AQSH va Rossiya o‘rtasidagi munosabatlarda yangi keskinlik yuzaga keldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
AQSH prezidenti Donald Tramp BRIKS davlatlariga nisbatan 10 foizlik qo‘shimcha boj joriy etilishi haqida ogohlantirdi. U bu qarorni Truth Social platformasida e’lon qilib, unda hech qanday istisno bo‘lmasligini ta’kidladi.
Oq uy matbuot kotibi Kerolayn Levitt ham BRIKSni AQSH manfaatlariga qarshi faoliyat yuritayotgan asosiy geosiyosiy to‘siq deb baholadi. Uning fikricha, Amerika o‘z manfaatlarini himoya qilish uchun zarur barcha choralarni ko‘radi.
Trampning qat’iy pozitsiyasi Braziliyada o‘tgan BRIKS sammitida yana bir bor namoyon bo‘ldi. U xalqaro savdoda dollardan voz kechish va BRIKSning iqtisodiy markazga aylanishi mumkinligi haqida xavotir bildirdi.
Rossiya Federatsiyasi Xavfsizlik kengashi raisi o‘rinbosari Dmitriy Medvedev esa, AQSHning BRIKSga qarshi siyosatini to‘g‘ri yo‘lda ekanimiz deb baholadi. BRIKS+ blokining nufuzi yil sayin oshib bormoqda.
Braziliya, Rossiya, Hindiston, Xitoy, Janubiy Afrika Respublikasi, Misr, Eron, BAA, Efiopiya va Indoneziya ushbu tashkilotga a’zo. O‘zbekiston esa sherik-davlat maqomiga ega.
Yil oxirigacha yangi a’zolar qo‘shilishi va iqtisodiy loyihalar rivojlanishi kutilmoqda. Tramp va Medvedev o‘rtasidagi ziddiyat davom etmoqda.
Oq uyda bo‘lib o‘tgan so‘nggi uchrashuvda Tramp Ukrainaga qurol yetkazilishini qayta boshlaganini ma’lum qildi va Rossiya prezidenti Vladimir Putinga nisbatan tanqidiy fikr bildirdi. Medvedev esa, bunday bayonotlarga jiddiy e’tibor bermaslik kerakligini aytdi.
Iyun oyida ham ikki davlat rahbarlari yadro quroli va Eron masalalari bo‘yicha keskin munozaralarda bo‘lgan edi. Zamin.uz sayti AQSH va Rossiya o‘rtasidagi siyosiy voqealar, xalqaro sanksiyalar hamda geosiyosiy bloklar haqidagi muhim yangiliklarni o‘z o‘quvchilariga tezkor va haqqoniy tarzda yetkazishda davom etadi.

США ввели 10-процентную пошлину на БРИКС
Президент США Дональд Трамп предупредил о введении 10-процентной дополнительной пошлины на страны БРИКС. Он объявил это решение на платформе Truth Social, подчеркнув, что никаких исключений не будет.
Пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Левитт также оценила БРИКС как основное геополитическое препятствие, действующее против интересов США. По ее мнению, Америка примет все необходимые меры для защиты своих интересов.
Твердая позиция Трампа вновь проявилась на саммите БРИКС, который прошел в Бразилии. Он выразил обеспокоенность по поводу отказа от доллара в международной торговле и возможности превращения БРИКС в экономический центр.
Заместитель председателя Совета безопасности Российской Федерации Дмитрий Медведев оценил политику США против БРИКС как правильный курс. Влияние блока БРИКС+ с каждым годом растет.
Бразилия, Россия, Индия, Китай, Республика Южная Африка, Египет, Иран, ОАЭ, Эфиопия и Индонезия являются членами этой организации. Узбекистан имеет статус партнер-государства.
Ожидается, что до конца года к организации присоединятся новые члены и будут развиваться экономические проекты. Конфликт между Трампом и Медведевым продолжается.
На последней встрече в Белом доме Трамп сообщил, что возобновил поставки оружия в Украину и высказал критические замечания в адрес президента России Владимира Путина. Медведев же заявил, что на такие заявления не следует обращать серьезного внимания.
В июне также состоялись острые споры между двумя государственными лидерами по вопросам ядерного оружия и Ирана. Сайт Zamin.uz продолжает оперативно и объективно информировать своих читателей о политических событиях между США и Россией, международных санкциях и геополитических блоках.