Rossiya Gyumridagi harbiy bazani kuchaytirmoqda
Ukraina harbiy razvedkasi ma’lumotlariga ko‘ra, Rossiya Armaniston hududida joylashgan Gyumri harbiy bazasini kuchaytirishga kirishdi. Bu chora mintaqadagi ta’sir doirasini kengaytirish va xavfsizlik muvozanatini o‘zgartirishga qaratilgan.
Rossiya Qurolli Kuchlarining Janubiy harbiy okrugi bo‘linmalaridan professional va jangovar tayyorgarligi yuqori bo‘lgan askarlarni maxsus saralash ishlari boshlangan. Saralashda harbiylarning ruhiy barqarorligi va tajribasi muhim ahamiyatga ega.
Biroq, Armaniston tashqi ishlar vazirligi Rossiyaning harbiy bazani kuchaytirish haqidagi ma’lumotlarni rad etdi. Shu bilan birga, Ukraina razvedkasi bu harakatlar Armaniston, Ozarbayjon va Turkiya o‘rtasidagi munosabatlar yangi bosqichga kirayotgan bir paytda amalga oshirilayotganini ta’kidlaydi.
Gyumri harbiy bazasi Armaniston poytaxtidan 100 kilometr shimoli-g‘arbda, Turkiya chegarasiga yaqin joylashgan. Bazada 5000 ga yaqin harbiy xizmatchilar xizmat qiladi, u yerda zamonaviy MiG-29 qiruvchi samolyotlari va S-300 zenit-raketa tizimlari mavjud.
Rossiya va Armaniston 2010 yilda bazani 2044 yilgacha ijaraga olish bo‘yicha kelishuvga erishgan. Ekspertlar fikricha, Rossiyaning harbiy bazasini kuchaytirishi Ozarbayjon bilan munosabatlardagi taranglik fonida mintaqaviy xavfsizlik uchun yangi tahdidlarni yuzaga keltirishi mumkin.
Shu bilan birga, Armaniston tashqi siyosatda faoliyatini kengaytirib, Kollektiv Xavfsizlik Shartnomasi Tashkilotidagi ishtirokini qayta ko‘rib chiqmoqda. Tahlilchilar Ozarbayjonning mustaqil geosiyosiy yo‘l tutayotganini va Moskvaning “katta og‘a” siyosatiga qarshilik kuchayayotganini ta’kidlamoqda.
Janubiy Kavkazdagi harbiy va siyosiy muvozanat qanday o‘zgarishi vaqt o‘tishi bilan aniq bo‘ladi. Zamin.uz sayti Janubiy Kavkazdagi harbiy holat, Rossiyaning strategik harakatlari hamda mintaqaviy geosiyosiy jarayonlar bo‘yicha eng so‘nggi va xolis axborotlarni o‘quvchilarga taqdim etishda davom etadi.

Россия усиливает военную базу в Гюмри
Согласно данным военной разведки Украины, Россия приступила к усилению военной базы в Гюмри, расположенной на территории Армении. Эта мера направлена на расширение сферы влияния в регионе и изменение баланса безопасности.
Начались специальные отборочные работы среди военнослужащих Южного военного округа России, обладающих высокой профессиональной и боевой подготовкой. При отборе важное значение имеет психологическая устойчивость и опыт военнослужащих.
Однако Министерство иностранных дел Армении опровергло информацию о усилении российской военной базы. В то же время украинская разведка подчеркивает, что эти действия осуществляются в то время, когда отношения между Арменией, Азербайджаном и Турцией переходят на новый уровень.
Военная база в Гюмри расположена в 100 километрах к северо-западу от столицы Армении, недалеко от границы с Турцией. На базе служат около 5000 военнослужащих, там находятся современные истребители МиГ-29 и зенитно-ракетные комплексы С-300.
Россия и Армения в 2010 году достигли соглашения о аренде базы до 2044 года. По мнению экспертов, усиление российской военной базы может создать новые угрозы для региональной безопасности на фоне напряженности в отношениях с Азербайджаном.
В то же время Армения расширяет свою деятельность в внешней политике и пересматривает свое участие в Организации Договора о коллективной безопасности. Аналитики подчеркивают, что Азербайджан придерживается независимого геополитического курса, и сопротивление политике Москвы как "старшего брата" усиливается.
Как изменится военный и политический баланс на Южном Кавказе, станет ясно с течением времени. Сайт Zamin.uz продолжит предоставлять читателям последние и объективные сведения о военной ситуации на Южном Кавказе, стратегических действиях России и региональных геополитических процессах.