Armaniston Shanxay Hamkorlik Tashkilotiga qo‘shilmoqchi
Armaniston Respublikasi rasman Shanxay Hamkorlik Tashkilotiga a’zo bo‘lish niyatini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda mamlakat Tashqi ishlar vazirligi rasmiy bayonot berdi. Bayonotda ta’kidlanishicha, Armaniston SHHTning asosiy tamoyillari — hududiy yaxlitlik, kuch ishlatmaslik hamda chegaralar daxlsizligini qo‘llab-quvvatlash bilan yaqindan tanishib, tashkilotga to‘laqonli a’zo bo‘lishga tayyor ekanligini bildirdi.
Rasmiy manbaga ko‘ra, Armaniston SHHT tamoyillarini o‘z siyosiy strategiyasining muhim qismi sifatida qabul qilmoqda. Bu qaror mamlakatning tashqi siyosatida yangi yo‘nalish bo‘lib, so‘nggi yillarda G‘arb va Rossiya o‘rtasidagi muvozanatni saqlashga intilgan Yerevan endi mintaqaviy tashkilotlar bilan hamkorlikni kengaytirishga harakat qilmoqda.
Ma’lumot uchun, Shanxay Hamkorlik Tashkiloti 2001 yilda tashkil etilgan bo‘lib, unga Xitoy, Rossiya, Hindiston, Pokiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va O‘zbekiston a’zo hisoblanadi. Agar Armaniston SHHTga a’zo bo‘lsa, tashkilotning siyosiy va geografik ta’siri yanada kuchayishi mumkin.
Hozircha Armanistonning a’zolik arizasi rasmiy qabul qilinmagan va SHHT tomonidan bu borada hech qanday munosabat bildirilmagan. Shu sababli, bu tashabbusning kelajakda qanday natijalarga olib kelishi vaqt o‘tishi bilan aniq bo‘ladi.

Армения хочет присоединиться к Шанхайской организации сотрудничества
Республика Армения официально заявила о намерении стать членом Шанхайской организации сотрудничества. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сделало официальное заявление Министерство иностранных дел страны. В заявлении подчеркивается, что Армения, ознакомившись с основными принципами ШОС — территориальной целостности, ненасилия и неприкосновенности границ, заявила о готовности стать полноценным членом организации.
По данным официального источника, Армения рассматривает принципы ШОС как важную часть своей политической стратегии. Это решение является новым направлением во внешней политике страны, и Ереван, который в последние годы стремился сохранить баланс между Западом и Россией, теперь пытается расширить сотрудничество с региональными организациями.
Для справки, Шанхайская организация сотрудничества была основана в 2001 году и включает в себя Китай, Россию, Индию, Пакистан, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан и Узбекистан. Если Армения станет членом ШОС, политическое и географическое влияние организации может значительно возрасти.
Пока что заявление Армении о вступлении официально не принято, и ШОС не сделала никаких комментариев по этому поводу. Поэтому, каковы будут результаты этой инициативы в будущем, станет ясно с течением времени.