Harbiy mahkama hisobotiga ko‘ra, o‘tgan tun davomida havo hujumidan mudofaa tizimlari tomonidan samolyot turidagi jami 313 ta dron to‘xtatib qolingan va yo‘q qilingan. Hujumlar Rossiyaning o‘ndan ortiq hududini, jumladan, chegaraoldi viloyatlar, markaziy o‘lka va dengiz akvatoriyalarini qamrab olgan bo‘lib, oqibatda Rostov viloyatida yetti nafar tinch aholi vakili jarohatlangani ma’lum qilindi.
Hujumga uchragan hududlar va mudofaa choralari Mudofaa vazirligi e’lon qilgan ma’lumotlarga ko‘ra, uchuvchisiz apparatlar nishonga olgan hududlarning geografik ko‘lami juda keng bo‘lgan. Havo hujumidan mudofaa navbatchi kuchlari Belgorod, Bryansk, Voronej, Kaluga, Kursk, Lipetsk, Rostov va Tula viloyatlari osmonida o‘nlab qurilmalarni urib tushirgan.
Shuningdek, Moskva viloyati, Krasnodar o‘lkasi, Tatariston Respublikasi hamda Qrim yarim oroli hududlarida ham dronlar hujumi qayd etilgan. Quruqlikdagi hududlardan tashqari, Azov va Qora dengiz akvatoriyalari ustida ham ko‘plab uchuvchisiz apparatlar yo‘q qilingan.
Rossiya harbiylari barcha nishonlar samolyot tipidagi qurilmalar bo‘lganini va ularning asosiy qismi belgilangan manzillarga yetib bormasdan zararsizlantirilganini ta’kidlamoqda. Hozirda barcha hududlarda havo hujumidan mudofaa tizimlari kuchaytirilgan tartibda ishlamoqda.
Rostov viloyatidagi talafotlar va jarohatlanganlar Rostov viloyati gubernatori Yuriy Slyusar tungi hujumlar oqibatlari haqida batafsil ma’lumot berdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, mintaqada havo hujumlari natijasida yetti nafar fuqaro turli darajadagi tan jarohatlarini olgan.
Jabrlanganlarga zudlik bilan tibbiy yordam ko‘rsatilgan va ularning salomatligi shifokorlar nazoratiga olingan. Asosiy zarbalar viloyat markazi Rostov-na-Donu shahri hamda unga tutash bo‘lgan Aksay, Bagayevskiy va Neklinovskiy tumanlariga to‘g‘ri kelgan.
Hujumlar oqibatida ayrim hududlarda binolarga shikast yetgan bo‘lishi mumkinligi aytilmoqda. Ayni vaqtda hodisa joylarida favqulodda vaziyatlar xizmati xodimlari va tezkor guruhlar ish olib bormoqda, yetkazilgan moddiy zarar miqdori aniqlanmoqda.
Minsk shahrida O‘zbekiston Respublikasi va Belarus Respublikasi o‘rtasidagi harbiy hamkorlikni yanada mustahkamlash masalalariga bag‘ishlangan muhim uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Bu haqda One.uz xabar

Министерство обороны Российской Федерации в субботу, 29 августа, утром выступило с официальным заявлением о скоординированной массированной атаке беспилотных летательных аппаратов на территорию страны. Об этом сообщает One.uz.
Согласно отчету военного ведомства, за прошедшую ночь системами противовоздушной обороны было перехвачено и уничтожено в общей сложности 313 беспилотников самолетного типа. Атаки охватили более десяти регионов России, включая приграничные области, центральный округ и акватории морей, в результате чего, как стало известно, семь мирных жителей получили ранения в Ростовской области.
Пострадавшие регионы и меры обороны Согласно данным, опубликованным Министерством обороны, географический охват регионов, ставших целью беспилотников, был очень широк. Дежурные силы противовоздушной обороны сбили десятки аппаратов в небе над Белгородской, Брянской, Воронежской, Калужской, Курской, Липецкой, Ростовской и Тульской областями.
Также атаки беспилотников были зафиксированы в Московской области, Краснодарском крае, Республике Татарстан и на территории Крымского полуострова. Помимо сухопутных регионов, над акваториями Азовского и Черного морей также было уничтожено множество беспилотных аппаратов.
Российские военные подчеркивают, что все цели представляли собой аппараты самолетного типа и их основная часть была нейтрализована до достижения заданных целей. В настоящее время системы противовоздушной обороны во всех регионах работают в усиленном режиме.
Потери и раненые в Ростовской области Губернатор Ростовской области Юрий Слюсарь предоставил подробную информацию о последствиях ночных атак. По его словам, в результате воздушных ударов в регионе семь граждан получили телесные повреждения различной степени тяжести.
Пострадавшим была оперативно оказана медицинская помощь, их состояние находится под контролем врачей. Основные удары пришлись на областной центр Ростов-на-Дону, а также на прилегающие к нему Аксайский, Багаевский и Неклиновский районы.
В результате атак, по сообщениям, в некоторых районах могли быть повреждены здания. В настоящее время на местах инцидентов работают сотрудники службы по чрезвычайным ситуациям и оперативные группы, устанавливается размер причиненного материального ущерба.