Bishkekda o‘tkazilgan Shanxay hamkorlik tashkiloti sammiti doirasida Hindiston Bosh vaziri Narendra Modi va Rossiya Prezidenti Vladimir Putin o‘rtasida muhim yuzma-yuz muloqot bo‘lib o‘tdi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
«Interfaks» axborot agentligi ma’lumotiga ko‘ra, hind yetakchisi muzokaralar chog‘ida yana bir bor Ukrainadagi qurolli mojaroni to‘xtatish va diplomatik yo‘l bilan hal etishga chaqirdi. Narendra Modi urushning global oqibatlari tobora xavfli tus olayotganini ochiq ta’kidlagan holda, harbiy harakatlarning tugatilishi zarurligini bayon etdi.
Modining asosiy bayonoti Hindiston Bosh vaziri uchrashuv davomida qon to‘kilishiga chek qo‘yish zarurligini qat’iy bildirdi. «Urushning har bir kuni butun insoniyatni orqaga tortmoqda.
Harbiy harakatlarni tugatishga o‘tish kerak», deb ta’kidladi Narendra Modi. Bu uchrashuv ikki davlat yetakchilari Vladimir Putinning 2025 yil dekabr oyida Hindistonga amalga oshirgan davlat tashrifidan so‘ng ilk bor to‘g‘ridan-to‘g‘ri uchrashib, muhokama olib borishlari edi.
Tomonlar o‘zaro muloqotni shu oyning o‘zida Nyu-Dehlida bo‘lib o‘tadigan BRIKS sammiti doirasida ham davom ettirishlarini ma’lum qildilar. Narendra Modining izchil diplomatik pozitsiyasi Hindiston rahbari bunga qadar ham xalqaro maydonda va oliy darajadagi uchrashuvlarda Ukraina inqirozini faqat muzokaralar yo‘li bilan hal etish kerakligini bir necha bor ta’kidlagan.
2022 yildagi Samarqand sammitida Modi «Bugungi davr urush davri emas. Biz siz bilan telefon orqali ham ko‘p gaplashganmiz: demokratiya, diplomatiya va muloqot — dunyoga ta’sir ko‘rsatadigan asosiy vositalardir», deb Putinga yuzlagan edi.
2024 yildagi Moskva tashrifida u «Bombalar, qurollar va o‘qlar yomg‘iri ostida muammoga yechim topish hamda tinchlik bo‘yicha muzokaralar muvaffaqiyatli kechishi imkonsiz», deb keskin fikr bildirgan. Shu yilning o‘zida Modi Kiyevga tashrif buyurib, ikki tomonni dialog va muzokaralar stoliga qaytishga chaqirgan edi.

В рамках саммита Шанхайской организации сотрудничества, прошедшего в Бишкеке, состоялся важный очный контакт между премьер-министром Индии Нарендрой Моди и президентом России Владимиром Путиным. Об этом сообщает One.uz.
По данным информационного агентства «Интерфакс», индийский лидер вновь призвал к прекращению вооруженного конфликта на Украине и его урегулированию дипломатическими средствами. Нарендра Моди открыто подчеркнул, что глобальные последствия войны становятся все более опасными, и заявил о необходимости прекращения военных действий.
Основное заявление Моди Премьер-министр Индии твердо заявил о необходимости положить конец кровопролитию. «Каждый день войны отбрасывает все человечество назад.
Необходимо перейти к прекращению военных действий», — подчеркнул Нарендра Моди. Эта встреча стала первым прямым контактом лидеров двух государств после государственного визита Владимира Путина в Индию в декабре 2025 года.
Стороны объявили, что продолжат взаимодействие в рамках саммита БРИКС, который состоится в Нью-Дели в этом же месяце. Последовательная дипломатическая позиция Нарендры Моди Индийский лидер ранее неоднократно подчеркивал на международной арене и на встречах высокого уровня, что кризис на Украине должен быть урегулирован исключительно путем переговоров.
На саммите в Самарканде в 2022 году Моди обратился к Путину со словами: «Наше время — не время для войны. Мы много раз говорили с вами по телефону: демократия, дипломатия и диалог — это основные инструменты, влияющие на мир».
Во время визита в Москву в 2024 году он высказал резкое мнение: «Невозможно найти решение проблемы и успешно вести мирные переговоры под дождем бомб, оружия и пуль». В том же году Моди посетил Киев и призвал обе стороны вернуться к диалогу и столу переговоров.