari eksport qiluvchi davlat bo‘lishiga qaramay, qo‘shni Qozog‘istondan yirik miqdorda benzin sotib olishni rejalashtirmoqda.
Shuningdek, Hindistondan ham dengiz yo‘li orqali yonilg‘i import qilinishi boshlangan. Mutaxassislarning fikricha, Rossiya bozoridagi ushbu o‘zgarishlar va eksportning cheklanishi Markaziy Osiyo davlatlari, xususan, O‘zbekiston bozoridagi yonilg‘i narxlari va taklif hajmiga ham muayyan darajada ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

Правительство России решило продлить срок временного ограничения на экспорт бензина с территории страны до конца 2024 года. Об этом сообщает One.uz.
Об этом сообщил заместитель председателя правительства России Александр Новак. Данная мера касается не только посреднических компаний, не занимающихся производством продукции, но и самих нефтеперерабатывающих заводов.
Правительство намерено посредством этого решительного шага предотвратить дефицит топлива на внутреннем рынке и обеспечить стабильность цен. Ситуация на внутреннем рынке и экспортная политика По словам Александра Новака, на заседании специальной штаб-квартиры было одобрено решение о продлении меры по запрету экспорта бензина до конца года.
В то же время ограничения, применяемые к экспорту дизельного топлива, могут быть несколько смягчены. Это необходимо для того, чтобы на нефтеперерабатывающих заводах не накапливался излишек продукции и не снизился темп производства.
Правительство России планирует выходить на внешние рынки с дизельным топливом только после полного удовлетворения потребностей внутреннего рынка. Ранее в стране возникли трудности с поставками топлива из-за разрывов в логистической системе и технических проблем на нефтеперерабатывающих предприятиях.
С целью стабилизации ситуации весной и летом текущего года был введен временный запрет на экспорт бензина и дизельного топлива. Согласно первоначальным планам, эти ограничения должны были завершиться в конце июля, однако ситуация на рынке потребовала продления сроков.
Причины дефицита и международное сотрудничество Как отмечают эксперты, ущерб, нанесенный объектам нефтяной промышленности России, и технические сбои усугубили дефицит топлива в стране. Даже на уровне государственного руководства признается данная проблема и сообщается о принятии мер по ее устранению.
В настоящее время сложная ситуация с топливом сохраняется более чем в десяти регионах России. Несмотря на то что Россия является страной-экспортером нефтепродуктов, для удовлетворения спроса на внутреннем рынке она планирует закупить крупные партии бензина у соседнего Казахстана.
Кроме того, начат импорт топлива морским путем из Индии. По мнению специалистов, эти изменения на российском рынке и ограничение экспорта могут в определенной степени повлиять на цены и объемы предложения топлива на рынках стран Центральной Азии, в частности, Узбекистана.