Tramp Qozog‘iston mahsulotlariga boj tarifini joriy qildi
Jahon iqtisodiyotida yuzaga kelgan yangi ziddiyatlar fonida Qo‘shma Shtatlar prezidenti Donald Tramp Qozog‘iston rahbari Qosim-Jo‘mart To‘qayevga yo‘llagan ochiq xati bilan e’tiborni tortdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu maktubda Tramp 2025 yil 1 avgustdan boshlab Qozog‘iston mahsulotlariga 25 foizlik boj tariflari joriy etilishini rasman ma’lum qildi. Prezident Trampning ta’kidlashicha, agar Qozog‘iston yoki uning kompaniyalari AQSh hududida to‘g‘ridan to‘g‘ri mahsulot ishlab chiqarsa, mazkur boj tariflari tatbiq etilmaydi.
U “Biz ishlab chiqarish va litsenziyalash jarayonlarini qisqa muddatda, hatto bir necha hafta ichida hal qilishga tayyormiz”, deb yozgan. Shuningdek, ushbu xat faqat Qozog‘istonga emas, balki Malayziya, Laos, Janubiy Afrika Respublikasi, Myanma, Yaponiya va Janubiy Koreya kabi mamlakatlar rahbarlariga ham yuborilgan.
Ular uchun boj tariflari 25 foizdan 40 foizgacha bo‘lgan darajada belgilangan. Ekspertlar fikricha, Trampning bunday qat’iy iqtisodiy siyosati global savdo munosabatlarida yangi tartib va qoidalar shakllanishiga sabab bo‘lishi mumkin.
Bu holat esa ko‘plab mamlakatlardan yangi ishlab chiqarish loyihalari va savdo strategiyalarini qayta ko‘rib chiqishni talab qiladi. Zamin.uz sayti xalqaro iqtisodiy jarayonlar, geosiyosiy o‘zgarishlar hamda AQSh tashqi siyosatidagi muhim yangiliklar haqida tezkor va haqqoniy axborot berishda davom etadi.

Трамп ввел тарифы на товары из Казахстана
На фоне новых конфликтов в мировой экономике президент США Дональд Трамп привлек внимание открытым письмом, адресованным лидеру Казахстана Касым-Жомарту Токаеву. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этом письме Трамп официально объявил о введении тарифов в 25 процентов на казахстанские товары, начиная с 1 августа 2025 года. По словам президента Трампа, если Казахстан или его компании будут производить товары на территории США, указанные тарифы не будут применяться.
Он написал: "Мы готовы решить вопросы производства и лицензирования в кратчайшие сроки, даже в течение нескольких недель". Также это письмо было отправлено не только Казахстану, но и руководителям таких стран, как Малайзия, Лаос, Республика Южная Африка, Мьянма, Япония и Южная Корея.
Для них тарифы установлены в диапазоне от 25 до 40 процентов. По мнению экспертов, такая жесткая экономическая политика Трампа может привести к формированию новых порядков и правил в глобальных торговых отношениях.
Эта ситуация требует пересмотра новых производственных проектов и торговых стратегий со стороны многих стран. Сайт Zamin.uz продолжит предоставлять оперативную и объективную информацию о международных экономических процессах, геополитических изменениях и важных новостях внешней политики США.