Erdo‘g‘on O‘zg‘ur O‘zeldan 500 ming lira talab qildi
Prezident Rajab Toyyib Erdo‘g‘on va Respublika Xalq partiyasi raisi O‘zg‘ur O‘zel o‘rtasidagi munozara yangi sud jarayonlari bilan davom etmoqda. Adolat va taraqqiyot partiyasi yetakchisi Erdo‘g‘on raqibidan ma’naviy zarar qoplash maqsadida Anqara fuqarolik sudiga 500 ming turk lirasi miqdorida da’vo arizasi bilan murojaat qildi.
Manbalarning xabar berishicha, ushbu da’voga asos bo‘lgan holat 5 iyul kuni o‘tkazilgan matbuot anjumanida O‘zg‘ur O‘zel tomonidan prezidentga nisbatan aytilgan ayblovlar, haqorat va tahdid elementlari bo‘ldi. Erdo‘g‘onning vakili advokat Huseyin Aydinning so‘zlariga ko‘ra, sudga topshirilgan arizada prezidentga qarshi asossiz, tahqirlovchi va tahdidli so‘zlar mavjudligi ta’kidlangan.
Bu nizo siyosiy tortishuvlarni yanada kuchaytirishi mumkin. Respublika Xalq partiyasi a’zolarining hibsga olinishi va bu jarayonda aytilgan bayonotlar Turkiyada qonun ustuvorligi hamda so‘z erkinligi masalalariga jiddiy e’tibor qaratilishiga sabab bo‘ldi.
Siyosiy tahlilchilar fikricha, Erdo‘g‘onning sudga murojaati mamlakatdagi siyosiy muhitni keskinlashtirishi, muxolifat va hukumat o‘rtasidagi ziddiyatlarni kuchaytirishi ehtimoli yuqori. Shu bois, turk jamoatchiligi ushbu sud jarayonining natijasini diqqat bilan kuzatmoqda.
Zamin.uz eng muhim siyosiy voqealar, yangi sud ishlari va mamlakatdagi yangiliklar haqida tezkor va xolis axborot berishda davom etadi.

Эрдоган О‘згур О‘zeldan потребовал 500 тысяч лир
Дискуссия между президентом Реджепом Тайипом Эрдоганом и председателем Народной партии Республики Узгуром Озелем продолжается новыми судебными процессами. Лидер партии справедливости и развития Эрдоган подал иск в гражданский суд Анкары на сумму 500 тысяч турецких лир с целью компенсации морального ущерба от своего оппонента.
По сообщениям источников, основанием для этого иска стали обвинения, оскорбления и элементы угроз, высказанные Узгуром Озелем в адрес президента на пресс-конференции, проведенной 5 июля. По словам представителя Эрдогана, адвоката Хусейна Айдына, в поданном в суд заявлении подчеркивается наличие необоснованных, уничижительных и угрожающих слов в адрес президента.
Этот конфликт может еще больше усилить политические споры. Арест членов Народной партии Республики и заявления, сделанные в этом процессе, привлекли серьезное внимание к вопросам верховенства закона и свободы слова в Турции.
По мнению политических аналитиков, обращение Эрдогана в суд имеет высокую вероятность обострения политической обстановки в стране и усиления конфликтов между оппозицией и правительством. Поэтому турецкое общество внимательно следит за результатами этого судебного процесса.
Zamin.uz продолжит предоставлять оперативную и беспристрастную информацию о самых важных политических событиях, новых судебных делах и новостях в стране.