Tramp Ukrainaga qo‘shimcha qurollar yuborilishini e’lon qildi
AQSH Prezidenti Donald Tramp dushanba kuni Ukrainaga qo‘shimcha mudofaa qurollari yuborilishini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu bayonot uning ma’muriyati o‘tgan hafta ba’zi qurollar yetkazib berilishini vaqtincha to‘xtatganidan so‘ng e’lon qilindi. Trampning so‘zlariga ko‘ra, bu qaror Ukrainaning o‘zini himoya qilish qobiliyatini oshirish uchun zarurdir.
Prezident Tramp Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyaxu bilan uchrashuvdan oldin jurnalistlarga bergan intervyusida “Biz yana qurollar yuboramiz. Ular kuchli zarba ostida va shuning uchun asosan mudofaa qurollarini jo‘natamiz,” dedi.
Ushbu qaror Oq uyda mudofaa harajatlari va xorijiy harbiy yordamlarni ko‘rib chiqish natijasida qabul qilindi. Bu tahlil AQSH Mudofaa vaziri sifatida tayinlangan Pet Hegset tomonidan tasdiqlangan.
Oq uy matbuot kotibi o‘rinbosari Anna Kelli bu qarorni “Amerika manfaatlarini birinchi o‘ringa qo‘yish” deb ta’rifladi. Ba’zi rasmiylar yordamni vaqtincha to‘xtatish qarori strategik ustuvorliklarga, xususan, Xitoy bilan ehtimoliy mojaro va Tinch okeani mintaqasiga e’tiborni kuchaytirishga bog‘liq ekanini ta’kidladi.
Ushbu yo‘nalish Mudofaa siyosati bo‘yicha rahbar Elbrij Kolbi tomonidan ilgari surilmoqda. Kolbi bayonotida mudofaa vazirligi Prezidentga Ukrainaga harbiy yordamni davom ettirish uchun keng imkoniyatlar taqdim etayotganini, shuningdek, qurolli kuchlarning tayyorgarligini saqlab qolgan holda strategik yondashuvni doimiy ravishda qayta ko‘rib chiqayotganini bildirdi.
Rossiya esa AQSHning ba’zi qurollar yetkazilishini to‘xtatish qarorini qo‘llab-quvvatladi, biroq buning sabablarini aniq ko‘rsatmadi va bu qarorni AQSH qurol zahiralari kamaygani bilan izohladi. Pentagon vakili Shon Parnellning dushanba kuni bergan bayonotida aytilishicha, Tramp ko‘rsatmasiga muvofiq Mudofaa vazirligi Ukrainaga qo‘shimcha mudofaa qurollarini yuboradi.
Bu yordam Ukraina o‘zini himoya qilish imkoniyatini oshiradi, shuningdek, harbiy yordamni global miqyosda baholash uchun belgilangan strategik mezonlar saqlanib qoladi. AQSH 2022-yilda Rossiyaning keng ko‘lamli bostirib kirishidan beri Ukrainaning eng yirik harbiy yordamchisidir.
Yetkazib berilgan qurollar orasida havo mudofaa tizimlari, dronlar, raketa tizimlari, radarlar, tanklar va zirhga qarshi qurollar mavjud. Tramp mart oyida Ukrainaga barcha harbiy yordamni qisqa muddatga to‘xtatgan edi, ammo bir haftadan so‘ng yordam qayta tiklandi.
So‘nggi qaror Trampning o‘tgan hafta Rossiya Prezidenti Vladimir Putin va Ukraina Prezidenti Volodimir Zelenskiy bilan alohida telefon suhbatlaridan so‘ng e’lon qilindi. Tramp Putinga nisbatan noroziligini bildirar ekan, sulh masalasida hech qanday siljish bo‘lmaganini ta’kidladi.
Zelenskiy esa G‘arb davlatlaridan, ayniqsa AQSHdan havo mudofaasini mustahkamlashni qat’iy so‘rab kelmoqda. 4-iyul kuni Rossiya Ukrainaga qarshi urush davomida eng katta havo hujumini amalga oshirib, 550 dan ortiq dron va raketani ishga solgani ma’lum qilindi.
Juma kuni Tramp Zelenskiy bilan bo‘lgan telefon muloqotidan so‘ng AQSH Ukrainaga “Patriot” havo mudofaa tizimlarini yetkazib berish so‘rovini ko‘rib chiqayotganini bildirdi. Zelenskiy bu suhbatni eng samarali deb baholadi.

Трамп объявил о поставке дополнительных оружий на Украину
Президент США Дональд Трамп в понедельник объявил о поставках дополнительных оборонительных вооружений Украине. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это заявление было сделано после того, как его администрация на прошлой неделе временно приостановила поставки некоторых вооружений. По словам Трампа, это решение необходимо для повышения способности Украины защищаться.
Президент Трамп в интервью журналистам перед встречей с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху сказал: "Мы снова отправим вооружения. Они находятся под сильным ударом, и поэтому мы в основном отправляем оборонительные вооружения".
Это решение было принято в результате рассмотрения оборонительных расходов и иностранной военной помощи в Белом доме. Этот анализ был утвержден назначенным министром обороны США Питом Хегстедом.
Заместитель пресс-секретаря Белого дома Анна Келли охарактеризовала это решение как "первостепенное внимание к интересам Америки". Некоторые официальные лица отметили, что решение о временной приостановке помощи связано со стратегическими приоритетами, в частности, с возможным конфликтом с Китаем и усилением внимания к региону Тихого океана.
Это направление ранее было предложено руководителем по оборонной политике Эльбриджем Колби. В заявлении Колби говорится, что министерство обороны предоставляет президенту широкий спектр возможностей для продолжения военной помощи Украине, а также постоянно пересматривает стратегический подход, сохраняя готовность вооруженных сил.
Россия поддержала решение США о приостановке поставок некоторых вооружений, однако не уточнила причины и объяснила это решение сокращением запасов оружия США. В заявлении представителя Пентагона Шона Парнелла в понедельник говорится, что в соответствии с указанием Трампа министерство обороны отправит Украине дополнительные оборонительные вооружения.
Эта помощь повысит возможность Украины защищаться, а также сохранятся установленные стратегические критерии для оценки военной помощи на глобальном уровне. США являются крупнейшим военным помощником Украины с момента широкомасштабного вторжения России в 2022 году.
Среди поставленных вооружений имеются системы воздушной обороны, дроны, ракетные системы, радары, танки и противотанковые вооружения. Трамп в марте приостановил всю военную помощь Украине на короткий срок, однако через неделю помощь была восстановлена.
Последнее решение было объявлено после телефонных разговоров Трампа на прошлой неделе с президентом России Владимиром Путиным и президентом Украины Владимиром Зеленским. Трамп, выражая недовольство Путиным, отметил, что по вопросу мира не было никаких сдвигов.
Зеленский же настойчиво требует от западных стран, особенно от США, укрепления воздушной обороны. 4 июля стало известно, что Россия провела крупнейшую воздушную атаку на Украину за время войны, запустив более 550 дронов и ракет.
В пятницу Трамп сообщил, что США рассматривают запрос Украины на поставку систем воздушной обороны "Патриот" после телефонного разговора с Зеленским. Зеленский оценил этот разговор как наиболее эффективный.