Falcon 9 Isroilning yangi sun’iy yo‘ldoshini uchirdi
Amerikada ishlab chiqilgan Falcon 9 raketasi 13 iyul kuni yana bir bor osmonga parvoz qilib, Isroilga tegishli yangi avlod aloqa sun’iy yo‘ldoshini, Dror-1 ni muvaffaqiyatli orbitaga olib chiqdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma’lumot space.com sayti tomonidan e’lon qilindi. Raketani AQSH Kosmik kuchlarining Floridadagi Kanaveral burnidagi 40-start maydonchasidan uchirish rejalashtirilgan va uchish jadvalida hech qanday kechikish yuz bermadi.
Dror-1 sun’iy yo‘ldoshi Isroil mudofaa sanoati tomonidan mamlakat hukumati buyurtmasiga binoan ishlab chiqilgan bo‘lib, uning asosiy maqsadi Isroilning aloqa infratuzilmasini mustahkamlash va axborot uzatishni xavfsiz tarzda amalga oshirishdir. Ushbu sun’iy yo‘ldosh 15 yil davomida faoliyat ko‘rsatishi kutilmoqda va uning qiymati taxminan 200 million dollarni tashkil etadi.
Dror-1 nafaqat fuqarolik aloqalari uchun, balki hukumat, harbiy va davlat xizmatlari o‘rtasida ma’lumotlarni himoyalangan holda uzatishni ta’minlashga mo‘ljallangan. Bu sun’iy yo‘ldoshning uchirilishi Isroilning global aloqa sohasidagi mustaqilligini va texnik imkoniyatlarini yanada oshirishga xizmat qiladi.
Bundan tashqari, ushbu parvozda Falcon 9 raketasining birinchi pog‘onasi 13-marotaba ishlatilgan va parvozdan so‘ng Atlantika okeanidagi “Just Read the Instructions” nomli dengiz platformasiga muvaffaqiyatli qayta qo‘nish amalga oshirilgan. Bu SpaceX kompaniyasining qayta foydalanish texnologiyasini yanada mustahkamlashini ko‘rsatadi.
Shuningdek, bir necha oy oldin yanvar oyida SpaceX BAAga tegishli Thuraya 4 sun’iy yo‘ldoshini ham fazoga uchirgan edi. Ushbu sun’iy yo‘ldosh Yevropa, Yaqin Sharq va Afrikada mobil aloqa xizmatlarini taqdim etishga mo‘ljallangan.
Mutaxassislarning fikricha, SpaceX va Falcon 9 raketalari orqali amalga oshirilayotgan har bir missiya nafaqat astronomik maqsadlarni amalga oshiradi, balki zamonaviy axborot texnologiyalari, mudofaa salohiyati va geosiyosiy nufuzni ham yanada kuchaytiradi. Yangi sun’iy yo‘ldoshlar zamonaviy dunyoda ma’lumot almashish bilan birga milliy xavfsizlikni ta’minlashda ham muhim ahamiyatga ega ekanligi Dror-1 misolida yana bir bor isbotlandi.

Falcon 9 запустил новый спутник Израиля
Разработанная в Америке ракета Falcon 9 13 июля снова поднялась в небо и успешно вывела на орбиту новый спутник связи поколения Dror-1, принадлежащий Израилю. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта информация была опубликована на сайте space.com. Запуск ракеты был запланирован с 40-го стартового комплекса на мысе Канаверал во Флориде, и в расписании запуска не было никаких задержек.
Спутник Dror-1 был разработан израильской оборонной промышленностью по заказу правительства страны, и его основной целью является укрепление коммуникационной инфраструктуры Израиля и безопасная передача информации. Ожидается, что этот спутник будет функционировать в течение 15 лет, и его стоимость составляет примерно 200 миллионов долларов.
Спутник Dror-1 предназначен не только для гражданских связей, но и для обеспечения защищенной передачи данных между правительственными, военными и государственными службами. Запуск этого спутника будет способствовать увеличению независимости Израиля в глобальной сфере связи и улучшению его технических возможностей.
Кроме того, в этом полете первая ступень ракеты Falcon 9 была использована в 13-й раз, и после полета она успешно приземлилась на морской платформе "Just Read the Instructions" в Атлантическом океане. Это демонстрирует дальнейшее укрепление технологий повторного использования компании SpaceX.
Также несколько месяцев назад, в январе, SpaceX запустила спутник Thuraya 4, принадлежащий ОАЭ. Этот спутник предназначен для предоставления мобильных услуг связи в Европе, на Ближнем Востоке и в Африке.
По мнению специалистов, каждая миссия, осуществляемая с помощью SpaceX и ракет Falcon 9, не только достигает астрономических целей, но и усиливает современные информационные технологии, оборонный потенциал и геополитическое влияние. Пример спутника Dror-1 еще раз подтверждает, что новые спутники имеют важное значение не только для обмена информацией, но и для обеспечения национальной безопасности в современном мире.