Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi qurolli mojaroga chek qo‘yish bo‘yicha o‘z qarashlarini bayon qildi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Uning ta’kidlashicha, har ikki davlat rahbarlari — Vladimir Putin va Vladimir Zelenskiy ham aslida tinchlik kelishuviga erishish niyatida. Biroq, Oq uy rahbarining fikriga ko‘ra, urushni to‘xtatish va barqaror bitim imzolash uchun har ikki tomon ham muqarrar ravishda ma’lum darajada yon berishlariga to‘g‘ri keladi.
Tramp bu jarayon murakkab kechishini, ammo yakunda murosa yagona chora ekanini qayd etdi. Donald Tramp ushbu bayonotni Merilend shtatidagi Kemp-Devid qarorgohida o‘tkazilgan Vazirlar Mahkamasi yig‘ilishi davomida berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ayni paytda har ikki tomon ham o‘z pozitsiyasini himoya qilishga urinmoqda va dastlabki bosqichda yon berishni istamayapti. Shunga qaramay, prezident har ikki yetakchining ichki irodasi tinchlik o‘rnatishga qaratilganini va ular vaziyatni diplomatik yo‘l bilan hal qilish zarurligini anglab yetayotganini bildirdi.
Muzokaralar va murosa zaruriyati AQSH rahbari o‘z nutqida tomonlarning o‘zaro kelishmovchiliklari va siyosiy to‘siqlarga to‘xtalib o‘tdi. Uning fikricha, Zelenskiy ham, Putin ham kelishuvga erishish tarafdori bo‘lsa-da, qaysi masalalarda va qancha miqdorda chekinish borasida aniq to‘xtamga kelishmagan.
Tramp har ikki tomon bir oz bo‘lsa ham yon berishga majbur bo‘lishini, aks holda urushni to‘xtatishning imkoni yo‘qligini alohida uqtirib o‘tdi. Ushbu chiqish Vashingtonning Ukrainadagi vaziyatni tezroq barqarorlashtirishga qaratilgan siyosiy intilishlarini yana bir bor tasdiqlaydi.
Donald Trampning bayonoti xalqaro hamjamiyat uchun AQSH ma’muriyati muzokaralar jarayoniga jiddiy ahamiyat berayotgani va tomonlarni muloqot stoliga o‘tirishga undayotganidan dalolat beradi. Mazkur yondashuv mojaroni harbiy yo‘l bilan emas, balki siyosiy kelishuvlar orqali hal qilish ustuvor vazifa ekanini ko‘rsatmoqda.
Xulosa o‘rnida aytish mumkinki, AQSH prezidentining mazkur fikrlari Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi munosabatlarda yangi diplomatik bosqich boshlanishi mumkinligiga ishora qiladi. Tomonlarning o‘zaro yon berishlari masalasi esa kelgusi muzokaralarning asosiy mavzusi bo‘lib qolishi kutilmoqda.

Президент США Дональд Трамп высказал свое мнение о прекращении вооруженного конфликта между Россией и Украиной. Об этом сообщает One.uz.
По его словам, лидеры обеих стран — Владимир Путин и Владимир Зеленский — на самом деле намерены достичь мирного соглашения. Однако, по мнению главы Белого дома, для прекращения войны и подписания стабильного договора обе стороны неизбежно должны будут пойти на определенные уступки.
Трамп отметил, что этот процесс будет сложным, но в конечном итоге компромисс станет единственным выходом. Данное заявление Дональд Трамп сделал во время заседания Кабинета министров в резиденции Кэмп-Дэвид в штате Мэриленд.
По его словам, в настоящее время обе стороны пытаются защитить свои позиции и не хотят идти на уступки на начальном этапе. Тем не менее президент выразил уверенность, что внутренняя воля обоих лидеров направлена на установление мира и они осознают необходимость дипломатического урегулирования ситуации.
Необходимость переговоров и компромисса В своем выступлении глава США коснулся взаимных разногласий сторон и политических препятствий. По его мнению, хотя и Зеленский, и Путин выступают за достижение соглашения, они не пришли к четкому консенсусу по вопросам того, в каких именно аспектах и в каком объеме следует пойти на уступки.
Трамп особо предупредил, что обе стороны будут вынуждены пойти на некоторые уступки, иначе остановить войну будет невозможно. Это выступление еще раз подтверждает политические стремления Вашингтона быстрее стабилизировать ситуацию в Украине.
Заявление Дональда Трампа свидетельствует о том, что администрация США уделяет серьезное внимание процессу переговоров и призывает стороны сесть за стол диалога. Такой подход показывает, что приоритетной задачей является урегулирование конфликта не военным путем, а через политические договоренности.
В заключение можно сказать, что эти слова президента США указывают на возможное начало нового дипломатического этапа в отношениях между Россией и Украиной. Ожидается, что вопрос взаимных уступок сторон останется основной темой будущих переговоров.