Tramp G‘arbni Rossiyaga sanksiyalarni kechiktirishga chaqirdi
AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp G‘arb davlatlarini Rossiyaga qarshi yangi sanksiyalarni joriy etishni kechiktirishga chaqirganligi ma’lum bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Finance.mail.ru sayti tarqatgan ma’lumotlarga ko‘ra, Tramp 2024 yildagi prezidentlik saylovlarida g‘alaba qozonish imkoniyatiga tayanib, G‘arbdagi siyosiy yetakchilar va rasmiylardan sanksiyalarni yaqin haftalarda emas, balki keyinroq e’lon qilishni so‘ragan. Uning maqsadi o‘z prezidentligi davrida Rossiya bilan munosabatlarni yaxshilash imkoniyatini saqlab qolish bo‘lgan.
Tramp vakillari buni “keyingi siyosiy sharoitda samaraliroq sanksiyalar qabul qilinishi mumkin” degan asosda himoya qilgan. G‘arbdagi manbalar esa bu harakatni jiddiy tahdid sifatida baholab, ayrim davlatlar bu chaqiruvni rad etgan.
Ushbu voqea xalqaro siyosatdagi murakkabliklar va manfaatlar to‘qnashuvini yana bir bor ko‘rsatmoqda. G‘arb davlatlari Rossiyaga qarshi sanksiyalar siyosatini qat’iy davom ettirishga tayyorligini bildirgan.

Трамп призвал Запад отложить санкции против России
Бывший президент США Дональд Трамп призвал западные страны отложить введение новых санкций против России. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данным, распространенным сайтом Finance.mail.ru, Трамп, опираясь на свои шансы на победу на президентских выборах 2024 года, попросил политических лидеров и официальных лиц Запада объявить о санкциях не в ближайшие недели, а позже. Его целью было сохранить возможность улучшения отношений с Россией в период своего президентства.
Представители Трампа защитили это, заявив, что "в следующих политических условиях могут быть приняты более эффективные санкции". Западные источники оценили этот шаг как серьезную угрозу, и некоторые страны отвергли этот призыв.
Это событие еще раз демонстрирует сложности и конфликты интересов в международной политике. Западные страны заявили о готовности продолжать жесткую политику санкций против России.