G‘azoda sulh muzokaralari Isroil chiqishi sabab to‘xtadi
G‘azo sektorida sulh o‘rnatish bo‘yicha olib borilayotgan muzokaralar Isroil harbiy kuchlarining hududdan to‘liq chiqib ketishi masalasida kelishmovchiliklar tufayli to‘xtab qoldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Reuters agentligining xabar berishicha, falastinlik va isroillik manbalar Doha shahrida o‘tkazilayotgan bilvosita muzokaralar murakkab kechayotganini ma’lum qildi. AQSh tomonidan taklif etilgan 60 kunlik o‘t ochishni to‘xtatish rejasini muhokama qilish jarayonida tomonlar bir haftadan beri muzokaralarda ishtirok etmoqda.
AQSh prezidenti Donald Tramp yaqin kunlarda muhim yutuqlarga erishilishiga umid bildirmoqda. G‘azoda shanba kuni oziq-ovqat yordami olishga harakat qilgan 17 kishi otib o‘ldirildi.
Mahalliy tibbiyot xodimlari bu hodisani yordam tarqatish jarayonida yuz bergan navbatdagi qonli voqea deb atadi. BMT ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi olti haftada shunday voqealarda kamida 800 kishi halok bo‘lgan.
Guvohlarning aytishicha, o‘q otish boshi va ko‘krakka qaratilgan. Isroil armiyasi o‘z bayonotida ogohlantiruvchi o‘q uzilganini bildirgan bo‘lsa-da, tergov natijasida hech kim askar o‘qidan jabr ko‘rmaganini ta’kidlamoqda.
Isroil va HAMAS delegatsiyalari Qatar poytaxtida bosqichma-bosqich harbiy kuchlarni olib chiqish, garovdagilarni ozod qilish va urushni yakunlash masalalarida kelishuvga erishishga harakat qilmoqda. Biroq muzokaralar to‘xtab qoldi.
Isroil tomoni HAMASni kelishuvlarga to‘sqinlik qilayotganlikda ayblamoqda, HAMAS esa Isroilni ilgari surgan talablar kelishuvni qiyinlashtirayotganini bildirgan. Falastinlik manbalarining aytishicha, HAMAS Isroil tomonidan taqdim etilgan xaritalarni rad etdi.
Unga ko‘ra, rejalashtirilgan harbiy kuchlarni olib chiqishdan so‘ng ham G‘azoning taxminan 40 foizi, jumladan Rafahning janubi hamda shimoliy va sharqiy hududlari Isroil nazoratida qoladi. HAMAS esa Isroildan mart oyidagi hujumlar oldidan mavjud chiziqlarga qaytishni talab qilmoqda.
Isroilda minglab odamlar Tel-Avivda namoyishga chiqib, hukumatni HAMAS qo‘lida qolayotgan garovdagilarni ozod qilish bo‘yicha tezkor kelishuvga erishishga chaqirdi. Namoyish ishtirokchisi Boaz Levi: “Do‘stlarimiz, birodarlarimiz G‘azada.
Endi bu urushni tugatish vaqti keldi. Shu sababli biz bu yerda turibmiz,” dedi.
G‘azo sog‘liqni saqlash organlari ma’lumotlariga ko‘ra, Isroilning harbiy harakatlari natijasida 57 mingdan ortiq falastinlik halok bo‘lgan, ikki milliondan ziyod aholi esa o‘z uylarini tark etishga majbur bo‘lgan.

Переговоры о мире в Газе приостановились из-за выхода Израиля
Переговоры о прекращении огня в секторе Газа остановились из-за разногласий по вопросу полного вывода израильских военных сил из региона. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации агентства Reuters, палестинские и израильские источники сообщили, что косвенные переговоры, проводимые в Дохе, проходят сложно. Стороны участвуют в обсуждении предложенного США плана прекращения огня на 60 дней уже неделю.
Президент США Дональд Трамп надеется на достижение важных успехов в ближайшие дни. В субботу в Газе были застрелены 17 человек, пытавшихся получить гуманитарную помощь.
Местные медицинские работники назвали этот инцидент очередным кровавым событием, произошедшим в процессе распределения помощи. По данным ООН, за последние шесть недель в таких инцидентах погибли как минимум 800 человек.
Свидетели утверждают, что стрельба была направлена в голову и грудь. Хотя израильская армия заявила, что был произведен предупредительный выстрел, в ходе расследования подчеркивается, что никто не пострадал от огня солдат.
Делегации Израиля и ХАМАСа пытаются достичь соглашения по поэтапному выводу военных сил, освобождению заложников и завершению войны в столице Катара. Однако переговоры остановились.
Израильская сторона обвиняет ХАМАС в препятствовании соглашениям, в то время как ХАМАС утверждает, что требования, выдвинутые Израилем, усложняют достижение соглашения. По словам палестинских источников, ХАМАС отклонил карты, представленные Израилем.
Согласно этому, даже после запланированного вывода военных сил примерно 40 процентов Газы, включая юг Рафа, а также северные и восточные районы останутся под контролем Израиля. ХАМАС требует возвращения к существующим линиям до атак в марте.
Тысячи людей в Израиле вышли на демонстрацию в Тель-Авиве, призывая правительство к быстрому соглашению о освобождении заложников, находящихся в руках ХАМАСа. Участник демонстрации Боаз Леви сказал: "Наши друзья, наши братья в Газе.
Теперь пришло время положить конец этой войне. Вот почему мы здесь," - сказал он.
По данным органов здравоохранения Газы, в результате военных действий Израиля погибли более 57 тысяч палестинцев, а более двух миллионов человек были вынуждены покинуть свои дома.