Ilon Mask Vladimir Zelenskiy bilan uchrashish taklifini rad etdi
Amerikalik milliarder, SpaceX kompaniyasi rahbari Ilon Mask va Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy o‘rtasidagi munosabatlarda yuzaga kelgan sovuqlik xalqaro siyosat maydonida keng muhokama qilinmoqda. Bu haqda One.uz xabar beradi.
AQSHga xizmat safari bilan borgan Ukraina rahbari dunyoning eng boy odami bilan uchrashish niyatini bildirgan bo‘lsa-da, kutilmaganda rad javobini oldi. Mazkur holat Ukraina qurolli kuchlarining aloqa tizimlari va frontdagi harbiy harakatlariga bevosita daxldor bo‘lgan muhim geosiyosiy masalalarni kun tartibiga chiqardi.
AQSHning nufuzli The Atlantic nashri bergan ma’lumotlarga ko‘ra, Vashingtondagi ishonchli manbalar ushbu rad javobini tasdiqlagan. Vladimir Zelenskiy o‘z tashrifi doirasida Ilon Mask bilan shaxsiy muzokaralar o‘tkazish bo‘yicha rasmiy so‘rov yuborgan edi.
Ukraina tomoni tadbirkor bilan frontdagi aloqa tizimlarining uzluksiz ishlashi va kelgusi hamkorlik istiqbollarini kelishib olishni rejalashtirgan. Biroq milliarder hech qanday ikkilanishsiz ushbu taklifni rad etgan.
Muzokaralar va Maskning qat’iy pozitsiyasi Ilon Maskning bunday qarori uning Ukraina ixtilofiga nisbatan yondashuvi o‘zgarganidan dalolat beradi. Milliarder harbiy harakatlarning yanada kengayishiga va global to‘qnashuvga sabab bo‘lishi mumkin bo‘lgan qadamlardan qochishga urinmoqda.
Mask avval ham Starlink tizimidan hujumkor maqsadlarda foydalanishga cheklovlar qo‘ygan va bu qarorini dunyoda yirik urush kelib chiqishining oldini olish istagi bilan izohlagan edi. Maskdan rad javobini olgan Zelenskiy o‘z e’tiborini AQSH prezidenti Donald Tramp bilan uchrashuvga qaratdi.
Oq uyda bo‘lib o‘tgan va taxminan bir soat davom etgan muzokaralar yopiq eshiklar ortida, OAV vakillarisiz o‘tkazildi. Suhbatning asosiy mavzusi harbiy yordam va frontdagi vaziyat bo‘lsa-da, Ukraina rahbari Trampdan kutilmagan masalada ko‘mak so‘ragan.
Starlink va dronlar masalasida vositachilik Nashrning yozishicha, Zelenskiy Donald Trampdan Ilon Maskka ta’sir o‘tkazishni va Starlink sun’iy yo‘ldosh aloqa tarmog‘idagi cheklovlarni olib tashlashda yordam berishni iltimos qilgan. Ukraina tomoni Rossiya hududi ichkarisidagi harbiy nishonlarga uzoq masofali dron hujumlarini uyushtirishda aynan ushbu tizimdan erkin foydalanish imkoniyatini qo‘lga kiritishni istamoqda.
Hozirgi vaqtda Starlink tizimi Ukraina qurolli kuchlari uchun hayotiy muhim aloqa vositasi hisoblansa-da, undan hujumkor dronlarni boshqarishda foydalanish cheklangan. Mask bu borada o‘z pozitsiyasini o‘zgartirmayapti va vaziyatning yanada keskinlashuvidan xavotirda.
Trampning ushbu masalada milliarder bilan muloqotga kirishishi yoki kirmasligi esa hozircha noma’lumligicha qolmoqda.

Илон Маск отклонил предложение о встрече с Владимиром Зеленским
Охлаждение в отношениях между американским миллиардером, руководителем компании SpaceX Илоном Маском и президентом Украины Владимиром Зеленским широко обсуждается на международной политической арене. Об этом сообщает One.uz.
Хотя украинский лидер, прибывший в США с рабочим визитом, выразил намерение встретиться с самым богатым человеком мира, он неожиданно получил отказ. Этот инцидент вывел на повестку дня важные геополитические вопросы, непосредственно связанные с системами связи вооруженных сил Украины и боевыми действиями на фронте.
Согласно информации, опубликованной авторитетным американским изданием The Atlantic, достоверные источники в Вашингтоне подтвердили этот отказ. Владимир Зеленский направил официальный запрос на проведение личных переговоров с Илоном Маском в рамках своего визита.
Сторона Украины планировала обсудить с предпринимателем бесперебойную работу систем связи на фронте и перспективы будущего сотрудничества. Однако миллиардер без колебаний отверг это предложение.
Переговоры и жесткая позиция Маска Такое решение Илона Маска свидетельствует об изменении его подхода к украинскому конфликту. Миллиардер пытается избежать шагов, которые могут привести к дальнейшему расширению боевых действий и глобальному столкновению.
Ранее Маск уже вводил ограничения на использование системы Starlink в наступательных целях, объяснив это решение желанием предотвратить начало крупного мирового конфликта. Получив отказ от Маска, Зеленский сосредоточил свое внимание на встрече с президентом США Дональдом Трампом.
Переговоры, прошедшие в Белом доме и длившиеся примерно час, состоялись за закрытыми дверями, без участия представителей СМИ. Хотя основной темой разговора была военная помощь и ситуация на фронте, украинский лидер попросил Трампа о помощи в неожиданном вопросе.
Посредничество в вопросе Starlink и дронов Как пишет издание, Зеленский попросил Дональда Трампа повлиять на Илона Маска и помочь снять ограничения в спутниковой сети связи Starlink. Сторона Украины стремится получить возможность свободного использования этой системы для организации ударов беспилотников на большие расстояния по военным целям в глубине территории России.
В настоящее время система Starlink является жизненно важным средством связи для вооруженных сил Украины, однако ее использование для управления наступательными дронами ограничено. Маск не меняет своей позиции в этом вопросе и обеспокоен дальнейшей эскалацией ситуации.