Lionel Messining onasi Seliya Kuchchittini o‘g‘lining Argentina terma jamoasidagi faoliyatini yakunlash haqidagi qarori butun oila uchun katta ruhiy zarba bo‘lganini ma’lum qildi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Mashhur futbolchining onasi jurnalist Adrian Pallyares bilan suhbatda ushbu xabar oila a’zolari tomonidan og‘ir qabul qilinganini va hali ham bu holatdan o‘zlariga kela olmayotganliklarini so‘zlab berdi. 39 yoshli Messi 21 yillik shonli faoliyatidan so‘ng milliy terma jamoa bilan xayrlashishga qaror qildi.
Uning so‘nggi yirik musobaqasi 2026-yilgi jahon chempionati bo‘ldi va unda Argentina terma jamoasi finalda Ispaniyaga imkoniyatni boy berib, kumush medallarni qo‘lga kiritdi. Oila a’zolarining kechinmalari Seliya Kuchchittining ta’kidlashicha, garchi o‘g‘lining bu rejasidan avvaldan xabardor bo‘lishsa-da, rasmiy e’lon va ayriliq lahzalari baribir juda og‘ir kechgan.
Onaning aytishicha, u hali ham ko‘z yoshlarini tiya olmayapti va butun oila qayg‘u ichida qolgan. Biroq oila a’zolari uchun Lionelning shaxsiy xotirjamligi va baxtli bo‘lishi har qanday yutuqdan ustun turadi.
Bu davrni yanada murakkablashtirgan omillardan biri Lionelning otasi Xorxe Messining yaqinda vafot etgani bo‘ldi. Seliya eri hayotlik chog‘ida o‘g‘lining futbolsiz hayoti qanday kechishi haqida ko‘p xavotir olganini eslab o‘tdi.
Lionel Messi o‘zining xayrlashuv maktubida yigirma yildan ortiq davom etgan faoliyati davomida uni qo‘llab-quvvatlagan barcha insonlarga, xususan, oilasi, murabbiylari va jamoadoshlariga chuqur minnatdorlik bildirdi. U o‘z vatanining bosh jamoasidagi faoliyatini katta g‘urur va xotirjamlik bilan yakunlayotganini, bu yillar davomida Argentina sharafini himoya qilishdan faxrlanganini alohida qayd etdi.
Tarixiy natijalar va kelajakdagi rejalar Messi Argentina terma jamoasi tarixidagi eng yorqin siymoga aylandi. U milliy jamoa safida jami 207 ta uchrashuvda maydonga tushib, raqiblar darvozasiga 125 ta gol kiritishga muvaffaq bo‘ldi.
Bu ko‘rsatkichlar bilan u ham o‘tkazilgan o‘yinlar soni, ham urilgan gollar bo‘yicha mamlakat tarixidagi mutlaq rekordchi bo‘lib qolmoqda. Uning terma jamoadagi merosi kelajak avlodlar uchun katta namuna bo‘lib xizmat qiladi.
Garchi Lionel Messi milliy terma jamoadagi faoliyatiga nuqta qo‘ygan bo‘lsa-da, professional futbolchilik faoliyatini butunlay to‘xtatgani yo‘q. Hozirda u Amerika Qo‘shma Shtatlarining "Inter Mayami" klubi sharafini himoya qilishda davom etmoqda.
Muxlislar sevimli futbolchilarining o‘yinlaridan hali biroz muddat klub miqyosida bahramand bo‘lishlari mumkin. Uning klub darajasidagi faoliyati davom etishi futbol olami uchun muhim yangilik bo‘lib qolmoqda.

Мать Лионеля Месси Селия Куччитти сообщила, что решение её сына завершить выступления за национальную сборную Аргентины стало тяжёлым эмоциональным ударом для всей семьи. Об этом сообщает One.uz.
Известный футболист в интервью журналисту Адриану Палларесу рассказал, что эта новость была тяжело воспринята членами семьи, и они до сих пор не могут смириться с этой ситуацией. 39-летний Месси после 21 года блестящей карьеры решил попрощаться с национальной командой.
Его последним крупным турниром стал чемпионат мира 2026 года, где сборная Аргентины в финале уступила Испании, завоевав серебряные медали. Члены семьи переживают.
Как подчеркнула Селия Куччитти, несмотря на то, что она заранее была осведомлена о планах сына, официальное объявление и моменты прощания оказались чрезвычайно тяжелыми.
По словам матери, она до сих пор не может перестать плакать, а вся семья находится в состоянии тревоги. Однако для членов семьи личные воспоминания Лионеля и его счастье важнее любого достижения.
Одним из факторов, усложнивших этот период, стало недавнее逝世 отца Лионеля Хорхе Месси. Селия переживала за то, как её сын будет жить без футбола.
Лионель Месси в своём письме о завершении карьеры выразил глубокую благодарность всем, кто поддерживал его более двадцати лет, особенно семье, тренерам и товарищам по команде. Он подчеркнул, что завершает выступления за национальную команду с гордостью и теплыми воспоминаниями, гордясь тем, что в течение этих лет защищал честь Аргентины.
Исторические достижения и планы на будущее
Месси стал самым ярким символом в истории национальной сборной Аргентины. За карьеру в составе команды он провёл 207 матчей, забив 125 голов.
Эти показатели делают его абсолютным рекордсменом страны по количеству сыгранных матчей и забитых голов. Его наследие в национальной команде служит великим примером для будущих поколений.
Хотя Лионель Месси завершил выступления за национальную сборную, он не прекратил профессиональную футбольную карьеру. В настоящее время он защищает цвета клуба «Интер Майами» из MLS (США).
Болельщики ещё некоторое время смогут наслаждаться играми своего любимого футболиста на клубном уровне. Его продолжение карьеры в клубе остаётся важным событием для футбольного мира.