AQSH Ukrainaga harbiy yordamni qisqartirmoqda
AQSH Prezidenti Donald Tramp 7 iyul kuni Isroil Bosh Vaziri Binyamin Netanyaxu bilan uchrashuvda Ukrainaga ko‘proq mudofaa qurollari yetkazib berish zarurligini ta’kidladi. Trampning fikricha, Ukraina o‘zini himoya qilish imkoniyatiga ega bo‘lishi kerak, chunki hozirda mamlakatga jiddiy tahdidlar va hujumlar amalga oshirilmoqda.
Shuningdek, Tramp 3 iyul kuni Rossiya Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali suhbatdan qoniqmaganini bildirgan. U Putinning pozitsiyasini xavfli deb baholab, Rossiya rahbarining “oxirigacha borishni istayotgani”ni ta’kidladi.
Mana shunday vaziyatda Rossiya qo‘shinlari bir kechada Ukrainaga rekord darajada — 550 ta raketa va dronlarni uchirdi. AQSH rasmiylari orasida Ukrainaga harbiy yordamning bir qismi “muzlatilishi” mumkinligi haqida muhokamalar davom etmoqda.
Politico nashrining xabar berishicha, bu masala AQSHning maxsus vakili Kit Kellog bilan Ukraina Mudofaa Vaziri Rustem Umerov o‘rtasidagi muzokaralar asosida hal qilinadi. Uchrashuvlar 10-11 iyul kunlari Rimda va keyinchalik Kiyevda o‘tkaziladigan xalqaro konferensiyada bo‘lib o‘tadi.
2 iyul kuni Amerika ommaviy axborot vositalari AQSHning Ukrainaga ayrim muhim qurol va o‘q-dorilar yetkazib berishni qisman to‘xtatgani haqida xabar berdi. Bu ro‘yxatda Patriot tizimi uchun tutuvchi raketalar, Stinger va NASAMS havo mudofaa tizimlari, shuningdek, F-16 qiruvchi samolyotlari uchun raketalar mavjud.
Ekspertlar bu qaror Ukrainaning Rossiyaning kuchaygan havo hujumlariga qarshi kurashish qobiliyatiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligini ta’kidlamoqda. Zamin.uz o‘z o‘quvchilarini Ukrainadagi urush, AQSH va G‘arb yordami hamda global xavfsizlik masalalari bo‘yicha aniq, xolis va tezkor axborot bilan ta’minlashda davom etadi.

США сокращают военную помощь Украине
Президент США Дональд Трамп 7 июля на встрече с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху подчеркнул необходимость поставок большего количества оборонительных вооружений Украине. По мнению Трампа, Украина должна иметь возможность защищаться, так как в настоящее время стране угрожают серьезные угрозы и атаки.
Также Трамп 3 июля заявил, что остался недоволен телефонным разговором с президентом России Владимиром Путиным. Он охарактеризовал позицию Путина как опасную и отметил, что российский лидер "хочет дойти до конца".
В такой ситуации российские войска за одну ночь нанесли рекордное количество ударов по Украине — 550 ракет и дронов. Среди официальных лиц США продолжаются обсуждения о том, что часть военной помощи Украине может быть "заморожена".
По информации издания Politico, этот вопрос будет решен на основе переговоров между специальным представителем США Китом Келлогом и министром обороны Украины Рустемом Умеровым. Встречи состоятся 10-11 июля в Риме, а затем на международной конференции в Киеве.
2 июля американские СМИ сообщили, что США частично приостановили поставки некоторых важных вооружений и боеприпасов Украине. В этом списке находятся ракеты для системы Patriot, системы противовоздушной обороны Stinger и NASAMS, а также ракеты для истребителей F-16.
Эксперты подчеркивают, что это решение может негативно сказаться на способности Украины противостоять усилившимся воздушным атакам России. Zamin.uz продолжает обеспечивать своих читателей точной, объективной и оперативной информацией о войне в Украине, помощи США и Запада, а также вопросах глобальной безопасности.