Janubiy Amerikada faoliyat yuritgan yirik mafiya yetakchisi hibsga olindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Kolumbiya politsiyasi Italiyalik Juzeppe Palermo ismli shaxsni qo‘lga oldi. U Lotin Amerikasida giyohvand moddalar kontrabandasini tashkil qilgan va Yevropaga yetkazib berish zanjirini boshqargan.
Palermo "Ndrangeta" nomli jinoiy guruhning yetakchilaridan biri hisoblanadi. Ushbu guruh Italiyaning Kalabriya mintaqasida tashkil topgan va dunyodagi eng xavfli hamda boy mafiya tuzilmalaridan biri sifatida tanilgan.
Interpol tomonidan xalqaro qidiruvga berilgan Palermo Bogotada jamoat joyida ushlangan. Kolumbiya, Italiya, Buyuk Britaniya hamda Yevropa huquq-tartibot organlari hamkorligida o‘tkazilgan operatsiya muvaffaqiyatli yakunlandi.
Kolumbiya politsiyasi rahbari Karlos Fernando Triananing ma’lum qilishicha, Palermo Janubiy Amerikadan Yevropaga kokain yetkazib berish zanjirida muhim rol o‘ynagan. U Kolumbiya, Peru va Ekvadorda giyohvand moddalarning sotilishi, saqlanishi hamda tarqatilishini boshqargan.
Shuningdek, dengiz va quruqlik yo‘llari orqali Yevropa bozoriga kontrabandani nazorat qilgan. BMTning 2023 yilgi ma’lumotlariga ko‘ra, global miqyosda noqonuniy kokain ishlab chiqarish hajmi 3708 tonnaga yetgan, bu esa 2022 yilga nisbatan 34 foiz ko‘paygan.
Bu o‘sish asosan Kolumbiyadagi koka plantatsiyalarining kengayishi bilan bog‘liq. Ekspertlarning hisob-kitoblariga ko‘ra, kokain bozori yiliga 500 milliard dollardan ortiq aylanmaga ega.
Juzeppe Palermoning ushlanishi xalqaro giyohvand moddalar zanjiriga katta zarba bo‘ldi. Uning ishi endilikda xalqaro sudlarda ko‘rib chiqiladi.
Palermo haqida bir nechta davlatlarda jinoiy ayblovlar mavjud bo‘lib, bu jarayon jahon jamoatchiligining diqqat markazida bo‘ladi. Ushbu hibsga olish Yevropa va Janubiy Amerika uchun katta yutuq hisoblanadi.

Джузеппе Палермо был арестован в Южной Америке
Колумбийская полиция задержала итальянца Джузеппе Палермо. Он организовал контрабанду наркотиков в Латинской Америке и управлял цепочкой поставок в Европу.
Палермо является одним из лидеров преступной группы "Ндрангета". Эта группа была основана в итальянском регионе Калабрия и признана одной из самых опасных и богатых мафиозных структур в мире.
Палермо, находившийся в международном розыске по линии Интерпола, был задержан в общественном месте в Боготе. Операция, проведенная в сотрудничестве с правоохранительными органами Колумбии, Италии, Великобритании и Европы, завершилась успешно.
Глава колумбийской полиции Карлос Фернандо Триана сообщил, что Палермо играл важную роль в цепочке поставок кокаина из Южной Америки в Европу. Он управлял продажей, хранением и распространением наркотиков в Колумбии, Перу и Эквадоре.
Кроме того, он контролировал контрабанду на европейский рынок через морские и сухопутные пути. По данным ООН за 2023 год, объем незаконного производства кокаина в глобальном масштабе достиг 3708 тонн, что на 34 процента больше по сравнению с 2022 годом.
Этот рост в основном связан с расширением кокаевых плантаций в Колумбии. По расчетам экспертов, рынок кокаина имеет оборот более 500 миллиардов долларов в год.
Арест Джузеппе Палермо стал серьезным ударом по международной сети наркотиков. Его дело теперь будет рассматриваться в международных судах.
На Палермо имеются уголовные обвинения в нескольких странах, и этот процесс будет в центре внимания мировой общественности. Этот арест является значительным достижением для Европы и Южной Америки.