Floridada katta pitonlarga qarshi an’anaviy ov mavsumi – Florida Python Challenge 2025 boshlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda USA Today nashri xabar berdi. Ov 11-iyul soat 00:00 da boshlangan bo‘lib, 20-iyulgacha davom etadi.
Ushbu davr mobaynida AQSh fuqarolari asosan birman pitonlarini ovlashga yo‘naltirilgan. Pitonlar Floridaning tabiiy muhitiga katta zarar yetkazmoqda.
Ular qushlar, sutemizuvchilar va mayda sudralib yuruvchilarni yo‘q qilish orqali ekotizimning muvozanatini buzmoqda. Shuning uchun ham bu ov tadbiri muhim ahamiyatga ega hisoblanadi.
Florida Python Challenge 2025 doirasida bir nechta nominatsiyalar bo‘yicha tanlovlar o‘tkaziladi. Asosiy mukofot 10 ming dollarni tashkil etadi, bu taxminan 125 million so‘mga teng.
O‘tgan yili amerikalik ovchilar 1100 dan ortiq pitonni ovlashga muvaffaq bo‘lgan. Biroq, “Okhotniki.ru” portalining ma’lumotlariga ko‘ra, pitonlar soni ularni ovlash tezligidan ancha yuqori sur’atda o‘smoqda.
Shu sababli, ushbu ov tadbiri davom ettirilishi va kengaytirilishi zarur. Floridada pitonlarga qarshi kurash tabiatni saqlash uchun muhim chora hisoblanadi.

В Флориде началась охота на больших питонов
В Флориде начался традиционный сезон охоты на больших питонов – Florida Python Challenge 2025. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщила газета USA Today. Охота началась 11 июля в 00:00 и продлится до 20 июля.
В этот период граждане США в основном будут охотиться на бирманских питонов. Питоны наносят значительный ущерб естественной среде Флориды.
Они нарушают баланс экосистемы, уничтожая птиц, млекопитающих и мелких пресмыкающихся. Поэтому это мероприятие по охоте имеет важное значение.
В рамках Florida Python Challenge 2025 будут проводиться конкурсы в нескольких номинациях. Главный приз составляет 10 тысяч долларов, что примерно равно 125 миллионам сумов.
В прошлом году американские охотники смогли поймать более 1100 питонов. Однако, по данным портала “Okhotniki.ru”, численность питонов растет гораздо быстрее, чем скорость их отлова.
Поэтому необходимо продолжать и расширять это мероприятие по охоте. Борьба с питонами во Флориде является важной мерой для сохранения природы.