Yevropa xavfsizligini ta’minlash masalalarida NATO Rossiyaga qarshi mudofaa salohiyatini oshirish uchun uzoq masofaga uchuvchi raketalarning zarurligi haqida jiddiy fikrlar bildirmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
AQSH armiyasi general-mayori Jon Rafferti ta’kidlashicha, Rossiyaning ehtimoliy tajovuzkor harakatlariga qarshi NATO kuchli va zamonaviy qurol tizimlariga ega bo‘lishi muhimdir. Mutaxassisning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya hozirda uzoq masofali raketalar ishlab chiqarishni tezlashtirmoqda va havo hujumidan mudofaa sohasiga katta sarmoya kiritmoqda.
Bu esa Yevropa davlatlarini Amerika Qo‘shma Shtatlarining zamonaviy raketa tizimlariga ko‘proq bog‘liq bo‘lishiga olib kelmoqda. Ukrainadagi urush tajribasi front orqasidagi muhim harbiy va infratuzilmaviy nishonlarni yo‘q qilishda uzoq masofali qurollarning hal qiluvchi rol o‘ynashini yana bir bor ko‘rsatdi.
Rossiya armiyasi hozirgi kunda harbiy salohiyat jihatidan urush boshidagidan kuchli va tahdidli holatda ekanligi ta’kidlanmoqda. Shu sababli, NATO va Yevropa davlatlari o‘z mudofaa strategiyalarini yangilab, javob choralarini jadallashtirishi zarur.
AQSH artilleriya qo‘mondonligi 2026-yildan boshlab Yevropada uzoq masofaga zarba beradigan raketalarni vaqtincha joylashtirish uchun infratuzilma yaratish bo‘yicha ish olib bormoqda. Bu qadam Yevropa xavfsizligini mustahkamlashda muhim o‘rin tutadi.
Yevropa va AQSH o‘rtasidagi harbiy hamkorlik yangi bosqichga ko‘tarilib, NATO mudofaa salohiyatini mustahkamlash maqsadida uzoq masofali raketalar va zamonaviy qurollarga e’tibor ortishi kutilmoqda. NATOning yangi raketa strategiyasi Rossiya bilan muvozanatni ta’minlashga qodirligi va Yevropa xavfsizligi uchun qo‘shimcha choralar zarurligi masalalari hozirda muhokama qilinmoqda.
Zamonaviy mudofaa texnologiyalariga sarmoya kiritish va tezkor harakat qilish Yevropa mintaqasining barqarorligini ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etmoqda.

НАТО разместит дальнобойные ракеты в Европе
В вопросах обеспечения безопасности Европы НАТО высказывает серьезные мнения о необходимости дальнобойных ракет для повышения оборонного потенциала против России. Об этом сообщает Zamin.uz.
Генерал-майор армии США Джон Рафферти подчеркивает, что для противодействия возможным агрессивным действиям России НАТО важно иметь мощные и современные системы оружия. По словам эксперта, Россия в настоящее время ускоряет производство дальнобойных ракет и вкладывает значительные средства в сферу противовоздушной обороны.
Это приводит к тому, что европейские государства становятся более зависимыми от современных ракетных систем Соединенных Штатов. Опыт войны в Украине еще раз показал решающую роль дальнобойного оружия в уничтожении важных военных и инфраструктурных целей за фронтом.
Подчеркивается, что армия России в настоящее время находится в сильном и угрожающем состоянии с точки зрения военного потенциала по сравнению с началом войны. Поэтому НАТО и европейским государствам необходимо обновить свои оборонные стратегии и ускорить меры реагирования.
Командование артиллерии США ведет работу по созданию инфраструктуры для временного размещения дальнобойных ракет в Европе с 2026 года. Этот шаг займет важное место в укреплении безопасности Европы.
Военное сотрудничество между Европой и США поднимается на новый уровень, ожидается увеличение внимания к дальнобойным ракетам и современному оружию с целью укрепления оборонного потенциала НАТО. В настоящее время обсуждаются вопросы новой ракетной стратегии НАТО, ее способности обеспечить баланс с Россией и необходимость дополнительных мер для безопасности Европы.
Инвестиции в современные оборонные технологии и быстрая реакция имеют важное значение для обеспечения стабильности в европейском регионе.