Kanadalik juftlikning okeandagi maktubi topildi
Kanadalik juftlik Anita va Bred uchun romantika faqat kino yoki kitob sahifalarida emas, balki haqiqiy hayotda ham sodir bo‘ladigan voqea bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
2012 yil sentyabr oyida ular Nyufaundlenddagi Bell orolida o‘tgan romantik sayohatlarida o‘z muhabbatlarini ifodalovchi maktubni shishaga solib, okean suviga tashlashdi. Maktubda ular o‘sha kechadagi shinam ovqat, vino va bir-birlariga bo‘lgan mehr-muhabbat haqida yozishgan hamda topgan kishidan o‘zlariga qo‘ng‘iroq qilishni so‘rashgan edi.
Ushbu shisha 13 yil davomida Atlantika okeani bo‘ylab taxminan 3200 kilometr masofani bosib o‘tib, oxir-oqibat Irlandiyaning g‘arbiy sohilida joylashgan Kerri grafligidagi Skraggane Beyda topildi. Tasodifan uni tozalash tadbirida ishtirok etgan irlandiyalik Keyt va Jon Gey ko‘rib qolishdi.
Ular shishani ochib, ichidagi maktubni o‘qib, juftlik bilan bog‘lanishga harakat qilishdi, ammo telefon raqamiga javob bo‘lmadi. Keyt va Jon voqeani “Maharees Heritage and Conservation” ekologik tashkilotining ijtimoiy tarmoqlardagi sahifasida e’lon qilishdi.
Post qisqa vaqt ichida keng tarqaldi va Kanadadagi do‘stlar yordamida maktub egalari Anita va Bred Skvayrs topildi. Hozirda ular uch farzandli oila bo‘lib, Nyufaundlendda yashamoqda.
Anita sog‘liqni saqlash sohasida hamshira sifatida faoliyat yuritadi, Bred esa yaqinda Kanada Qirollik Militsiyasi safidan nafaqaga chiqqan. Bred Guardian nashriga bergan intervyusida so‘zlaricha, oxirgi ikki kun ularga juda hayratlanarli bo‘lgan.
U kichik o‘g‘lini uxlatar ekan, telefonining tinimsiz jiringlaganini aytadi. Anita ham boshqa xonada shunday holatga duch kelgan.
Irlandiyaning RTÉ radiosiga bergan intervyusida esa Bred o‘sha paytda ular yoshlik muhabbatini boshdan kechirayotganini, hozir esa o‘sha muhabbatni saqlab qolgan kattalar ekanliklarini ta’kidladi. U yangi do‘stlar orttirib, yaqin orada Irlandiyaga borib, shisha topilgan sohilni ko‘rishni istashini bildirdi.
Maharees Conservation Association rahbari Marta Farrelning fikricha, bu voqea Kanadadagi boshqa juftliklarni ham o‘z hikoyalarini boshqalar bilan bo‘lishishga ilhomlantirgan. Atlantika okeani orqali yuborilgan “shisha maktublar” haqida ko‘proq voqealar paydo bo‘lmoqda.
Ushbu voqea bizga xotiralarni asrash va ulardan dunyo bo‘ylab insonlarni bog‘lash uchun foydalanish mumkinligini ko‘rsatadi. Bir shisha, bir necha satr va chuqur his-tuyg‘ular orqali yuraklar birlashdi, qit’alar bog‘landi.
Muhabbat vaqt, masofa va okean to‘lqinlarini yengib o‘tishi mumkinligini isbotladi. Anita va Bredning hikoyasi zamonaviy dunyoda ham samimiyat va romantikaga joy borligini tasdiqlaydi.

Найдено письмо канадской пары в океане
Для канадской пары Аниты и Бреда романтика стала событием, которое произошло не только на страницах кино или книг, но и в реальной жизни. Об этом сообщает Zamin.uz.
В сентябре 2012 года они во время романтического путешествия на острове Белл в Ньюфаундленде поместили письмо, выражающее их любовь, в бутылку и бросили в океан. В письме они написали о уютном ужине, вине и своей любви друг к другу, а также попросили того, кто найдет письмо, позвонить им.
Эта бутылка преодолела примерно 3200 километров вдоль Атлантического океана и в конечном итоге была найдена в заливе Скраггане на западном побережье графства Керри в Ирландии. Ирландцы Кейт и Джон Гей, случайно участвовавшие в мероприятии по очистке, заметили ее.
Они открыли бутылку, прочитали письмо и попытались связаться с парой, но на телефонный номер не ответили. Кейт и Джон опубликовали историю на странице экологической организации "Maharees Heritage and Conservation" в социальных сетях.
Пост быстро распространился, и с помощью друзей в Канаде были найдены владельцы письма Анита и Бред Сквайрс. В настоящее время они являются семьей с тремя детьми и живут в Ньюфаундленде.
Анита работает медсестрой в сфере здравоохранения, а Бред недавно вышел на пенсию из Королевской канадской полиции. В интервью изданию Guardian он сказал, что последние два дня были для них очень удивительными.
Он рассказывает, что, укладывая своего маленького сына спать, его телефон постоянно звонил. Анита также столкнулась с такой же ситуацией в другой комнате.
В интервью ирландскому радио RTÉ Бред отметил, что в тот момент они переживали свою юношескую любовь, а теперь они взрослые, сохранившие ту любовь. Он выразил желание завести новых друзей и вскоре посетить Ирландию, чтобы увидеть берег, где была найдена бутылка.
По мнению Марты Фаррел, руководителя Ассоциации охраны Махарис, это событие вдохновило другие пары в Канаде делиться своими историями. Появляется все больше событий о "бутылочных письмах", отправленных через Атлантический океан.
Это событие показывает нам, что воспоминания можно использовать для связи людей по всему миру. Одна бутылка, несколько строк и глубокие чувства объединили сердца, связали континенты.
Любовь может преодолеть время, расстояние и океанские волны. История Аниты и Бреда подтверждает, что в современном мире есть место искренности и романтике.