Yaponiyada demografik inqiroz jiddiy tus olib, mamlakat fuqarolari soni so‘nggi 42 yil ichida ilk bor 120 million kishilik ko‘rsatkichdan pastga tushdi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Hukumat tomonidan e’lon qilingan rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, 2026-yilning 1-yanvar holatiga ko‘ra, Yaponiya fuqarolari soni 119 million 736 ming 483 nafarni tashkil etgan. Bu o‘tgan yilgi ko‘rsatkichga nisbatan 917 ming kishiga kam bo‘lib, mutaxassislar buni 1968-yildan buyon qayd etilgan eng katta yillik pasayish sifatida baholamoqda.
Mamlakatda tug‘ilish darajasi pasayib, o‘lim holatlari ko‘payishi natijasida tabiiy aholi soni qisqarib bormoqda. Aholi sonining qisqarishi va tabiiy omillar Yaponiyaning ichki ishlar va kommunikatsiya vazirligi hisobotiga ko‘ra, demografik muvozanatning buzilishi tobora chuqurlashmoqda.
Hisobot davrida mamlakatda qariyb 670 ming chaqaloq dunyoga kelgan bo‘lsa, vafot etganlar soni 1 million 590 ming nafardan oshib ketgan. Bu raqamlar hukumatning tug‘ilishni rag‘batlantirish borasidagi urinishlari hali kutilgan natijani bermayotganidan dalolat beradi.
Qiziqarli jihati shundaki, mamlakatning 47 ta prefekturasi orasida faqatgina poytaxt Tokioda aholi sonining biroz o‘sishi kuzatilgan. Poytaxtda fuqarolar soni 0,09 foizga ko‘paygan bo‘lsa, qolgan barcha hududlarda aholi soni muttasil kamayib bormoqda.
Bu holat mamlakat ichidagi urbanizatsiya jarayonlari va iqtisodiy faollikning markazga intilayotganini ko‘rsatadi. Xorijiy rezidentlar va mehnat bozori Mahalliy aholi soni qisqarayotgan bir paytda, Yaponiyada istiqomat qiluvchi xorijliklar soni rekord darajaga yetdi.
Bir yil ichida chet ellik rezidentlar soni 354 ming kishiga ko‘payib, jami 4 million 31 ming 159 nafarni tashkil etdi. Ushbu statistika 2013-yildan buyon yuritib kelinayotgan bo‘lsa, xorijliklar soni ketma-ket to‘rtinchi yil o‘sish ko‘rsatkichini namoyish etmoqda.
Mehnat bozoridagi kadrlar tanqisligi Yaponiya hukumatini xorijiy ishchi kuchini jalb qilish siyosatini qayta ko‘rib chiqishga majbur qilmoqda. Hozirgi kunda mamlakatdagi xorijliklarning 86 foizdan ortig‘i mehnatga layoqatli yoshdagi insonlardir.
Ayniqsa, Hokkaydo, Okinava va Oita kabi hududlarda chet ellik aholining ko‘payish sur’ati yuqori ekani kuzatilgan. Xorijiy rezidentlarni hisobga olgan holda, Yaponiyaning umumiy aholisi 123 million 767 ming 642 nafarni tashkil etmoqda.
Shunga qaramay, umumiy ko‘rsatkich ham o‘tgan yilga nisbatan 563 ming kishiga kamaygan. Mutaxassislarning fikricha, demografik inqiroz nafaqat ijtimoiy soha, balki mamlakat iqtisodiyotining kelajakdagi barqarorligiga ham jiddiy xavf tug‘dirmoqda.
Isroilning G‘azo sektoriga havo hujumlari oqibatida tinch aholi halok bo‘ldi
Isroil qurolli kuchlari G‘azo sektoriga navbatdagi havo hujumlarini amalga oshirishi oqibatida tinch aholi vakillari orasida qurbonlar va jarohatlanganlar qayd etildi.

В Японии демографический кризис принял серьезный характер, и численность населения страны впервые за последние 42 года упала ниже отметки в 120 миллионов человек. Об этом сообщает One.uz.
Согласно официальным данным, опубликованным правительством, по состоянию на 1 января 2026 года численность граждан Японии составила 119 миллионов 736 тысяч 483 человека. Это на 917 тысяч человек меньше по сравнению с показателем прошлого года, и эксперты оценивают это как самое большое годовое снижение с 1968 года.
В стране снижается уровень рождаемости и увеличивается количество смертей, в результате чего естественная убыль населения продолжается. Сокращение численности населения и естественные факторы Согласно отчету Министерства внутренних дел и коммуникаций Японии, нарушение демографического баланса углубляется.
В отчетном периоде в стране родилось около 670 тысяч младенцев, тогда как число умерших превысило 1 миллион 590 тысяч человек. Эти цифры свидетельствуют о том, что попытки правительства стимулировать рождаемость пока не дают ожидаемых результатов.
Интересно, что среди 47 префектур страны рост численности населения наблюдался только в столице Токио. В столице численность граждан увеличилась на 0,09 процента, тогда как во всех остальных регионах население продолжает неуклонно сокращаться.
Эта ситуация отражает процессы урбанизации внутри страны и стремление экономической активности к центру. Иностранные резиденты и рынок труда На фоне сокращения местного населения число иностранцев, проживающих в Японии, достигло рекордного уровня.
За год число иностранных резидентов увеличилось на 354 тысячи человек, достигнув в общей сложности 4 миллионов 31 тысячи 159 человек. Эта статистика ведется с 2013 года, и число иностранцев демонстрирует рост уже четвертый год подряд.
Дефицит кадров на рынке труда вынуждает правительство Японии пересматривать политику привлечения иностранной рабочей силы. В настоящее время более 86 процентов иностранцев в стране составляют люди трудоспособного возраста.
Особенно высокие темпы роста числа иностранного населения наблюдаются в таких регионах, как Хоккайдо, Окинава и Оита. С учетом иностранных резидентов общее население Японии составляет 123 миллиона 767 тысяч 642 человека.
Тем не менее, общий показатель также снизился на 563 тысячи человек по сравнению с прошлым годом. По мнению экспертов, демографический кризис создает серьезную угрозу не только для социальной сферы, но и для будущей устойчивости экономики страны.