Fransiya, Italiya va Chexiya Amerika qurollarini sotib olmaydi
Yevropa mamlakatlarining siyosiy maydonida yangi qarama-qarshiliklar yuzaga kelmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
NATOga a’zo bo‘lgan uch yirik davlat – Fransiya, Italiya va Chexiya Ukraina uchun Amerika qurollariga pul to‘lashdan voz kechganligi haqida Politico va boshqa g‘arb nashrlari o‘z manbalariga tayanib xabar berdi. Fransiya hukumati bu qarorini, mamlakat prezidenti Emmanuel Makronning uzoq yillardan beri yevropaliklarning ichki mudofaa sanoatini rivojlantirish zarurligini ta’kidlab kelayotgani bilan izohladi.
Shuningdek, Fransiyada davlat budjeti taqchilligi va xarajatlarni qisqartirish muammolari mavjud. Aynan shu omillar Parijning mudofaa xarajatlarini oshirishiga to‘siq bo‘lmoqda.
Italiya Mudofaa vazirligi manbalari La Stampa nashriga bergan izohida mamlakatda qurol-yarog‘ xaridi uchun yetarli budjet yo‘qligini ma’lum qildi. Vazirlik vakillari Italiyada Amerika qurollarini sotib olish uchun moliyaviy imkoniyat yo‘qligini ta’kidladi.
Chexiya bosh vaziri Petr Fiala ham mamlakatining Ukraina uchun Amerika qurollarini xarid qilish dasturida ishtirok etmasligini bildirdi. U Praga Ukrainaga yordam berishda boshqa mexanizmlarga, xususan, o‘q-dorilar yetkazib berishga e’tibor qaratayotganini aytdi.
Analitiklarning fikricha, Yevropa davlatlarining bu qarorlari ichki mudofaa siyosatida yangi yo‘nalishlar va xalqaro hamkorlik shakllarining paydo bo‘lishiga sabab bo‘lishi mumkin. Ukrainaga yordamning shakli va ko‘lami yaqin oylarda aniqroq bo‘ladi.

Франция, Италия и Чехия не будут покупать американское оружие
В политическом пространстве европейских стран возникают новые противоречия. Об этом сообщает Zamin.uz.
Три крупных государства – Франция, Италия и Чехия, являющиеся членами НАТО, отказались платить за американское оружие для Украины, как сообщают Politico и другие западные издания, ссылаясь на свои источники. Французское правительство объяснило это решение тем, что президент страны Эммануэль Макрон на протяжении многих лет подчеркивает необходимость развития внутренней оборонной промышленности европейцев.
Кроме того, во Франции существуют проблемы с дефицитом государственного бюджета и сокращением расходов. Именно эти факторы препятствуют увеличению оборонных расходов Парижа.
Источники Министерства обороны Италии сообщили изданию La Stampa, что в стране нет достаточного бюджета для покупки оружия. Представители министерства подчеркнули, что в Италии нет финансовых возможностей для приобретения американского оружия.
Премьер-министр Чехии Петр Фиала также заявил, что его страна не будет участвовать в программе покупки американского оружия для Украины. Он отметил, что Прага сосредоточена на других механизмах помощи Украине, в частности, на поставках боеприпасов.
По мнению аналитиков, эти решения европейских государств могут привести к появлению новых направлений в внутренней оборонной политике и формам международного сотрудничества. Форма и объем помощи Украине станут более ясными в ближайшие месяцы.