Xon Yunis shahri ikki qismga bo‘lingan
Isroil armiyasi tomonidan amalga oshirilgan so‘nggi operatsiya natijasida Xon Yunis shahri ikki qismga bo‘lingan – g‘arbiy va sharqiy hududlarga ajratildi. Isroilning bir qator axborot agentliklari bu haqda ma’lumot berdi.
“Magen Oz” nomli harbiy amaliyot yakunlandi. Ushbu operatsiya Isroil harbiylari uchun strategik ahamiyatga ega bo‘lib, uning asosiy maqsadi XAMAS harakatining Xon Yunisdagi kuchlariga zarba berish va shaharning nazoratini qo‘lga kiritishdan iborat edi.
Yangi yo‘lakning umumiy uzunligi taxminan 15 kilometrni tashkil etadi. Operatsiyada Golani va Barak brigadalari ishtirok etdi.
Ular ikki tomonlama harakat qilib, o‘zaro birlashishga erishdilar. Janglar davomida bir necha hafta mobaynida XAMASning o‘nlab jangarilari yo‘q qilindi, shuningdek, yer osti infratuzilmalari, maxsus tunnellar va qurol-yarog‘ omborlari ham nishonga olindi.
Hozirda G‘azo sektori deyarli to‘liq segmentlarga bo‘lingan. Oldinroq Morag yo‘lagi orqali Rafah shahri Xon Yunisdan ajratilgan edi.
Endi yangi yaratilgan “Magen Oz” yo‘lagi aynan Xon Yunis shahrining o‘zini ikki qismga bo‘lib turibdi. Isroil harbiylari bu orqali ikki asosiy maqsadni ko‘zlamoqda: birinchisi XAMAS harakatining logistikasini murakkablashtirish, ikkinchisi esa gumanitar ehtiyojlar uchun xavfsiz yo‘nalishlar yaratish.
Ularning ta’biricha, bu taktika jang maydonini soddalashtirishga xizmat qiladi. Xalqaro kuzatuvchilar yangi vaziyatni jiddiy baholamoqda.
Aholining yashash joylarining uzluksiz bo‘linishi nafaqat harbiy, balki insonparvarlik jihatdan ham salbiy oqibatlarga olib kelishi mumkin. Hozirgi holat G‘azodagi vaziyatning yanada murakkab va ziddiyatli tus olishini ko‘rsatmoqda.
Yangi frontlar va yo‘laklar orqali ta’sir doirasi kengaymoqda, ammo xavfsizlik va insonparvarlik masalalari ham dolzarblashmoqda. Fikrlar turlicha bo‘lsa-da, kurash afsuski, hozircha to‘xtamayapti.

Город Хон Юнис разделен на две части
В результате последней операции, проведенной армией Израиля, город Хан Юнис был разделен на две части – западную и восточную. Об этом сообщили несколько израильских информационных агентств.
Операция под названием "Маген Оз" завершена. Эта операция имела стратегическое значение для израильских военных, и ее основной целью было нанести удар по силам ХАМАС в Хан Юнисе и захватить контроль над городом.
Общая длина нового коридора составляет примерно 15 километров. В операции участвовали бригады Голани и Барак.
Они действовали с двух сторон и достигли взаимного соединения. В ходе боев за несколько недель были уничтожены десятки боевиков ХАМАС, а также были нацелены подземные инфраструктуры, специальные туннели и склады оружия.
В настоящее время сектор Газа почти полностью разделен на сегменты. Ранее город Рафа был отделен от Хан Юниса через коридор Мораг.
Теперь вновь созданный коридор "Маген Оз" фактически разделяет сам город Хан Юнис на две части. Израильские военные преследуют две основные цели: первая – усложнить логистику ХАМАС, вторая – создать безопасные маршруты для гуманитарных нужд.
По их словам, эта тактика служит упрощению боевого поля. Международные наблюдатели серьезно оценивают новую ситуацию.
Непрерывное разделение мест проживания населения может привести не только к военным, но и к гуманитарным негативным последствиям. Текущая ситуация показывает, что обстановка в Газе становится еще более сложной и противоречивой.
Новые фронты и коридоры расширяют сферу влияния, однако вопросы безопасности и гуманитарности также становятся актуальными. Мнения различаются, но, к сожалению, борьба пока не прекращается.