Hujumning asosiy nishonlari Krasnodar o‘lkasidagi Afip hamda Rostov viloyatidagi Novoshaxtinsk neftni qayta ishlash zavodlari bo‘lgan. Ushbu zarbalar oqibatida yirik sanoat obyektlarida yong‘inlar kelib chiqqan, korxonalar ishini to‘xtatgan, shuningdek, tinch aholi orasida qurbonlar va jarohatlanganlar mavjud ekanligi ma’lum qilindi.
Afip neft qayta ishlash zavodida 2026 yilda beshinchi hujum Krasnodar o‘lkasining Severskiy tumanidagi Afip neft qayta ishlash zavodi yana dronlar nishoniga aylandi. Ukrainaning «Exilenova+», «Supernova» monitoring guruhlari va «Astra» nashriga ko‘ra, bu zavod 2026 yil boshidan buyon beshinchi marta hujumga uchramoqda.
Avvalgi hujumlar 21 yanvar, 14 mart, 11 iyun va 14 iyul kunlarda amalga oshirilgan edi. O‘lka gubernatori Veniamin Kondratev ma’lum qilganicha, urib tushirilgan dron parchalari Afipskaya temiryo‘l stansiyasiga tushgan, neftni qayta ishlash korxonasi hududida kuchli yong‘in boshlangan.
Hodisada 2 kishi halok bo‘lgan, yana 2 kishi og‘ir tan jarohati olgan. Afipskiy posyolkasida kamida 10 ta xususiy turar joy binosi jiddiy zarar ko‘rgan.
Novoshaxtinsk neft qayta ishlash zavodi to‘xtatildi Rostov viloyatiga yo‘naltirilgan hujum ko‘lami yanada kengroq bo‘ldi. Viloyat gubernatori Yuriy Slyusar ma’lumotiga ko‘ra, hududga taxminan 30 ta dron bilan hujum qilingan.
Gukovo, Kamensk-Shaxtinskiy, Novoshaxtinsk shaharlari va yon-atrofdagi tumanlarda portlashlar qayd etilgan. Zarbalar natijasida Novoshaxtinsk neft qayta ishlash zavodining uskunalari shikastlangan, jiddiy zarar sababli korxona o‘z faoliyatini butunlay to‘xtatishga majbur bo‘lgan.
Kamensk tumanida 4,5 gektar o‘rmon hududida va Krasnosulinsk tumanida quruq o‘tloqlarda keng ko‘lamli yong‘inlar yuzaga keldi. Rossiya Mudofaa vazirligi bayonotiga ko‘ra, tun davomida Rossiya hududlari, anneksiya qilingan Qrim hamda Qora va Azov dengizlari akvatoriyasi uzra jami 148 ta havo nishoni yo‘q qilingan.
Uzoq Sharqdagi Amur gaz-kimyo majmuasida ham xavfsizlik jarayoni to‘xtatildi Rossiyaning janubidagi portlashlar fonida Uzoq Sharqda — Amur viloyatida qurilayotgan ulkan Amur gaz-kimyo majmuasida ham favqulodda holat yuz berdi. «Astra» xabariga ko‘ra, Rossiyaning «SIBUR» hamda Xitoyning «Sinopec» kompaniyalari tomonidan bunyod etilayotgan ushbu gigant zavodda xavfsizlikni ta’minlash maqsadida sozlash jarayonidagi uskunalar zudlik bilan to‘xtatilgan.
Bu loyoha kelajakda dunyoning eng yirik polimer ishlab chiqaruvchisiga aylanishi kutilayotgan. Bu holatlar Rossiyaning energiya va kimyo sanoatidagi stratejik obyektlar uchun o‘zgarib bormaqdagi xavf darajasini ko‘rsatadi.

Украинские вооружённые силы наносили последовательные мощные удары по стратегическому нефтеперерабатывающему инфраструктурному объекту на юге России с помощью беспилотных летательных аппаратов (дронов). Об этом сообщает One.uz.
Основными целями ударов стали нефтеперерабатывающие заводы в городе Афип в Краснодарском крае и в городе Новошахтинск в Ростовской области. В результате этих ударов на крупных промышленных объектах возникли пожары, остановлена работа заводов, а также среди мирного населения зафиксированы жертвы и пострадавшие.
На нефтеперерабатывающем заводе в Афипе в 2026 году — пятый удар
Нефтеперерабатывающий завод в Афипе, расположенном в Северском районе Краснодарского края, вновь стал целью дронов. Согласно данным мониторинговых групп «Exilenova+» и «Supernova» Украины, а также издания «Astra», этот завод с начала 2026 года подвергается атаке уже в пятый раз.
Предыдущие удары были нанесены 21 января, 14 марта, 11 июня и 14 июля. Как сообщил губернатор края Вениамин Кондратьев, обломки сбитых дронов упали на железнодорожную станцию Афипская, в районе нефтеперерабатывающего завода начался сильный пожар.
В результате инцидента погибли 2 человека, ещё 2 получили тяжёлые травмы. В посёлке Афипский повреждено не менее 10 частных жилых домов.
Нефтеперерабатывающий завод в Новошахтинске остановлен
Удар, направленный на Ростовскую область, охватил ещё большую территорию. Согласно информации губернатора области Юрия Слюсара, по региону было выпущено около 30 дронов.
Пожары зафиксированы в городах Гуково, Каменск-Шахтинский, Новошахтинск и прилегающих районах. В результате ударов оборудование нефтеперерабатывающего завода в Новошахтинске вышло из строя, завод полностью остановил работу из-за серьёзных повреждений.
В районе Каменска на площади 4,5 гектара лесного массива и в районе Красносулинка в сухой траве возникли крупные пожары. Согласно заявлению Министерства обороны России, за ночь по всей территории России, включая аннексированный Крым и акваторию Чёрного и Азовского морей, было сбито в общей сложности 148 воздушных целей.
В Амурском газохимическом комплексе на Дальнем Востоке также приостановлен технологический процесс
На фоне ударов по югу России в Дальневосточном регионе — в Амурской области, где строится крупный Амурский газохимический комплекс — также возникла чрезвычайная ситуация. Согласно сообщению издания «Astra», в этом гигантском заводе, строящемся совместно компаниями «SIBUR» (Россия) и «Sinopec» (Китай), оборудование, задействованное в процессе настройки для обеспечения безопасности, было срочно остановлено.
Этот проект в будущем должен стать крупнейшим в мире производителем полимеров. Эти события демонстрируют растущую угрозу стратегическим объектам энергетической и химической промышленности России.