25-avgust kuni ertalab Moskvaning Vnukovo aeroportiga AQSH Harbiy-havo kuchlariga tegishli Boeing C-17 Globemaster III rusumli og‘ir harbiy-transport samolyoti qo‘nishi xalqaro miqyosda katta shov-shuvga sabab bo‘ldi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Vashington yaqinidagi Endryus harbiy bazasidan Latviya poytaxti Riga orqali yetib kelgan ushbu havo kemasi Rossiya poytaxtiga qo‘ngach, parvozlarni kuzatish tizimlaridan g‘oyib bo‘lgan. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, mazkur samolyot bortida AQSH Markaziy razvedka boshqarmasi direktori Jon Retkliff bo‘lgan va u Rossiya rasmiylari bilan o‘ta muhim hamda maxfiy muzokaralar o‘tkazish uchun tashrif buyurgan.
Ushbu kutilmagan tashrif dunyo siyosatshunoslari va harbiy tahlilchilari e’tiborini tortdi. Xususan, rossiyalik ekspert Aleksandr Kos AQSH bosh razvedkachisining Moskvaga kelishi ortida turgan bir necha asosiy taxminlarni ilgari surdi.
Tashrifning ehtimoliy sabablari Tahlilchilarning fikricha, eng asosiy sabablardan biri mahbuslarni ayirboshlash bo‘yicha navbatdagi amaliyot bo‘lishi mumkin. Bunday yirik va og‘ir harbiy samolyotlarning qo‘llanilishi avvalgi tajribalarda ham kuzatilgan.
Masalan, bir yarim yil muqaddam Mark Fogel va Aleksandr Vinnikni almashtirish jarayonida aynan shunday texnikadan foydalanilgan edi. Bu safar ham tomonlar o‘zaro kelishuv asosida muhim shaxslarni topshirish masalasini ko‘rib chiqayotgan bo‘lishi ehtimoldan xoli emas.
Yana bir taxminga ko‘ra, ushbu uchrashuv oliy darajadagi muzokaralarga tayyorgarlik vazifasini o‘taydi. Ukraina masalasi bo‘yicha maxsus vakillarning rejalashtirilgan tashriflari bir necha bor kechiktirilgan edi.
Markaziy razvedka boshqarmasi rahbarining shaxsan o‘zi kelishi ikki davlat rahbarlari o‘rtasidagi muloqot uchun zamin hozirlash yoki o‘ta muhim shartlarni kelishib olish bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin. Shuningdek, Jon Retkliffning Rossiya Tashqi razvedka xizmati rahbari Sergey Narishkin bilan yopiq eshiklar ortida muloqot qilishi kutilmoqda.
Diplomatik aloqalar va ogohlantirishlar Muzokaralarda faqat harbiy masalalar emas, balki ikki mamlakat o‘rtasidagi diplomatik muammolar ham ko‘tarilishi taxmin qilinmoqda. Bunga diplomatik mulklar taqdiri, elchixonalar faoliyatini to‘liq tiklash va to‘xtab qolgan to‘g‘ridan to‘g‘ri aviaqatnovlarni qayta yo‘lga qo‘yish kabi masalalar kiradi.
Biroq eng xavotirli taxmin shundan iboratki, Markaziy razvedka boshqarmasi direktori odatda ochiq aloqa liniyalari orqali aytib bo‘lmaydigan o‘ta jiddiy ogohlantirishlarni shaxsan yetkazish uchun keladi. Ushbu voqealar 2021-yil kuzidagi vaziyatni yodga solmoqda.
O‘shanda MRBning o‘sha vaqtdagi rahbari Uilyam Berns Moskvaga kelib, Rossiya tomonini Ukraina chegarasidagi harbiy harakatlar ehtimoli borasida ogohlantirgan edi. Hozirgi vaqtda ham Moskvada diplomatik faollik kuchaygan bo‘lib, Vatikan vakillarining tashrifi va Kiyev tomonidan taklif etilayotgan yangi tinchlik rejalari fonida AQSH bosh razvedkachisining kelishi parda ortida juda katta geosiyosiy o‘zgarishlar ketayotganidan dalolat beradi.

Глава разведки США прибыл в Москву для тайных переговоров
25 августа утром в аэропорт Внуково в Москве прибыл тяжелый военный транспортный самолет Boeing C-17 Globemaster III, принадлежащий Военно-воздушным силам США, что вызвало широкий международный резонанс. Об этом сообщает One.uz.
Этот самолет, вылетевший с военной базы Эндрюс вблизи Вашингтона и пролетевший через Ригу, столицу Латвии, прибыл в российскую столицу, исчезнув с радаров систем наблюдения за полетами. Согласно предварительным данным, на борту самолета находился директор ЦРУ Джон Рэтклифф, который, как предполагается, прибыл в Москву для проведения важных и конфиденциальных переговоров с российскими официальными лицами.
Этот неожиданный визит привлек внимание мировых политологов и военных аналитиков. В частности, российский эксперт Александр Кос выдвинул несколько ключевых предположений относительно причин визита директора ЦРУ в Москву.
Вероятные причины визита По мнению аналитиков, одной из основных причин может быть подготовка к очередной операции по обмену заключенными. Использование таких крупных и тяжелых военных самолетов уже наблюдалось в предыдущих аналогичных операциях.
Например, полгода назад при обмене Марка Фогела и Александра Винника именно такая техника применялась. В этом случае также возможно, что стороны обсуждают вопрос обмена важными личностями на основе взаимных договоренностей.
Другая гипотеза связывает этот визит с подготовкой к переговорам на высшем уровне. Запланированные визиты специальных представителей по вопросу Украины несколько раз откладывались.
Приезд руководителя ЦРУ лично может быть связан с подготовкой почвы для переговоров между лидерами двух стран или с достижением важных условий. Кроме того, ожидается, что Джон Рэтклифф проведет закрытые переговоры с руководителем Службы внешней разведки России Сергеем Нарышкиным.
Дипломатические контакты и предупреждения В переговорах, помимо военных вопросов, вероятно, будут обсуждаться дипломатические проблемы между двумя странами. К ним относятся восстановление полной деятельности посольств, оценка дипломатических миссий и возобновление прямых авиасообщений.
Однако наиболее тревожная гипотеза заключается в том, что директор ЦРУ приезжает лично, чтобы передать очень серьезное предупреждение, которое невозможно передать через открытые каналы связи. Эта ситуация напоминает события 2021 года осенью.
Тогда руководитель ЦРУ того времени Уильям Бернс посетил Москву и предупредил российскую сторону о возможной вероятности военных действий у границ с Украиной. В настоящее время дипломатическая активность в Москве усиливается на фоне визита представителей Ватикана и предложенных Киевом новых планов мира, что указывает на то, что приезд директора ЦРУ происходит на фоне значительных геополитических изменений за кулисами.