AQSh va Isroil harakatlari neft narxini 100 dollarga yetkazdi
AQSh va Isroilning Eronga qarshi so‘nggi harbiy harakatlari jahon neft narxlarining keskin oshishiga sabab bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Brent markali neftning bir barreli narxi yana 100 dollardan yuqori darajaga ko‘tarilib, global energiya bozorida sezilarli o‘sish kuzatildi. Bu haqda Tengrinews xabar berdi.
London ICE birjasidagi so‘nggi savdo ma’lumotlariga ko‘ra, Brent neftining may oyidagi fyuchers narxlari 14 foizdan ortiq oshib, bir barreli 100 dollardan yuqori bo‘ldi. Shuningdek, WTI markali neftning aprel oyidagi fyucherslari ham 14 foizga oshib, narxi 95,18 dollarga yetdi.
Bu narxlarning keskin ko‘tarilishi mart oyining boshidagi o‘zgaruvchanlikdan keyin yuz berdi. 9 mart kuni neft narxi 2022 yildan beri birinchi marotaba 100 dollardan oshib, Hurmuz bo‘g‘ozi orqali ta’minotning uzilishi xavfi tufayli 116-119 dollar oralig‘ida eng yuqori darajaga chiqdi.
Ushbu eskalatsiyadan oldin neft narxlari qisqa muddatga pasaygan edi. Soha mutaxassislariga ko‘ra, neft narxining oshishi neft eksport qiluvchi davlatlar, xususan Qozog‘iston uchun qo‘shimcha daromad manbai bo‘lib, ularning milliy jamg‘armalari va valyutalarini mustahkamlashga yordam beradi.
Biroq, bozordagi yuqori o‘zgaruvchanlik iqtisodiy xavflarni kuchaytiradi. Narxlarning keskin o‘zgarishi inflyatsiya darajasiga, investitsiya oqimlariga va moliyaviy barqarorlikka salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Misol uchun, Qozog‘istonning 2026-2028 yillarga mo‘ljallangan davlat byudjeti bir barrel neft narxi 60 dollar deb hisoblangan konservativ prognozga asoslangan.

Действия США и Израиля подняли цену на нефть до 100 долларов
Последние военные действия США и Израиля против Ирана привели к резкому росту мировых цен на нефть. Об этом сообщает Zamin.uz.
Цена барреля нефти марки Brent снова превысила отметку в 100 долларов, что ознаменовало значительный рост на глобальном энергетическом рынке. Об этом сообщает Tengrinews.
Согласно последним данным торгов на лондонской бирже ICE, цены фьючерсов на нефть Brent на май выросли более чем на 14%, превысив 100 долларов за баррель. Также фьючерсы на нефть марки WTI на апрель подорожали на 14%, достигнув цены в 95,18 долларов.
Этот резкий скачок цен произошел после волатильности в начале марта. 9 марта цена нефти впервые с 2022 года превысила 100 долларов, достигнув пика в диапазоне 116–119 долларов из-за риска разрыва поставок через Ормузский пролив.
До этой эскалации цены на нефть временно снизились. По мнению экспертов отрасли, рост цен на нефть станет дополнительным источником дохода для нефтеэкспортирующих стран, в частности Казахстана, помогая укрепить их национальные фонды и валюты.
Однако высокая волатильность на рынке усиливает экономические риски. Резкие изменения цен могут негативно сказаться на уровне инфляции, потоках инвестиций и финансовой стабильности.
Например, государственный бюджет Казахстана на 2026–2028 годы рассчитан на основе консервативного прогноза цены барреля нефти в 60 долларов.