Yaponiya O‘zbekistondan ishchi kuchini ko‘paytirmoqchi
Yaponiya hukumati O‘zbekiston, Hindiston, Shri-Lanka hamda boshqa Janubiy va Markaziy Osiyo davlatlaridan ko‘proq mehnat migrantlarini jalb qilishni rejalashtirmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Kursiv.media xabar berdi. Buning asosiy sababi Janubi-Sharqiy Osiyo mamlakatlaridan, xususan Vetnam va Xitoydan kelayotgan ishchilar sonining kamayib borayotgani bilan bog‘liq.
Shu munosabat bilan yapon kompaniyasi Onodera User Run O‘zbekiston Mehnat migratsiyasi agentligi bilan hamkorlik bitimini imzoladi. Ushbu kompaniya o‘zbekistonlik yoshlarga yapon tilini o‘rgatadi va imtihondan muvaffaqiyatli o‘tganlarga Yaponiyada ish topishda yordam beradi.
Har yili taxminan 200 nafar kishi restoran va qariyalar parvarishi sohalarida ishlash uchun tayyorlanadi. Shuningdek, O‘zbekistonda Yaponiyada ishlashni istaganlar uchun uchta yapon tili o‘rganish markazi tashkil etildi.
Bu markazlar yaponiyalik talabalar va xorijlik ishchilarga yordam beruvchi kompaniya tomonidan ochilgan. Hozirda Yaponiyada atigi 346 nafar o‘zbekistonlik ishchi faoliyat yuritmoqda.
Xitoy va Vetnamdan ishchi kuchining kamayishi natijasida Yaponiyada zarur mutaxassislarni topish tobora qiyinlashmoqda. Shu bilan birga, Janubiy Koreya va Tayvan ham xorijiy ishchilarni jalb qilish borasida kuchli raqobat olib bormoqda, chunki u yerda ham ish haqlari oshmoqda.

Япония хочет увеличить рабочую силу из Узбекистана
Правительство Японии планирует привлечь больше трудовых мигрантов из Узбекистана, Индии, Шри-Ланки и других стран Южной и Центральной Азии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает Kursiv.media. Основная причина заключается в снижении числа рабочих, прибывающих из стран Юго-Восточной Азии, в частности из Вьетнама и Китая.
В связи с этим японская компания Onodera User Run подписала соглашение о сотрудничестве с Агентством трудовой миграции Узбекистана. Эта компания будет обучать узбекскую молодежь японскому языку и помогать тем, кто успешно сдает экзамены, находить работу в Японии.
Каждый год примерно 200 человек готовятся к работе в ресторанах и в сфере ухода за пожилыми людьми. Также в Узбекистане были созданы три центра по изучению японского языка для желающих работать в Японии.
Эти центры открыты компанией, которая помогает японским студентам и иностранным работникам. В настоящее время в Японии работает всего 346 узбекских рабочих.
Из-за снижения рабочей силы из Китая и Вьетнама находить необходимых специалистов в Японии становится все сложнее. В то же время Южная Корея и Тайвань также ведут жесткую конкуренцию за иностранных работников, так как там также растут зарплаты.