Meksika huquq-tartibot idoralari ijtimoiy tarmoqlarda Sezarin taxallusi bilan tanilgan 25 yoshli bloger Sesar Daniel Nolasko Gastelumning o‘ldirilishi yuzasidan o‘tkazilgan keng ko‘lamli maxsus operatsiyani muvaffaqiyatli yakunladi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Meksika Xavfsizlik va fuqarolarni himoya qilish vaziri Omar Garsiya Xarfuchning ma’lum qilishicha, Milliy razvedka markazi xodimlari tomonidan olib borilgan tezkor qidiruv tadbirlari natijasida qotillikda gumonlanayotgan shaxslar Puebla shtati hududida aniqlanib, qo‘lga olindi. Mazkur jinoyat o‘z vaqtida jamoatchilik o‘rtasida katta rezonans keltirib chiqargan edi.
Qurolli to‘qnashuv va hibsga olish jarayoni Asosiy gumonlanuvchi Xesus Alberto ismli shaxsni qo‘lga olish jarayoni San-Andres-Cholula hududida haqiqiy qurolli to‘qnashuvga aylanib ketdi. Maxsus bo‘linma xodimlari jinoyatchilar yashiringan joyga yaqinlashganida, uch nafar qurollangan shaxs politsiyaga qarata o‘t ochgan.
Huquq-tartibot organlarining javob qaytarishi natijasida hujumchilardan biri voqea joyida halok bo‘ldi. Asosiy gumonlanuvchi va uning yana bir sherigi yarador holatda qo‘lga olindi.
Tezkor tadbir yakunida jinoyatchilardan uch dona o‘qotar qurol, ko‘p miqdordagi o‘q-dorilar va transport vositalari ashyoviy dalil sifatida musodara qilindi. Hozirda ushbu shaxslarning boshqa og‘ir jinoyatlarga aloqadorligi ham sinchkovlik bilan tekshirilmoqda.
Davlat rasmiylari mamlakatda qonun ustuvorligini ta’minlash yo‘lida barcha choralar ko‘rilayotganini bildirdi. Jonli efir paytidagi fojia tafsilotlari Eslatib o‘tamiz, ushbu mudhish voqea joriy yilning 4-avgust kuni Sinaloa shtatining Kuliakan shahrida sodir bo‘lgan edi.
Bloger Sesar Gastelum tezkor ovqatlanish maskanlaridan biri yonida o‘zining tanishlari bilan ijtimoiy tarmoq orqali jonli efir uzatayotgan vaqtda hujumga uchragan. Mototsiklda kelgan ikki nafar noma’lum shaxs blogerga qarata bir nechta o‘q uzib, voqea joyidan yashiringan.
Fojianing eng dahshatli jihati shundaki, hujum lahzalari va atrofdagilarning yordam so‘rab baqirgan ovozlari to‘g‘ridan-to‘g‘ri efirga tushib qolgan. Tergov organlari mazkur qotillik blogerning internetdagi faoliyati, xususan, uning shov-shuvli chiqishlari bilan bog‘liq ekanini asosiy versiya sifatida ko‘rib chiqmoqda.
Meksika hukumati vakili Garsiya Xarfuch jinoyatga aloqador barcha shaxslar aniqlanganini va adolat qaror topishini alohida ta’kidlab o‘tdi.

Органы правопорядка Мексики успешно завершили масштабную спецоперацию, проведенную в связи с убийством 25-летнего блогера Сесара Даниэля Ноласко Гастелума, известного в социальных сетях под псевдонимом Сезарин. Об этом сообщает One.uz.
Как сообщил министр безопасности и защиты граждан Мексики Омар Гарсия Харфуч, в результате оперативных поисковых мероприятий, проведенных сотрудниками Национального разведывательного центра, лица, подозреваемые в совершении убийства, были обнаружены и задержаны на территории штата Пуэбла. Данное преступление ранее вызвало широкий общественный резонанс.
Вооруженное столкновение и задержание Процесс задержания основного подозреваемого по имени Хесус Альберто перерос в реальное вооруженное столкновение в районе Сан-Андрес-Чолола. Когда сотрудники спецподразделения приблизились к месту укрытия преступников, трое вооруженных лиц открыли огонь по полиции.
В результате ответного огня со стороны правоохранительных органов один из нападавших погиб на месте происшествия. Основной подозреваемый и еще один его сообщник были задержаны с ранениями.
По итогам оперативных мероприятий у преступников было изъято в качестве вещественных доказательств три единицы огнестрельного оружия, большое количество боеприпасов и транспортные средства. В настоящее время тщательно проверяется их возможная причастность к другим тяжким преступлениям.
Государственные чиновники заявили, что принимаются все меры для обеспечения верховенства закона в стране. Детали трагедии в прямом эфире Напомним, что данное чудовищное происшествие произошло 4 августа текущего года в городе Кульякан штата Синалоа.
Блогер Сесар Гастелум подвергся нападению, когда в прямом эфире в социальных сетях общался со своими знакомыми возле одного из заведений быстрого питания. Двое неизвестных на мотоцикле выстрелили в блогера несколько раз и скрылись с места происшествия.
Самым ужасающим аспектом трагедии стало то, что момент нападения и крики о помощи окружающих людей попали в прямой эфир. Органы следствия рассматривают в качестве основной версии связь данного убийства с интернет-активностью блогера, в частности, с его скандальными выступлениями.
Представитель правительства Мексики Гарсия Харфуч особо подчеркнул, что все лица, причастные к преступлению, были установлены и справедливость восторжествует.