Londonda yashovchi 35 yoshli Amber Uilyams 15 yil davomida kuchli og‘riq bilan yashagan. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Uning aytishicha, shifokorlar yillar davomida og‘riqlarini «oddiy hayz og‘rig‘i» deb baholab, uning haqiqiy sababini aniqlay olmagan. Amber 11 yoshida hayz ko‘ra boshlaganidan kuchli og‘riqlarni his qilgan.
14 yoshiga kelib, ahvoli shu qadar og‘irlashganki, u muntazam ravishda maktab qoldirgan. Shifokorlar unga og‘riqli hayz oddiy holat ekanini aytib, kontratseptiv tabletkalar buyurgan.
2012 yilda, 21 yoshida, qorindagi kuchli og‘riq sabab shoshilinch tibbiy yordamga murojaat qilganida, unda appenditsitdan shubhalanishgan. Natijada appendiksi olib tashlangan.
Ammo keyinchalik unga a’zoda jiddiy muammo bo‘lmagani aytilgan. O‘sha yilning o‘zida unga polikistoz tuxumdon sindromi tashxisi qo‘yilgan.
Amberga asosan vazn kamaytirish tavsiya qilingan, ammo uni qiynayotgan og‘riqlar davolanmagan. 2016 yilda ahvoli yanada og‘irlashib, u taxminan 12 marta shifoxonaga borgan.
Shifokorlar o‘t pufagida tosh va pankreatit borligini taxmin qilib, o‘t pufagini ham olib tashlashgan. Keyin esa unda ham jiddiy muammo bo‘lmagani ma’lum bo‘lgan.
Shu yili Amber juda kuchli qon ketishini boshdan kechirgan va homiladorlikni yo‘qotgan. U bu voqeani hayotidagi muhim burilish nuqtasi deb atagan.
2017 yillar atrofida u internetdagi ayollar gruppi orqali endometrioz haqida ma’lumotga duch kelgan. U maxsus testlar natijalarini shifokorlarga ko‘rsatgan bo‘lsa-da, uning endometriozi bo‘lishi ehtimoli jiddiy qabul qilinmagan.
Yillar davomida og‘riq hayz davridan tashqari paytlarda ham davom etgan. Ayrim mutaxassislar esa uning alomatlarini ruhiy holati bilan bog‘lab, antidepressantlar tavsiya qilgan.
2025 yilda Amber va turmush o‘rtog‘i to‘rt yil davomida farzandli bo‘lishga urinib, natijaga erisha olmaganidan so‘ng mutaxassislarga murojaat qildi. Nihoyat, fertillik bo‘yicha shifokor uning endometrioz haqidagi xavotirlarini jiddiy qabul qilib, qo‘shimcha tekshiruvlarga yo‘lladi.
Joriy yil iyulda jarrohlar nihoyat Amberda keng tarqalgan endometrioz va adenomiozni aniqladi. Uning tuxumdonlari chanoq devoriga yopishib qolgani ma’lum bo‘ldi.
«Jarrohlikdan so‘ng uyg‘onganimda, shifokor menga: “Siz aqldan ozmagansiz”, dedi. Men esa yig‘lab yubordim», — deydi Amber.
Hozir ham u har bir hayzning dastlabki uch kunida juda kuchli og‘riqni boshdan kechiradi va og‘riq qoldiruvchi vositalarga tayanadi. Ko‘p yillik davolanmagan kasallik uning hayotiga jiddiy ta’sir qilgan: u hozir og‘riq sabab ishlay olmaydi va farzandli bo‘lish imkoniyatidan ham xavotirda.
«Bu hayotimni vayron qildi. Agar meni avvalroq tinglashganida, hayotim qanday bo‘lishini bilmayman», — dedi u.
Amber boshqa ayollarni ham tushunarsiz va davomli og‘riqlarga duch kelsa, muammoning haqiqiy sababini aniqlash uchun izlanishdan to‘xtamaslikka chaqirdi.

Живущая в Лондоне 35-летняя Эмбер Уильямс 15 лет жила с сильной болью. Об этом сообщает One.uz.
По её словам, врачи годами оценивали её боль как «обычную менструальную боль» и не могли определить её истинную причину. Эмбер начала испытывать сильные боли с 11 лет, когда у неё начались месячные.
К 14 годам её состояние ухудшилось до такой степени, что она регулярно пропускала школу. Врачи сказали ей, что болезненные месячные — это нормальное состояние, и назначили контрацептивные таблетки.
В 2012 году, в возрасте 21 года, из-за сильной боли внизу живота она обратилась за экстренной медицинской помощью, где заподозрили аппендицит. В результате аппендикс был удалён.
Однако позже сказали, что серьёзных проблем нет. В том же году ей был поставлен диагноз поликистоза яичников.
Эмбер в основном рекомендовали похудеть, но её сильные боли не лечили. В 2016 году её состояние ещё больше ухудшилось, и примерно 12 марта она пошла в больницу.
Врачи предположили, что в брюшной полости есть камни и панкреатит, и удалили также брюшную полость. Потом оказалось, что серьёзных проблем нет.
В этом году Эмбер перенесла сильное кровотечение и потеряла беременность. Она назвала это событие важным поворотным пунктом в своей жизни.
Вокруг 2017 года, через онлайн-группу женщин, она узнала о эндометриозе. Хотя она показала результаты специальных тестов врачам, возможность того, что у неё эндометриоз, серьёзно не воспринималась.
В течение лет боль продолжалась не только во время менструации, но и в другие дни. Некоторые специалисты связывали её симптомы с психическим состоянием и рекомендовали антидепрессанты.
В 2025 году Эмбер и её партнёр, после четырёх лет попыток зачать ребёнка безуспешно, обратились к специалистам. В итоге врач по фертильности серьёзно отнёсся к её опасениям по поводу эндометриоза и направил её на дополнительные обследования.
В июле текущего года хирурги наконец обнаружили у Эмбер широко распространённый эндометриоз и аденомиоз. Оказалось, что её яичники прилипли к стенке таза.
«После операции, когда я пришла в себя, врач сказал мне: «Вы не сходите с ума», а я заплакала», — сказала Эмбер.
До сих пор она испытывает сильную боль в первые три дня каждого менструального цикла и полагается на обезболивающие средства. Многолетнее нелеченное заболевание серьёзно повлияло на её жизнь: сейчас она не может работать из-за боли и боится потерять возможность иметь детей.
«Это разрушило мою жизнь. Если бы меня послушали раньше, я не знаю, как бы сложилась моя жизнь», — сказала она.
Эмбер призывает других женщин, которые сталкиваются с необъяснимой и хронической болью, не прекращать поиски истинной причины своего состояния.