Yaqin Sharqdagi harbiy muvozanat yana o‘zgarishga yuz tutmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Middleeasteye.net sayti xabariga ko‘ra, 12 kunlik qattiq to‘qnashuvlar va Isroilning havo hujumlari natijasida katta zarar ko‘rgan Eron havo mudofaasini tiklash maqsadida Xitoydan zamonaviy zenit raketa tizimlarini xarid qildi. Manbalarning bildirishicha, qurollar 24 iyun kuni, sulh kelishuvi imzolangach, Eronga yetkazib berilgan.
Xarid qilingan qurollarning turi va soni haqida aniq ma’lumot berilmagan, biroq kelishuv neft evaziga amalga oshirilgani aytilmoqda. Xitoy va Eron o‘rtasidagi ushbu savdo mintaqadagi geosiyosiy vaziyatga ham salbiy ta’sir ko‘rsatgan.
AQShning arab ittifoqchilari ushbu voqeadan xabardor bo‘lib, Vashingtonga ma’lumot bergan. Eron hozirgacha osmonini Rossiyadan olingan S-300 “Favorit” zenit raketa tizimlari bilan himoya qilib kelgan.
Ammo Isroil bilan yuzaga kelgan to‘qnashuvda ushbu tizimlar kutilgan darajada samarali bo‘lmadi. AQSh tomonidan Isroilga yetkazib berilgan F-35, F-16 va F-15 qiruvchilari Eronning strategik obyektlariga kirib, boshqariluvchi aviabombalar tashladi.
Natijada, faqat bitta harbiy baza zenit raketalarini ishga tushirgan, qolganlari esa hujum haqida oldindan xabardor bo‘lmagan. Ekspertlar fikricha, Eronning Xitoydan yangi mudofaa tizimlarini sotib olishi mamlakat xavfsizlik strategiyasida yangi davrni boshlab beradi.
Bu esa nafaqat Eron, balki butun Yaqin Sharq mintaqasi uchun harbiy muvozanatga jiddiy ta’sir ko‘rsatadi. Zamin.uz sayti esa Yaqin Sharqdagi harbiy texnika, mintaqaviy siyosat va xavfsizlik sohasidagi so‘nggi yangiliklarni o‘z o‘quvchilariga tezkor va haqqoniy tarzda yetkazishda davom etadi.

Иран купил современные зенитные ракеты у Китая
Согласно информации сайта Middleeasteye.net, Иран приобрел современные зенитные ракетные системы у Китая с целью восстановления своей воздушной обороны после значительных повреждений, причиненных 12-дневными жесткими столкновениями и воздушными ударами Израиля. По данным источников, оружие было доставлено в Иран 24 июня, после подписания мирного соглашения.
Не было предоставлено точной информации о типе и количестве приобретенного оружия, однако сообщается, что сделка была осуществлена в обмен на нефть. Эта торговля между Китаем и Ираном также негативно сказалась на геополитической ситуации в регионе.
Союзники США в арабском мире были осведомлены об этом событии и сообщили Вашингтону. Иран до сих пор защищал свое небо с помощью зенитных ракетных систем С-300 "Фаворит", приобретенных у России.
Однако в столкновении с Израилем эти системы оказались не столь эффективными, как ожидалось. Истребители F-35, F-16 и F-15, поставленные Израилю США, проникли в стратегические объекты Ирана и сбросили управляемые авиабомбы.
В результате только одна военная база запустила зенитные ракеты, остальные не были заранее предупреждены о нападении. По мнению экспертов, покупка Ираном новых оборонительных систем из Китая откроет новую эру в стратегии безопасности страны.
Это окажет серьезное влияние не только на Иран, но и на все военно-политическое равновесие в регионе Ближнего Востока. Сайт Zamin.uz продолжит оперативно и объективно информировать своих читателей о последних новостях в области военной техники, региональной политики и безопасности на Ближнем Востоке.