BRICS davlatlari — Braziliya, Rossiya, Hindiston, Xitoy va Janubiy Afrika — sun’iy intellekt texnologiyalarining tez rivojlanishini hisobga olib, axborot xavfsizligi hamda intellektual mulk huquqlarini himoya qilish zarurligini ta’kidlamoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Rio-de-Janeyro shahrida o‘tkazilgan ikki kunlik sammitda yetakchilar tomonidan tayyorlangan bayonot loyihasida sun’iy intellekt tizimlari orqali ruxsatsiz ma’lumot yig‘ilishining oldini olish va mualliflik huquqlari uchun adolatli to‘lov mexanizmlarini joriy etish masalalari ko‘tarilgan. Sammitda ishtirok etayotgan yetakchilar, asosan rivojlangan davlatlardagi yirik texnologik kompaniyalar tomonidan sun’iy intellekt modellarini tayyorlashda mualliflik huquqlari bilan himoyalangan kontentdan foydalanishga nisbatan qat’iy pozitsiyani bildirmoqda.
Ular raqamli iqtisodiyotda adolatni ta’minlashda rivojlanayotgan mamlakatlarning manfaatlarini inobatga olish zarurligini ta’kidlamoqda. Bayonot loyihasida BRICS davlatlari sun’iy intellekt texnologiyalaridan foydalanishda inson huquqlarini hurmat qilish, shaffoflik va mas’uliyatlilik tamoyillariga amal qilishni qo‘llab-quvvatlaydi.
Shuningdek, ular xalqaro hamjamiyatni global sun’iy intellekt boshqaruvi va normativ bazasini shakllantirishga faol hissa qo‘shishga chaqirmoqda. Braziliya harbiy kuchlari tomonidan sammit xavfsizligini ta’minlash maqsadida o‘tkazilgan mashg‘ulotlar fonida ushbu forum xalqaro siyosat va texnologiya sohasidagi dolzarb masalalarni muhokama qilmoqda.
BRICS davlatlari tomonidan ilgari surilgan tashabbus sun’iy intellekt vositalaridan foydalanishda axborotga egalik huquqi, shaxsiy hayotni himoya qilish va adolatli kompensatsiya kabi muhim masalalarga xalqaro e’tiborni kuchaytirishga xizmat qiladi. Bu esa global raqamli iqtisodiyotda tenglik va adolat prinsiplarini mustahkamlashga yordam beradi.

Государства БРИКС защищают права искусственного интеллекта
Государства БРИКС — Бразилия, Россия, Индия, Китай и Южноафриканская Республика — подчеркивают необходимость защиты информационной безопасности и прав интеллектуальной собственности, учитывая быстрое развитие технологий искусственного интеллекта. Об этом сообщает Zamin.uz.
На двухдневном саммите в Рио-де-Жанейро в проекте заявления, подготовленном лидерами, поднимались вопросы предотвращения несанкционированного сбора данных с помощью систем искусственного интеллекта и внедрения механизмов справедливой оплаты за авторские права. Участвующие в саммите лидеры, в основном, выражают жесткую позицию по поводу использования защищенного авторскими правами контента при разработке моделей искусственного интеллекта крупными технологическими компаниями в развитых странах.
Они подчеркивают необходимость учета интересов развивающихся стран при обеспечении справедливости в цифровой экономике. В проекте заявления государства БРИКС поддерживают соблюдение принципов уважения прав человека, прозрачности и ответственности при использовании технологий искусственного интеллекта.
Кроме того, они призывают международное сообщество активно участвовать в формировании глобального управления искусственным интеллектом и нормативной базы. На фоне учений, проведенных бразильскими вооруженными силами для обеспечения безопасности саммита, данный форум обсуждает актуальные вопросы международной политики и технологий.
Инициатива, выдвинутая государствами БРИКС, направлена на усиление международного внимания к важным вопросам, таким как право на информацию, защита личной жизни и справедливая компенсация при использовании инструментов искусственного интеллекта. Это поможет укрепить принципы равенства и справедливости в глобальной цифровой экономике.