Rossiya huquq-tartibot idoralari va Rosgvardiya matbuot xizmati aholi, ayniqsa yosh bolalar va o‘smirlar xavfsizligiga jiddiy tahdid solayotgan yangi xavf turi haqida rasmiy ogohlantirish bilan chiqdi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Ma’lum qilinishicha, uchuvchisiz uchish apparatlari yordamida aholi gavjum joylarga hamda ko‘chalarga turli buyumlar ko‘rinishida niqoblangan qo‘lbola portlovchi qurilmalar tashlab ketilmoqda. Maxsus xizmatlar fuqarolarni yerda yoki jamoat joylarida yotgan har qanday shubhali va e’tiborni tortuvchi yorqin buyumlarga aslo yaqinlashmaslikka hamda ularni qo‘lga olmaslikka chaqirmoqda.
Niqoblangan buyumlar va sapyorlar ogohlantirishi Rosgvardiyaning tajribali mutaxassislari niqoblangan portlovchi moddalarning o‘ta xavfli jihatlarini ochiqladi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, qo‘lbola portlovchi qurilmalarni yashirish uchun odamlarning e’tiborini oson jalb qiladigan kundalik qimmatbaho buyumlardan keng foydalanilmoqda.
Bular sirasiga ko‘rinishidan ichi to‘la bo‘lgan hamyonlar, bog‘lamli banknotalar, zamonaviy smartfonlar va hatto bolalar o‘yinchoqlari kirishi mumkin. Ushbu xavfli ashyolar dronlar orqali maqsadli tarzda aholi harakatlanadigan hududlarga tashlab ketilmoqda.
Bunday narsalarni ko‘rganda ularga aslo tegmaslik kerakligini, ayniqsa, yosh bolalarga tushuntirish hayotiy muhim ahamiyatga ega. Har qanday begona buyum o‘zida o‘lim xavfini yashirgan bo‘lishi mumkinligi haqida ogohlikni oshirish talab etiladi.
Zararsizlantirilgan qurilmalar va xavfsizlik choralari Xavfsizlik choralari doirasida olib borilgan muhandislik-sapyorlik ishlari ko‘lami ham e’lon qilindi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, so‘nggi ikki oy ichida olti mingdan ziyod portlovchi modda va qurilmalar aniqlanib, mutaxassislar tomonidan xavfsiz tarzda yo‘q qilingan.
Portlovchi tuzoqlar nafaqat yo‘l yoqalarida, balki borish qiyin bo‘lgan hududlar, bog‘lar va xarobalarda ham ko‘p uchramoqda. Mutasaddi idoralar aholiga shubhali holatlarda amal qilinishi lozim bo‘lgan asosiy qoidalarni eslatib o‘tadi.
Ko‘chada yotgan egasiz pul, telefon, o‘yinchoq yoki hamyonlarga umuman qo‘l tekkizmaslik va ularni oyoq bilan surmaslik lozim. Shubhali buyum aniqlangan zonadan darhol xavfsiz masofaga uzoqlashish va zudlik bilan huquqni muhofaza qiluvchi organlar yoki qutqaruv xizmatiga xabar berish shart.

Российские органы правопорядка и пресс-служба Росгвардии выступили с официальным предупреждением о новом виде угрозы, представляющей серьезную опасность для населения, особенно для детей и подростков. Об этом сообщает One.uz.
Как сообщается, с помощью беспилотных летательных аппаратов в жилые районы и на улицы сбрасываются замаскированные взрывные устройства в виде различных предметов. Спецслужбы призывают граждан не приближаться и не трогать любые подозрительные и вызывающие беспокойство яркие предметы, лежащие на земле или в общественных местах.
Предупреждение о замаскированных предметах и ловушках Опытные специалисты Росгвардии раскрыли высокоопасные аспекты замаскированных взрывных устройств. По их словам, для привлечения внимания людей при маскировке взрывных устройств часто используются повседневные ценные предметы.
К ним могут относиться наполненные водой бутылки, связанные банкноты, современные смартфоны и даже детские игрушки. Эти опасные предметы сбрасываются с помощью дронов в целенаправленном порядке на территории, где передвигается население.
При обнаружении таких предметов необходимо строго избегать контакта с ними, особенно важно объяснить это детям. Требуется повышение осведомленности о том, что любой посторонний предмет может скрывать угрозу жизни.
Обезвреженные устройства и меры безопасности В рамках мер безопасности был объявлен результат инженерно-саперных работ. Согласно официальным данным, за последние два месяца обнаружено и безопасно уничтожено более шести тысяч взрывчатых веществ и устройств.
Взрывные ловушки встречаются не только на дорогах, но и в труднодоступных районах, лесах и болотах. Компетентные органы напоминают гражданам основные правила поведения в подозрительных ситуациях.
Не трогать руками и не ногами находившиеся на улице деньги, телефон, игрушку или бутылку. При обнаружении подозрительного предмета необходимо немедленно удалиться на безопасное расстояние и как можно быстрее сообщить в органы правопорядка или службу спасения.